Ufaglærte vil mærke coronakrisen hårdest i 2021

Det ufaglærte arbejdsmarked blev mærket, da coronapandemien lukkede Danmark ned i 2020. Det vil fortsætte i 2021, hvor AE forventer 15.000 ufaglærte jobs vil gå tabt. Til sammenligning forventer de, at kun godt 2.000 faglærte jobs vil forsvinde.

I 2020 gik 25.000 ufaglærte jobs tabt. Foto: Arbejderbevægelsens Erhvervsråd..

14.01.2021

SCM.dk

I de første måneder af coronakrisen mistede Danmark 95.000 arbejdspladser. Det svarer til, at tre års jobfremgang blev tabt på blot det ene kvartal. Deraf var 25.000 tabte jobs ufaglærte, mens 26.000 var faglærte. Men i det nye år vil de to arbejdsmarkeder ikke længere følges ad, mener Arbejderbevægelsens Erhvervsråd på baggrund af en ny analyse.

I 2021 vil der være stor forskel på hvordan forskellige dele af arbejdsmarkedet kommer sig ovenpå coronakrisen. ”Det er helt tydeligt, at coronakrisen rammer skævt, og at det fortsætter i år. De ufaglærte job forsvinder simpelthen, mens andre grupper på arbejdsmarkedet ikke er nær så hårdt ramt eller ligefrem oplever en fremgang på trods af krisen,” siger senioranalytiker Emilie Agner Damm fra Arbejderbevægelsens Erhvervsråd i en pressemeddelelse.

Læs også: Solstrålehistorie: Pakkeri i Frederikssund ansætter praktikanter på stribe

Mens det ufaglærte arbejdsmarked vil miste yderligere 15.000 arbejdspladser, og det faglærte vil miste 2.000, vil akademikerne få flere jobs at vælge mellem. En prognose viser, at der vil blive skabt over 10.000 jobs til danskere med en lang videregående uddannelse. Ligeledes vil arbejdsmarkedet for mellemlang videregående uddannelser også vokse med godt 10.000 jobs.

Senioranalytiker Emilie Agner Damm er bekymret for, at de ufaglærte, der har mistet jobbet som følge af coronakrisen, ender i langtidsledighed.

”Vi ved fra tidligere undersøgelser, at mange af de ufaglærte lønmodtagere, der er blevet ledige i løbet af 2020, er gengangere fra ledighedskøen under finanskrisen. Det kan have konsekvenser i mange år frem, når man mister jobbet under en krise. Det gælder både i forhold til ens beskæftigelseschancer og lønniveau,” siger Emilie Agner Damm.

”Hvis det ikke skal have langvarige konsekvenser, er det enormt vigtigt, at vi som samfund sørger for, at de ufaglærte, der enten er blevet ledige eller bliver det, får hjælp til at efteruddanne sig, så de kan være med på arbejdsmarkedet i fremtiden,” afslutter hun.

- KCP

Bredana Axcite A/S

Sponseret

I en ”Agentic World” er forudsigelighed stadig en konkurrencefordel

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

21.09.2026PALOMAT

Sponseret

Slip for pallekaos – RetNemt viste vejen

15.09.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Vi byder vores nye mand i marken velkommen

SCM.dk

Salling Group runder milepæl i egen energiproduktion

SCM.dk

Mange nye containerskibe på tegnebrættet varsler kapacitetskamp

25.08.2026SCANLOX ApS

Sponseret

”Vi er for små til automation”

25.08.2026SCM.dk

Logistikmilliardær Klaus-Michael Kühne er død

11.08.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Automation lykkes ikke uden medarbejderne

10.08.2026RELEX Solutions

Sponseret

RELEX leverer rekordstor vækst i første halvår af 2026

06.08.2026SCM.dk

Hvordan foregår supply chain beslutninger hos jer?

28.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

”Vi har altid gjort det sådan”

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.09.2026

Sted

On-Demand Webinar

Consafe Logistics
Webinar
Lås op for nøglen til smartere lagerautomatisering

Hvordan sikrer brancheledere, at deres automatiseringsprojekter giver ROI fra dag ét?

Dato

10.09.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Få styr på BEK 1138/2025 (tidl. 761/2024): Bekendtgørelse om obligatoriske energiledelsessystemer og energisyn samt klimasyn i visse virksomheder

Er din virksomhed omfattet af Bekendtgørelse om obligatoriske energiledelsessystemer og energisyn og klimasyn i visse virksomheder, skal I sikre, at I opfylder kravene i Bekendtgørelsen. På dette 3-times online minikursus, giver vi dig den nødvendige viden, så du kan afgøre om din virksomhed er omfattet, og i givet fald hvad der skal til, for at leve op til kravene.

Dato

25.09.2026

Sted

Online

BITO Storage Systems Nordic A/S
Netværksmøde
Kom med til 'Automated Logistics Synergy Day' i Odense

Fredag den 25. september 2026 kl. 11-14 inviterer BITO - i samarbejde med en lang række andre udstillere - til en spændende dag i teknologiens og intralogistikkens tegn. Det hele foregår hos EFFIMAT i Odense.

Dato

25.09.2026

Tid

11:00

Sted

EFFIMAT, Emil Neckelmanns Vej 15E, 5220 Odense SØ

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 guideline - del 1 (Psykisk arbejdsmiljø)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

28.09.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
Failure mode and effects analysis (FMEA)

I enhver virksomhed er der behov for at få kortlagt de risici, der kan opstå som følge af valg i produktdesignet, samt de valg man tager i forhold til den produktionsproces, man vil anvende til at frembringe et produkt.

Dato

28.09.2026

Sted

Fredericia