Udsigt til stigende toldsatser

Dimerco Express Groups marts 2025-rapport om fragtmarkedet i Asien og Stillehavsområdet afslører, hvordan stigende toldsatser, uforudsigelige efterspørgselstendenser og konstante kapacitetsændringer skaber udfordringer for de globale forsyningskæder.

Speditører forbereder sig på markante ændringer i fragtbehov og omkostningsstrukturer som følge af de nye amerikanske importtoldsatser på varer fra Kina, Canada og Mexico. Foto: 123rf.com

10.03.2025

SCM.dk

Speditører forbereder sig på markante ændringer i fragtbehov og omkostningsstrukturer som følge af de nye amerikanske importtoldsatser på varer fra Kina, Canada og Mexico. Dimerco’s analyse viser allerede tegn på forsyningskædetilpasninger, selvom disse handelsforanstaltninger skaber usikkerhed på nøglemarkeder.

Den tidligere kraftige vækst i e-handel viser tegn på afmatning, især i USA og Europa, hvor virksomheder revurderer forsendelsesvolumener i takt med skiftende toldpolitikker. 

”E-handel bevæger sig fra en B2C-model til en B2B2C-model, hvor flere forsendelser flyttes til søfragt. Dette skift vil sandsynligvis ændre efterspørgselsmønstrene på de store handelsruter”, siger Kathy Liu, VP for Global Salg og Marketing hos Dimerco. 

Den globale søfragtsituation forbliver usikker, da rederier overvejer sikkerheden ved at genoptage sejlads gennem Suezkanalen og Rødehavet. 

”Rederier vil sandsynligvis ikke vende fuldt tilbage til Suez-ruten før tidligst midten af året på grund af fortsatte sikkerhedsrisici og logistiske udfordringer. Indtil da vil fragtraterne forblive ustabile, mens kapacitetsjusteringer finder sted”, udtaler Alvin Fuh, Vice President for Ocean Freight hos Dimerco.

Vigtige markedstendenser for marts 2025

Toldpåvirkning: Amerikanske importtoldsatser på varer fra Mexico, Canada og Kina ændrer handelsstrømmene, hvilket får virksomheder til at undersøge alternative forsyningskilder.

Kapacitetstilpasninger: Rederier indsætter nye skibe for at afhjælpe kapacitetsbegrænsninger, men efterspørgslen er fortsat ustabil.

Regionale hotspots: Taiwan og Sydkorea oplever fortsat stabil efterspørgsel efter højteknologiske produkter, mens Sydøstasien mærker kapacitetspres relateret til Ramadan samt det øgede skift til søfragt.

Dimerco anbefaler speditører at benytte en multimodal logistikstrategi og sikre kapacitet i god tid for at undgå forsinkelser og prisudsving i de kommende måneder.

/ PiB

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Du kan ikke styre det, du ikke kan se: Håndtering af miljømæssige risici i globale forsyningskæder

Consafe Logistics

Sponseret

[Webinar] Smarter warehouse automation – lessons from a global retailer

Relateret indhold

12.11.2025SCM.dk

Nu begynder der igen at ske noget i Suezkanalen

12.11.2025SCM.dk

PostNord gør klar til rekordtravl julehandel under Black Week

07.11.2025SCM.dk

Polen investerer 16 milliarder i ny kæmpestor containerterminal

07.11.2025SCM.dk

Bring sender sin første elektriske lastbil på tværs af landegrænse

06.11.2025SCM.dk

Maersk opjusterer forventninger til årsresultat

06.11.2025SCM.dk

Bæredygtigt banebyggeri viser vejen mod grønnere råstofforbrug

05.11.2025SCM.dk

CMA CGM indflager ti nye LNG-drevne containerskibe i Frankrig

04.11.2025SCM.dk

PostNord opruster med nye pakkeshops før årets travleste sæson

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer - certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer med den internationale certificering i informationssikkerhed, ISO/IEC 27001 Lead Implementer.

Dato

17.11.2025

Sted

IDA Conference, Kalvebod Brygge 31-33, 1780 København V

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

17.11.2025

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
AQAP-2110 Internal Auditor (English)

The AQAP-2110 standard is a superstructure to ISO 9001 - the general Quality System Management standard. AQAP-2110 is “NATO quality assurance requirements for design, development and production”, and the purpose of the standard is: “Requirements, which, if applied appropriately, provide confidence in the Supplier’s capability to deliver products that conform to Acquirer contract requirements.”

Dato

17.11.2025

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold til ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

17.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27005 Diplomkursus - bliv skarp til risikovurdering af informationssikkerhed!

På dette kursus får du hjælp til at lave en risikovurdering med ISO 27005, som er med til at sikre det optimale niveau af foranstaltninger i din organisation i forhold til organisationens informationssikkerhed.

Dato

18.11.2025

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27005 diplomkursus - bliv skarp til risikovurdering af informationssikkerhed!

På dette kursus får du hjælp til at lave en risikovurdering med ISO 27005, som er med til at sikre det optimale niveau af foranstaltninger i din organisation i forhold til organisationens informationssikkerhed.

Dato

18.11.2025

Sted

Dansk Standard, 12 etage, Sal 1, Göteborg Plads 1, 2150 Nordhavn