Udsigterne til afgift på sort brændstof ved IMO-møde svækkes

En grøn omstilling af shipping kræver en afgift på konventionelt brændstof. Det har flere rederier - bl.a. Maersk - sammen med EU og andre lande længe kæmpet for. Men modstanden er massiv fra bl.a. Kina, Brasilien og Saudi-Arabien. Og hvad siger Trump?

Udsigterne til en globalaftale om en afgift på sort brændstof er svækket inden mødet i IMO’s miljøkomité-møde (MEPC 83) i London.. Foto: IMO

08.04.2025

SCM.dk

Optimismen omkring en global CO2-afgift på skibsbrændstof ved IMO’s miljøkomité-møde (MEPC 83) er dalende. Trods voksende opbakning op til mødet – bl.a. fra International Chamber of Shipping – EU og lande som Storbritannien og Japan, er der modstand fra en uhellig alliance med bl.a. Brasilien, Kina og Saudi-Arabien.

Samtidig er det endnu uafklaret, hvordan et Trump-ledet USA vil stille sig. Ganske vist er USA ved at opbygge en Power-to-X-industri i Texas og andre republikansk ledede sydstater. Men Trump har som bekendt - igen - meldt USA ud af Paris-aftalen og fjerner ordet “klima” fra enhver national sammenhæng.

Derfor er der ikke meget optimisme at spore hos tænketanken Concito.

"I de senere år har jeg ofte rost IMO for at ændre kurs, da det faktisk virkede som om, der var en troværdig plan for en global og betydelig afgift," siger Søren Have, Mobilitets- og Infrastrukturchef hos tænketanken Concito og fortsætter:

"Det virker nu desværre langt mere usikkert. Jeg opfordrer den danske regering og danske rederier til at holde kursen og presse andre til at følge trop.”

En global CO2-afgift anses af eksperter som det mest effektive redskab til at gøre grønne brændstoffer konkurrencedygtige og sikre en retfærdig afkarbonisering af skibsfarten.

Derfor er der udsigt til nervepirrende forhandlinger i London, når MEPC 83 samles til forhandlinger i de kommende dag.

-emte

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Ny Toyota Traigo48-serie med uovertruffent design og banebrydende ydeevne

Apport Systems A/S

Sponseret

Lagerstyring på autopilot - få dit lager til at tænke selv

Relateret indhold

29.04.2025SCM.dk

Øget containeromsætning i Aarhus Havn

28.04.2025SCM.dk

Told-krigen mellem Kina og USA udløser bølge af aflyste sejladser

25.04.2025Apport Systems A/S

Sponseret

Få styr på emballagekravene og styrk både flow og bundlinje

24.04.2025SCM.dk

Esbjerg Havn klar til at modtage større skibe

24.04.2025SCM.dk

Whistleblower-sager fordoblet hos Maersk

23.04.2025Descartes

Sponseret

Ny undersøgelse viser, at 39 % af virksomhederne ser overholdelse af handelsregler som en konkurrencefordel

22.04.2025SCM.dk

Kina raser over nye amerikanske havneafgifter

22.04.2025SCM.dk

Stor stigning i aflyste sejladser midt i USA-Kina handelsstrid

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle