Unit4 køber danske Scanmarket

Kombinationen vil levere en komplet Source-to-Pay indkøbsrejse skræddersyet til behovene hos midmarket organisationer.

Med Scanmarket vil Unit4 nu være i stand til at give organisationer en samlet Source-to-Pay-rejse. Foto:.

08.06.2022

SCM.dk

Unit4, der leverer enterprise cloud-applikationer til midmarket organisationer, har i dag indgået en endelig aftale om at erhverve Scanmarket, en global leverandør af cloud Source-to-Contract-software.

Med Scanmarket vil Unit4 nu være i stand til at give organisationer en samlet Source-to-Pay-rejse, der bygger på dets eksisterende ERP og Procure-to-Pay (P2P) tilbud. 

"Vi er glade for at have tilføjet Scanmarket til Unit4-porteføljen. Deres markedsledende globale strategiske indkøbsmuligheder og cloud-baserede løsninger har tillid til af 324 kunder på tværs af mere end 85 lande og har modtaget stærk anerkendelse fra brancheanalytikere, såsom Gartner, Info-Tech Research Group og SpendMatters. Ud over en god teknologisk pasform er begge organisationer kulturelt ens, idet vi har udviklet vores løsninger med brugere og mennesker i centrum af det, vi gør, så vi er glade for at byde Scanmarket-teamet velkommen til Unit4”, siger Mike Ettling, CEO hos Unit4.

Læs også: Mærsk moderniserer sine betalingssystemer

Scanmarkets suite af løsninger udvider Unit4s transaktionsindkøbsfunktionalitet (P2P), hvor opkøbet bringer yderligere muligheder inden for strategisk indkøb, herunder sourcing, forbrugsanalyse, leverandørstyring og kontraktlivscyklusstyring. Kunderne omfatter Emirates Flight Catering, NatWest, ISS Facility Services, MacMillan Cancer Support og Kärcher. 

"Scanmarket handler om mennesker, så da man overvejede denne handel, var det af største vigtighed at finde en køber, der er et kulturelt match. Fokus på mennesket er også nøglen hos Unit4, og ikke nok med det, så deler virksomheden vores kerneværdier”, tilføjer Betina Nygaard, der er adm. direktør for Scanmarket.

Ud over at understøtte Unit4s vækstambitioner, markerer denne aftale en betydelig investering i virksomhedens ERP-løsning og vil gøre det muligt for kunderne at få dybere indsigt i deres forbrug, at administrere leverandører og kontrakter bedre og realisere besparelser på indkøb, med en forbedret kundeoplevelse. 

- KCP

Dansk Standard

Sponseret

Standarden for miljøledelse styrker Unika Danmarks vækst og bæredygtighed

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

15.10.2026AGR

Sponseret

Danmark er langt fremme med AI, men udnytter handels- og industrivirksomheder potentialet?

13.10.2026SCM.dk

Digitalisering drukner i drift og brandslukning

SCM.dk

Bain-ejet konsulenthus åbner nordisk base i København

SCM.dk

A.P. Møller Capital køber havneoperatør

08.10.2026Descartes

Sponseret

Descartes udvikler bredt inden for transport og logistik

08.10.2026Delfi Technologies A/S

Sponseret

Købmanden 24/7 – en købmand skabt af lokalsamfundet

07.10.2026WITRON Group

Sponseret

Agents for the corrugated board industry

07.10.2026SCM.dk

Chaufførmangel øger behovet for mindre administration

07.10.2026BITO Storage Systems Nordic A/S

Sponseret

Smart Factory: Når produktion og intralogistik arbejder sammen

06.10.2026SCM.dk

Aalborg Universitet investerer millioner i AI-kompetencer

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
Risk Manager ISO/IEC 27005 - certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer inden for styring af informationssikkerhedsrisici med den internationale personcertificering, PECB ISO/IEC 27005 Risk Manager.

Dato

20.10.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
IATA Basic Training

IATA Basic Training sætter dig i stand til at håndtere, pakke og mærke farligt gods forsendelser til flytransport samt at udarbejde og kontrollere Dangerous Goods Declaration. Kurset medfører samtidig, at du overholder uddannelseskravet til en Shipper IATA CBTA 7.1 (tidligere category 1) eller Freight Forwarder IATA CBTA 7.3 (tidligere category 3) som krævet i IATA kapitel 1.5.1.2.

Dato

20.10.2026

Sted

Hvidovre

Bredana Axcite A/S
Seminar
SCM-dagen 2026

Vi gentager successen fra de forgangne år, med en hel seminardag om Dynamics 365 FO og Supply Chain emner!

Dato

20.10.2026

Tid

09:00

Sted

AI Innovation House Innovations Allé 3 7100 Vejle

Context& A/S
Webinar
Webinar: AI i finansafdelingen - Fra proces til udførelse

Se, hvordan ERP AI-agenten automatiserer økonomiprocesser og omsætter ERP-data til analyser, dashboards og hurtigere indsigt.

Dato

20.10.2026

Tid

10:00

Sted

Online - Microsoft Teams

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Risikobaseret intern audit af ledelsessystemer

ISO ledelsessystemstandarderne stiller krav om, at virksomhedens ledelsessystem tager udgangspunkt i risici og muligheder.

Dato

21.10.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 til audit af trivsel og psykisk arbejdsmiljø (del 2)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

22.10.2026

Sted

Vejle