Undersøgelse: Virk­som­he­der holder grøn kurs trods færre rap­por­te­rings­krav

EU vil lempe kravene til ESG-rapportering, men det betyder ikke, at danske virksomheder skruer ned for ambitionerne. Tværtimod, viser en ny undersøgelse fra Sydbank.

Foto: NIVI digital

06.08.2025

SCM.dk

Færre rapporteringskrav frigiver ressourcer til reelle bæredygtige tiltag.

Sådan lyder et af budskaberne fra flere danske virksomheder i en ny, stor undersøgelse, som Voxmeter har gennemført på vegne af Sydbank blandt 400 virksomheder med mellem 10 og 499 ansatte.

Den nye undersøgelse er foretaget, efter EU-Kommissionen tidligere på året offentliggjorde en såkaldt omnibuspakke, der blandt andet skal forenkle kravene til bæredygtighedsrapportering. Undersøgelsen viser, at initiativet møder bred opbakning i dansk erhvervsliv.

Hele 81% af virksomhederne mener, at forenklede rapportereringskrav er en god idé. Virksomhederne har dog ikke planer om at arbejde mindre med bæredygtighed. Faktisk indikerer flere, at de vil arbejde endnu mere med bæredygtighed i fremtiden.

”Vores undersøgelse peger klart på, at de danske virksomheder ikke har opgivet den bæredygtige dagsorden. Tværtimod kan de ressourcer, der nu frigøres fra rapporteringsopgaver, blive kanaliseret ind i konkrete initiativer, der fremmer den grønne omstilling og andre relevante ESG-tiltag", siger Morten Laugesen, erhvervsøkonom i Sydbank.

Bæredygtighed kan være en konkurrencefordel

Mange virksomheder ser arbejdet med bæredygtighed som en konkurrencefordel. Ifølge undersøgelsen vurderer 46 procent, at det i høj eller nogen grad styrker deres konkurrenceevne at arbejde med bæredygtighed.

”Mange virksomheder oplever, at det kan være en god forretning at prioritere bæredygtighed. Det skyldes blandt andet, at en grøn profil kan styrke virksomhedens omdømme over for kunder, medarbejdere og andre interessenter,” siger Morten Laugesen.

Undersøgelsen viser dog også tydelige forskelle mellem brancherne. Mens mange industrivirksomheder betragter bæredygtighed som en klar konkurrencefordel, er det fx en mindre andel af transportbranchen, der deler denne opfattelse.

En forskydning, som ifølge erhvervsøkonomen kan hænge sammen med, at mange industrivirksomheder oplever, at deres kunder efterspørger viden om bæredygtighed. Derfor betragtes det som en konkurrencefordel, hvis de kan dokumentere deres indsats.

Virksomheder vil investere i grønne tiltag

Dansk erhvervsliv er godt i gang med den grønne omstilling, og den udvikling ser ud til at fortsætte. Hele 65 procent af virksomhederne i undersøgelsen har planer om at investere i initiativer, der kan nedbringe virksomhedens energiforbrug og CO2-udledning inden for de næste tre år.

”Det er positivt, at de danske virksomheder prioriterer grønne investeringer, selvom handelskrig og geopolitisk usikkerhed skaber usikre markedsvilkår,” vurderer Morten Laugesen.

Virksomhedernes investeringsplaner på det grønne område omfatter en række forskellige initiativer. Eksempelvis forventer mange industrivirksomheder at investere i solceller og energieffektive maskiner, mens mange virksomheder i bygge- og anlægsbranchen har planer om at investere i elbiler.

Læs hele undersøgelsen her.

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Minirat fra Linde giver ergonomisk ALPI-gevinst

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

10.09.2026Langebæk A/S

Sponseret

Langebæk annoncerer CEO-skifte og etablerer todelt CEO-ledelsesteam

25.08.2026SCANLOX ApS

Sponseret

”Vi er for små til automation”

SCM.dk

Forbløffende mange virksomheder ved ikke, hvor deres data er

SCM.dk

Kina barsler med arktisk containerrute til Europa

10.08.2026RELEX Solutions

Sponseret

RELEX leverer rekordstor vækst i første halvår af 2026

06.08.2026SCM.dk

Hvordan foregår supply chain beslutninger hos jer?

28.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

”Vi har altid gjort det sådan”

14.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Sommer giver pause. Men ikke nødvendigvis fra de gode idéer

07.07.2026Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Ny trendrapport: Automatisering, AI og arbejdskraft bliver de største dagsordener i logistikbranchen

07.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Tre myter om AMR og AGV

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle