Ultimo ansætter ny partnerdirektør for at udvide til Norden

Michael Ries, tidligere administrerende direktør for API PRO / Optiware, bliver ny nordisk partnerdirektør hos Ultimo og skal udvikle et partnernetværk i Norden.

Ultimos EAM Cloud-platform hjælper virksomheder med at optimere deres produktivitet og sikkerhed, og virksomheden har mere end 2.000 kunder inden for produktion, infrastruktur, forsyningsvirksomhed, pharma og logistik, der bruger deres platform. Foto: Ultimo Software Solutions..

28.05.2021

SCM.dk

Enterprise Asset Management (EAM)-softwarevirksomheden Ultimo Software Solutions træder ind på det nordiske marked og fokuserer fuldt ud på en partnerstrategi for at finde nye salgskanaler i Danmark, Sverige, Finland og Norge. Derfor byder virksomheden velkommen til branchespecialisten Michael Ries, som fra nu af vil lede udviklingen af partnerforretningen i Norden. 

”Jeg har arbejdet inden for EAM i over 20 år, så det er naturligt for mig at komme ind i branchen igen og bruge min erfaring og mit netværk. Dette kombineret med Ultimos strategiske beslutning om at vokse på det nordiske marked gør vores samarbejde til et perfekt match. Ultimo er den største dedikerede EAM-leverandør på det europæiske marked”, siger Michael Ries om sit skifte til Ultimo.

Ultimos EAM Cloud-platform hjælper virksomheder med at optimere deres produktivitet og sikkerhed, og virksomheden har mere end 2.000 kunder inden for produktion, infrastruktur, forsyningsvirksomhed, pharma og logistik, der bruger deres platform.

Læs også: Vi skal styrke både kundeservice og effektivitet i hele Norden

Selv om antallet af globale implementeringer er hurtigt stigende, har de fleste af dem base i Holland, Belgien, Tyskland, Schweiz og Storbritannien. Derfor vil Michael Ries fokusere på at rekruttere nye Ultimo-forhandlere og implementeringspartnere.

”Med Ultimos moderne cloud-platform kombineret med dens fleksibilitet og funktionalitet mener jeg, at der er en særdeles god mulighed for at udvide forretningen til de nordiske lande. Ultimo har den helt rigtige profil til at blive den foretrukne EAM-leverandør og -partner inden for produktions- og logistikindustrien i Norden”, udtaler Michael Ries i en pressemeddelelse.

Marcel Leeflang, global chef for partnersalg, siger om dette skridt: ”Vi fokuserer i øjeblikket på at udvide vores partnerkanal yderligere i Vesteuropa. Dette skridt er et godt eksempel på, hvordan vi videreudvikler vores footprint. Vores nordiske team bibringer lokal viden og omfattende erfaring inden for optimering af produktion og vedligeholdelsesprocesser. Denne erfaring er afgørende for at kunne udføre vellykkede kundeprojekter. Jeg kan ikke vente med at introducere vores partnerprogram for potentielle partnere i de nordiske lande, så vi sammen kan udvikle vores forretninger i et fleksibelt og problemfrit partnerskab. Med den erfaring og det omdømme, Michael Ries har inden for EAM og industri 4.0-branchen, ser jeg frem til en succesrig fremtid.”

- KCP

Dansk Standard

Sponseret

Standarden for miljøledelse styrker Unika Danmarks vækst og bæredygtighed

Descartes

Sponseret

Pakkeboom stiller nye krav til toldbehandling

Relateret indhold

03.11.2026Fyns Kran Udstyr A/S

Sponseret

Træktest i Esbjerg viser, hvad løfteudstyret kan holde til

02.11.2026PALOMAT

Sponseret

Bruger du din robotkapacitet på de rigtige opgaver?

SCM.dk

Ahlsell elektrificerer al intern transport i Billund

SCM.dk

Frode Laursen indsætter eldrevne modulvogntog over Øresund

28.10.2026Fyns Kran Udstyr A/S

Sponseret

Fyns Kran Udstyr modtager erhvervsprisen Succesvirksomhed 2026

26.10.2026PALOMAT

Sponseret

I morgen går det løs | Mød PALOMAT® på FoodTech

20.10.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Business casen er stærk, men budgettet holder igen

16.10.2026SCM.dk

Ekspertise i Søborg baner vejen for global ordre på 750 millioner

15.10.2026PALOMAT

Sponseret

Sådan skaber du mere plads til dine palleteringsløsninger

13.10.2026RELEX Solutions

Sponseret

Telia optimerer sin detailplanlægningen med RELEX

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Dematic
Messe
Logistik & Transport 2026

Logistik & Transport is the Nordic region’s leading trade fair and conference for logistics and transport solutions, held annually at Svenska Mässan in Gothenburg. The event is the key meeting place for the entire logistics and transport industry. It brings together stakeholders from all parts of the sector to network, exchange experiences, and create new business opportunities.

Dato

03.11.2026

Tid

09:00

Sted

Gothenburg

Bureau Veritas
Kursus
Leverandørstyring

2 dages intensivt kursus i at planlægge, gennemføre og følge op på leverandøraudits

Dato

04.11.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

04.11.2026

Sted

Kgs Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende Kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til kvalitetsledelsessystemer og kravene i ISO 9001 standarden.

Dato

04.11.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
Opbygning af HACCP-systemer

På kurset i opbygning af HACCP-systemer får du - med udgangspunkt i en konkret proces - en grundig introduktion til de 12 HACCP-trin og 7 HACCP-principper samt forskellige værktøjer, du med fordel kan anvende til udarbejdelse af din virksomheds HACCP-system.

Dato

04.11.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
ISO 50001 Inspirationsseminar

I en tid, hvor der er mere og mere fokus på at reducere vores energiforbrug og dermed CO₂ emission, har du nu mulighed for at komme på en ISO 50001 inspirationsdag. På inspirationsdagen får du en forståelse for ISO 50001 standarden, og hvad den indeholder i forhold til de strategiske og operationelle kravelementer i ISO 50001 standarden.

Dato

05.11.2026

Sted

Nyborg