Ultimo ansætter ny partnerdirektør for at udvide til Norden

Michael Ries, tidligere administrerende direktør for API PRO / Optiware, bliver ny nordisk partnerdirektør hos Ultimo og skal udvikle et partnernetværk i Norden.

Ultimos EAM Cloud-platform hjælper virksomheder med at optimere deres produktivitet og sikkerhed, og virksomheden har mere end 2.000 kunder inden for produktion, infrastruktur, forsyningsvirksomhed, pharma og logistik, der bruger deres platform. Foto: Ultimo Software Solutions..

28.05.2021

SCM.dk

Enterprise Asset Management (EAM)-softwarevirksomheden Ultimo Software Solutions træder ind på det nordiske marked og fokuserer fuldt ud på en partnerstrategi for at finde nye salgskanaler i Danmark, Sverige, Finland og Norge. Derfor byder virksomheden velkommen til branchespecialisten Michael Ries, som fra nu af vil lede udviklingen af partnerforretningen i Norden. 

”Jeg har arbejdet inden for EAM i over 20 år, så det er naturligt for mig at komme ind i branchen igen og bruge min erfaring og mit netværk. Dette kombineret med Ultimos strategiske beslutning om at vokse på det nordiske marked gør vores samarbejde til et perfekt match. Ultimo er den største dedikerede EAM-leverandør på det europæiske marked”, siger Michael Ries om sit skifte til Ultimo.

Ultimos EAM Cloud-platform hjælper virksomheder med at optimere deres produktivitet og sikkerhed, og virksomheden har mere end 2.000 kunder inden for produktion, infrastruktur, forsyningsvirksomhed, pharma og logistik, der bruger deres platform.

Læs også: Vi skal styrke både kundeservice og effektivitet i hele Norden

Selv om antallet af globale implementeringer er hurtigt stigende, har de fleste af dem base i Holland, Belgien, Tyskland, Schweiz og Storbritannien. Derfor vil Michael Ries fokusere på at rekruttere nye Ultimo-forhandlere og implementeringspartnere.

”Med Ultimos moderne cloud-platform kombineret med dens fleksibilitet og funktionalitet mener jeg, at der er en særdeles god mulighed for at udvide forretningen til de nordiske lande. Ultimo har den helt rigtige profil til at blive den foretrukne EAM-leverandør og -partner inden for produktions- og logistikindustrien i Norden”, udtaler Michael Ries i en pressemeddelelse.

Marcel Leeflang, global chef for partnersalg, siger om dette skridt: ”Vi fokuserer i øjeblikket på at udvide vores partnerkanal yderligere i Vesteuropa. Dette skridt er et godt eksempel på, hvordan vi videreudvikler vores footprint. Vores nordiske team bibringer lokal viden og omfattende erfaring inden for optimering af produktion og vedligeholdelsesprocesser. Denne erfaring er afgørende for at kunne udføre vellykkede kundeprojekter. Jeg kan ikke vente med at introducere vores partnerprogram for potentielle partnere i de nordiske lande, så vi sammen kan udvikle vores forretninger i et fleksibelt og problemfrit partnerskab. Med den erfaring og det omdømme, Michael Ries har inden for EAM og industri 4.0-branchen, ser jeg frem til en succesrig fremtid.”

- KCP

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Helt elektrisk, 100% Terberg, RT253EV redefinerer RoRo-transport

Hans Schourup A/S

Sponseret

Humanoide robotter – den næste game changer i logistik og produktion

Relateret indhold

04.12.2025SCANLOX ApS

Sponseret

Få en robot i test uden at investere

04.12.2025SCM.dk

EU’s gasstop fra 2027 kræver turbo på elektrificeringen

02.12.2025SCM.dk

Kinas udledninger flader ud - og måske er det permanent

02.12.2025SCANLOX ApS

Sponseret

Automatisering i sundhedssektoren

01.12.2025Combilift

Sponseret

Combilift Unveils the 2025 Christmas video “Twelve Days of Christmas” – with a Twist!

28.11.2025SCM.dk

SCM medie lukker og slukker

27.11.2025PALOMAT

Sponseret

Sidste chance: PALOMAT® ER GÅET HELT I SORT 🖤

26.11.2025SCM.dk

Tvangsarbejde: Kina brænder inde med 700.000 ton tomatpure

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2015 Lead Auditor Refresher

Opdater din viden om ISO 14001:2015

Dato

08.12.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Dansk Standard
Kursus
NIS2 i praksis – med ISO/IEC 27001 som fundament for compliance

På dette diplomkursus får du overblik over NIS2-kravene i praksis, og du lærer, hvordan ISO/IEC 27001 kan bruges som en praktisk ramme til at styrke jeres informationssikkerhed og sikre compliance med den nye NIS2-lov.

Dato

09.12.2025

Sted

Comwell H.C. Andersen Odense

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27001: Diplomkursus i informationssikkerhed

På dette kursus får du hjælp til at starte arbejdet med at få et effektivt ledelsessystem for informationssikkerhed, som passer til din virksomheds behov, med ISO 27001.

Dato

09.12.2025

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Dansk Standard
Kursus
CE-mærkning af maskiner og anlæg - diplomkursus

Sådan udfører du CE-mærkning af maskiner, maskinlinjer og ombyggede maskiner – Diplomkursus – 2 dage

Dato

09.12.2025

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
Kemi Fokus 2025

Vi vil gerne invitere dig, der har interesse i området for kemikalier og kemikaliedokumentation, til Kemi Fokus 2025 den 9. december kl. 8.30-12.00 eller fra kl. 13.00-17.00 i Fredericia. Dagen indeholder forskellige relevante emner, og spænder fra det mere overordnede i forhold til markedsføring til det helt specifikke inden for klassificering – se mere i programmet nedenfor.

Dato

09.12.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training

Event Description

Dato

09.12.2025

Tid

08:30

Sted

Online