Ultimo ansætter ny partnerdirektør for at udvide til Norden

Michael Ries, tidligere administrerende direktør for API PRO / Optiware, bliver ny nordisk partnerdirektør hos Ultimo og skal udvikle et partnernetværk i Norden.

Ultimos EAM Cloud-platform hjælper virksomheder med at optimere deres produktivitet og sikkerhed, og virksomheden har mere end 2.000 kunder inden for produktion, infrastruktur, forsyningsvirksomhed, pharma og logistik, der bruger deres platform. Foto: Ultimo Software Solutions..

28.05.2021

SCM.dk

Enterprise Asset Management (EAM)-softwarevirksomheden Ultimo Software Solutions træder ind på det nordiske marked og fokuserer fuldt ud på en partnerstrategi for at finde nye salgskanaler i Danmark, Sverige, Finland og Norge. Derfor byder virksomheden velkommen til branchespecialisten Michael Ries, som fra nu af vil lede udviklingen af partnerforretningen i Norden. 

”Jeg har arbejdet inden for EAM i over 20 år, så det er naturligt for mig at komme ind i branchen igen og bruge min erfaring og mit netværk. Dette kombineret med Ultimos strategiske beslutning om at vokse på det nordiske marked gør vores samarbejde til et perfekt match. Ultimo er den største dedikerede EAM-leverandør på det europæiske marked”, siger Michael Ries om sit skifte til Ultimo.

Ultimos EAM Cloud-platform hjælper virksomheder med at optimere deres produktivitet og sikkerhed, og virksomheden har mere end 2.000 kunder inden for produktion, infrastruktur, forsyningsvirksomhed, pharma og logistik, der bruger deres platform.

Læs også: Vi skal styrke både kundeservice og effektivitet i hele Norden

Selv om antallet af globale implementeringer er hurtigt stigende, har de fleste af dem base i Holland, Belgien, Tyskland, Schweiz og Storbritannien. Derfor vil Michael Ries fokusere på at rekruttere nye Ultimo-forhandlere og implementeringspartnere.

”Med Ultimos moderne cloud-platform kombineret med dens fleksibilitet og funktionalitet mener jeg, at der er en særdeles god mulighed for at udvide forretningen til de nordiske lande. Ultimo har den helt rigtige profil til at blive den foretrukne EAM-leverandør og -partner inden for produktions- og logistikindustrien i Norden”, udtaler Michael Ries i en pressemeddelelse.

Marcel Leeflang, global chef for partnersalg, siger om dette skridt: ”Vi fokuserer i øjeblikket på at udvide vores partnerkanal yderligere i Vesteuropa. Dette skridt er et godt eksempel på, hvordan vi videreudvikler vores footprint. Vores nordiske team bibringer lokal viden og omfattende erfaring inden for optimering af produktion og vedligeholdelsesprocesser. Denne erfaring er afgørende for at kunne udføre vellykkede kundeprojekter. Jeg kan ikke vente med at introducere vores partnerprogram for potentielle partnere i de nordiske lande, så vi sammen kan udvikle vores forretninger i et fleksibelt og problemfrit partnerskab. Med den erfaring og det omdømme, Michael Ries har inden for EAM og industri 4.0-branchen, ser jeg frem til en succesrig fremtid.”

- KCP

Dansk Standard

Sponseret

Standarden for miljøledelse styrker Unika Danmarks vækst og bæredygtighed

Descartes

Sponseret

Pakkeboom stiller nye krav til toldbehandling

Relateret indhold

20.10.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Business casen er stærk, men budgettet holder igen

16.10.2026SCM.dk

Ekspertise i Søborg baner vejen for global ordre på 750 millioner

SCM.dk

Der er drøn på logistikejendomsmarkedet i det østjydske. Men det gælder også tomgangen

SCM.dk

Overshoot bør være et vendepunkt for virksomheders klimaindsats

09.10.2026SCM.dk

Hormuz-krisen rammer de små virksomheder hårdest

06.10.2026Langebæk A/S

Sponseret

Langebæk udnævner Rudi Kjeldsen til Partner

01.10.2026SCM.dk

Her er Danmarks 25 bedste supply chain ledere

28.09.2026PALOMAT

Sponseret

Amerikanske paller – intet specialbygget pallemagasin nødvendigt

21.09.2026Bredana Axcite A/S

Sponseret

SCM-dagen 2026 samler supply chain-profiler fra produktion- og handelsvirksomheder

21.09.2026PALOMAT

Sponseret

Slip for pallekaos – RetNemt viste vejen

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training (Online)

By combining lectures, workshops and practical exercises, the purpose of the online APQP4WIND Specialist Refresher Training is to update and refresh knowledge of the APQP4Wind framework, the rationale behind the changes, and to stimulate and mobilize the participants further for implementation.

Dato

28.10.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training (Online)

The main purpose of the APQP4WIND Management Awareness Refresher Training is to update and refresh your knowledge of the APQP4Wind framework, the rationale behind it, and the value of using it from a management perspective.

Dato

28.10.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Advanced Product Quality Planning & Control Plan (APQP)

APQP er en proaktiv metode som anvendes i den automotive industri i forbindelse med udvikling af produkter og fremstillingsprocesser. APQP omfatter et sæt af procedurer og teknikker, som dels styrker selve udviklingsprocesserne, men også kommunikationen mellem interne/eksterne leverandører og kunder i forhold til produkt- og procesfrembringelse, samtidig med at APQP angiver en fælles referenceramme for at udveksle resultater mellem leverandør og kunde, herunder grundlaget for PPAP.

Dato

28.10.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende miljøledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til miljøledelsessystemer, kravene i ISO 14001:2015 og de forretningsfordele, der er knyttet til systematisk arbejde med et miljøledelsessystem.

Dato

28.10.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Modul 3: Voluntary Sustainability SME reporting standard (VSME) og ledelsessystemet

Sådan integreres VSME-standarden i ledelsessystemet – ESG-rapportering for SMV'er.

Dato

28.10.2026

Sted

Odense

Universal Robots A/S
Webinar
Gen 7: The robotics platform built for AI

Hosted by Jake Hall on October 28, this webinar shows how Gen 7 enables AI-driven manufacturing at enterprise scale.

Dato

28.10.2026

Tid

09:00

Sted

Online