Universal Robots tilbage på vækstsporet i fjerde kvartal

Universal Robots var i hurtig vækst. Så ramte coronakrisen og skabte en global opbremsning i industriel aktivitet. Det trykkede naturligvis også markedet for industriel automatisering, men på trods af modstanden vendte cobots-producenten tilbage til hurtig vækst i fjerde kvartal 2020.

Universal Robots fremgang i fjerde kvartal af 2020 fortsætter ind i første kvartal af 2021. Foto: Universal Robots. .

10.03.2021

SCM.dk

”Vores Q4-indsats var en imponerende afslutning på et udfordrende år”, siger Kim Povlsen, President hos Universal Robots, og fortsætter: ”Efter en vanskelig første halvdel af året skifter momentummet gennem tredje kvartal for at kulminere i en noget nær salgs-og indtjeningsmæssig rekord i fjerde kvartal”.

I 2020 opnåede Universal Robots at genere en samlet omsætning på 1,44 milliarder kroner. Selvom det er et fald på 220 millioner kroner i forhold til 2019, så præsterede virksomheden at komme så meget igen i fjerde kvartal, at det næsten rivaliserer rekorden, der blev slået i fjerde kvartal 2019.

Læs også: Nycertificeret UR-integrator hjælper med næste skridt i automationen

I løbet af 2020 præsterede Universal Robots at reagere effektivt på Covid-19 pandemien og fastholdt sine leverancer uden afbrydelser, så virksomheden i fjerde kvartal kunne levere sin cobot nummer 50.000.

”Covid-19-pandemien begrænsede adgangen til vores kunder og hæmmede vores mulighed for at tilfredsstille deres store behov for vores fleksible automatiseringsløsninger. På samme tid har pandemien fået producenter af alle størrelser til at se behovet for at omstille sig til nye udfordringer og overveje, hvordan cobots kan levere agilitet, modstandskraft og produktivitet. Vi ser en lys fremtid for kollaborativ automatisering”, forklarer Kim Povlsen i en pressemeddelelse.

Læs også: På disse 5 måder optimerer cobots industrien

Den betragtelige genopretning af vækst i omsætning og indtjening fortsætter i første kvartal af 2021, og ifølge Mark Jagiela, President & CEO hos Teradyne, der ejer Universal Robots, går cobot-producenten en lys fremtid i møde såfremt corona ikke løber ud af kontrol igen:

”Såfremt vi undgår yderligere COVID-relaterede sektor nedlukninger, forventer vi, at Universal Robots vil levere sit hidtil højeste førstekvartals-salg og er positioneret til at kunne vokse over 30 procent for hele året”.

- KCP

Bredana Axcite A/S

Sponseret

I en ”Agentic World” er forudsigelighed stadig en konkurrencefordel

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

10.09.2026PALOMAT

Sponseret

Brug for rustfrit stål? Intet problem

10.09.2026Langebæk A/S

Sponseret

Langebæk annoncerer CEO-skifte og etablerer todelt CEO-ledelsesteam

SCM.dk

Tænk sammenhæng når I automatiserer på lageret

SCM.dk

Maersk skruer op for trafikken gennem Suez

11.08.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Automation lykkes ikke uden medarbejderne

10.08.2026RELEX Solutions

Sponseret

RELEX leverer rekordstor vækst i første halvår af 2026

06.08.2026SCM.dk

Hvordan foregår supply chain beslutninger hos jer?

28.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

”Vi har altid gjort det sådan”

14.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Sommer giver pause. Men ikke nødvendigvis fra de gode idéer

07.07.2026Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Ny trendrapport: Automatisering, AI og arbejdskraft bliver de største dagsordener i logistikbranchen

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.09.2026

Sted

On-Demand Webinar

Consafe Logistics
Webinar
Lås op for nøglen til smartere lagerautomatisering

Hvordan sikrer brancheledere, at deres automatiseringsprojekter giver ROI fra dag ét?

Dato

10.09.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Training (online)

By combining lectures, workshops and practical exercises, the Management Awareness Training will provide the management with a basic understanding of the management role in the APQP4Wind process.

Dato

16.09.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Auditorkursus i kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at få et grundigt kendskab til de værktøjer og auditprincipper, der skal anvendes af auditorerne, for at virksomheden får det optimale udbytte af virksomhedens kvalitetsledelsessystem efter DS/EN ISO 9001:2015 og den interne audit.

Dato

16.09.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Sæt strøm til ISO/IEC 27002 med CIS18

Få konkrete anvisninger til opbygning af dine sikkerhedsforanstaltninger

Dato

16.09.2026

Sted

København

Dansk Standard
Kursus
NIS2 i praksis – med ISO/IEC 27001 som fundament for compliance

På dette diplomkursus får du overblik over NIS2-kravene i praksis, og du lærer, hvordan ISO/IEC 27001 kan bruges som en praktisk ramme til at styrke jeres informationssikkerhed og sikre compliance med den nye NIS2-lov.

Dato

16.09.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn