Universal Robots tilbage på vækstsporet i fjerde kvartal

Universal Robots var i hurtig vækst. Så ramte coronakrisen og skabte en global opbremsning i industriel aktivitet. Det trykkede naturligvis også markedet for industriel automatisering, men på trods af modstanden vendte cobots-producenten tilbage til hurtig vækst i fjerde kvartal 2020.

Universal Robots fremgang i fjerde kvartal af 2020 fortsætter ind i første kvartal af 2021. Foto: Universal Robots. .

10.03.2021

SCM.dk

”Vores Q4-indsats var en imponerende afslutning på et udfordrende år”, siger Kim Povlsen, President hos Universal Robots, og fortsætter: ”Efter en vanskelig første halvdel af året skifter momentummet gennem tredje kvartal for at kulminere i en noget nær salgs-og indtjeningsmæssig rekord i fjerde kvartal”.

I 2020 opnåede Universal Robots at genere en samlet omsætning på 1,44 milliarder kroner. Selvom det er et fald på 220 millioner kroner i forhold til 2019, så præsterede virksomheden at komme så meget igen i fjerde kvartal, at det næsten rivaliserer rekorden, der blev slået i fjerde kvartal 2019.

Læs også: Nycertificeret UR-integrator hjælper med næste skridt i automationen

I løbet af 2020 præsterede Universal Robots at reagere effektivt på Covid-19 pandemien og fastholdt sine leverancer uden afbrydelser, så virksomheden i fjerde kvartal kunne levere sin cobot nummer 50.000.

”Covid-19-pandemien begrænsede adgangen til vores kunder og hæmmede vores mulighed for at tilfredsstille deres store behov for vores fleksible automatiseringsløsninger. På samme tid har pandemien fået producenter af alle størrelser til at se behovet for at omstille sig til nye udfordringer og overveje, hvordan cobots kan levere agilitet, modstandskraft og produktivitet. Vi ser en lys fremtid for kollaborativ automatisering”, forklarer Kim Povlsen i en pressemeddelelse.

Læs også: På disse 5 måder optimerer cobots industrien

Den betragtelige genopretning af vækst i omsætning og indtjening fortsætter i første kvartal af 2021, og ifølge Mark Jagiela, President & CEO hos Teradyne, der ejer Universal Robots, går cobot-producenten en lys fremtid i møde såfremt corona ikke løber ud af kontrol igen:

”Såfremt vi undgår yderligere COVID-relaterede sektor nedlukninger, forventer vi, at Universal Robots vil levere sit hidtil højeste førstekvartals-salg og er positioneret til at kunne vokse over 30 procent for hele året”.

- KCP

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

N.C. Nielsen lancerer verdens mest effektive el-truck

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

28.04.2026RELEX Solutions

Sponseret

ICA udvider succesfuldt partnerskab med RELEX Solutions til også at inkludere kampagneplanlægning

28.04.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Trailer af- og pålæsning er ofte dér, hvor automatisering stopper

SCM.dk

Hormuz-krise rammer verdens fattigste lande hårdt

SCM.dk

Maersk-skib eskorteret gennem Hormuz

21.04.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Måske har du allerede spottet det?

19.04.2026SCM.dk

CMA CGM køber libanesisk logistikselskab

14.04.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Fra tomme timer til autonome kolleger

09.04.2026RELEX Solutions

Sponseret

State of Supply Chain 2026: AI Moves Into Core Supply Chain Decisions as Volatility Persists

01.04.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Nej, det her er ikke en aprilsnar…

30.03.2026SCM.dk

Containerrederi: Krigen øger omkostninger med 325 millioner om ugen

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
Functionel safety - ISO 13849

Dette kursus handler om konstruktion af sikkerhedsrelaterede styresystemer i henhold til ISO 13849-1.

Dato

07.05.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

AGR
Webinar
AGR Inventory Summit 2026

Resilience in the Modern Supply Chain

Dato

07.05.2026

Tid

10:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Få styr på BEK 1138/2025 (tidl. 761/2024): Bekendtgørelse om obligatoriske energiledelsessystemer og energisyn samt klimasyn i visse virksomheder

Er din virksomhed omfattet af Bekendtgørelse om obligatoriske energiledelsessystemer og energisyn og klimasyn i visse virksomheder, skal I sikre, at I opfylder kravene i Bekendtgørelsen. På dette 3-times online minikursus, giver vi dig den nødvendige viden, så du kan afgøre om din virksomhed er omfattet, og i givet fald hvad der skal til, for at leve op til kravene.

Dato

08.05.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 guideline - del 1 (Psykisk arbejdsmiljø)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

11.05.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Sæt strøm til ISO/IEC 27002 med CIS18

Få konkrete anvisninger til opbygning af dine sikkerhedsforanstaltninger

Dato

11.05.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende Kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til kvalitetsledelsessystemer og kravene i ISO 9001 standarden.

Dato

12.05.2026

Sted

Odense