UPS-ansattes frivillige arbejde skal skabe fokus på FNs verdensmål

Medarbejderne vil sætte fokus på at arbejde for FNs verdensmål for bæredygtig udvikling og hjælp til samfund, der har oplevet katastrofer. UPS sætter fokus på frivilligt arbejde en hel måned i UPS Global Volunteer Month.

I oktober skal de ansatte i UPS ikke kun udføre det sædvanlige arbejde. Mange af dem skal også ud og arbejde i frivillige projekter. Arkivfoto..

26.10.2018

SCM.dk

For UPS’ medarbejdere er oktober lig med frivilligt arbejde.

I denne måned er det således 16. gang, at UPS Global Volunteer Month bliver afholdt, og i år forventer den amerikanske transportvirksomhed, at næsten 40 procent flere medarbejdere fordelt på fem kontinenter vil deltage i 450 forskellige lokale projekter.

Læs også: UPS annoncerer nye bæredygtighedsmål

UPS opfordrer samtidig til, at det frivillige arbejde meget gerne må foregå i projekter, der fremmer FN’s verdensmål for bæredygtig udvikling.

“Vi ser UPS-medarbejdere som verdensborgere, der arbejder på lokale projekter og initiativer, som er vigtige for dem og med opbakning fra The UPS Foundation, deres værktøjer og ressourcer for at skabe en længerevarende forskel. UPS har en rolle at spille i alle de 17 mål for bæredygtig udvikling, og vi forsøger at sætte fokus på, at det arbejde vores medarbejdere leverer hver dag understøtter de mål,” siger Eduardo Martinez, CEO for The UPS Foundation og chef for mangfoldighed og inklusion hos UPS.

På vej mod at opfylde løfte
UPS estimerer, at medarbejderne i løbet af oktober vil bidrage med 375.000 frivillige timer på projekter i Nordamerika, Europa, Latinamerika, Asien og det indiske subkontinent, Mellemøsten og Afrika (ISMEA). I 2017 slog UPS-medarbejderne rekord med 2,9 millioner timer på frivilligt arbejde, hvilket svarer til mere end 80 millioner dollars (over 520 mio. kr.).

Dermed er UPS godt på vej mod at opfylde det løfte, som CEO David Abney gav i 2014 om, at UPS’ medarbejdere ville bidrage med 20 millioner frivillige timer inden udgangen af 2020.

”I Danmark har medarbejderne i UPS allerede lagt 2118 timer i frivilligt arbejde. Det er imponerende at se den entusiasme og engagement, som medarbejderne lægger for dagen. Tilbagemeldingen fra medarbejderne er, at det er meget tilfredsstillende at hjælpe og gøre en forskel for mennesker og projekter”, siger Country Manager UPS Nordic, Frank Jørgensen, der samtidig fortæller, at UPS har støttet Ecco Walkathon d. 13. oktober i Vejle, ligesom man planlægger at støtte Operation Dagsværk i København d. 7. november.

Læs også: UPS på vej med 50 ellastbiler

Tidligere i år annoncerede The UPS Foundation i øvrigt, at de uddeler 2,4 millioner dollars (godt 15 mio. kr.) til ni non-profit organisationer, der opfordrer til globalt frivilligt arbejde. Bevillingerne støtter initiativer, der arbejder med katastrofeberedskab og genopbygning, unges analfabetisme og kompetenceudvikling, samt krigsveteraners træning.

- JMA

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

N.C. Nielsen lancerer verdens mest effektive el-truck

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

28.04.2026RELEX Solutions

Sponseret

ICA udvider succesfuldt partnerskab med RELEX Solutions til også at inkludere kampagneplanlægning

28.04.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Trailer af- og pålæsning er ofte dér, hvor automatisering stopper

SCM.dk

SMV’er glemmer cybersikkerhed hos leverandørerne. Det skaber store sårbarheder

SCM.dk

Maersk-overskud falder - men mindre end forventet

21.04.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Måske har du allerede spottet det?

19.04.2026SCM.dk

CMA CGM køber libanesisk logistikselskab

14.04.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Fra tomme timer til autonome kolleger

09.04.2026RELEX Solutions

Sponseret

State of Supply Chain 2026: AI Moves Into Core Supply Chain Decisions as Volatility Persists

01.04.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Nej, det her er ikke en aprilsnar…

30.03.2026SCM.dk

Containerrederi: Krigen øger omkostninger med 325 millioner om ugen

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Sæt strøm til ISO/IEC 27002 med CIS18

Få konkrete anvisninger til opbygning af dine sikkerhedsforanstaltninger

Dato

11.05.2026

Sted

København

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 guideline - del 1 (Psykisk arbejdsmiljø)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

11.05.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende Kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til kvalitetsledelsessystemer og kravene i ISO 9001 standarden.

Dato

12.05.2026

Sted

Odense

Dansk Standard
Kursus
NIS2 i praksis – med ISO/IEC 27001 som fundament for compliance

På dette diplomkursus får du overblik over NIS2-kravene i praksis, og du lærer, hvordan ISO/IEC 27001 kan bruges som en praktisk ramme til at styrke jeres informationssikkerhed og sikre compliance med den nye NIS2-lov.

Dato

12.05.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
Ny og revideret ISO 22002-serie (online)

Bliv opdateret på de seneste ændringer i ISO 22002-serien og forstå de nye krav til Pre-Requisite Programs (PRP)

Dato

12.05.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Kvalitetskultur med udgangspunkt i ISO 10010:2022 og adfærdsdesign

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at lederskab skal sikre en kvalitetskultur.

Dato

12.05.2026

Sted

Middelfart