UPS kommer positivt ud af 2. kvartal

Pakkekoncernen UPS overstiger aktieforventningerne med 2,5 procent.

UPS kommer ud af 2. kvartal med et positivt resultat, hvor omsætningen lander på 120,5 milliarder kroner. Arkivfoto..

25.07.2019

SCM.dk

Pakkekoncernen kom ud af kvartalet med et justeret overskud per aktie på 13,1 kroner, der overgår de ventede 12,9 kroner per aktie, som analytikerne forudså, ifølge Bloomberg News.

”Vores transformationsinitiativer genererer større effektivitet på tværs af netværket, og når de kombineres med vores vækststrategier, opnåede UPS fortjenestestigning i alle segmenter”, siger David Abney, UPS's formand og CEO, og fortsætter:

”Vi annoncerede også en meget omfattende udrulning af nye produkter og tjenester som eksempelvis UPS My Choice for Business, udvidede UPS Access Points og UPS Worldwide Economy til små- og mellemstore virksomheder, alle designet til at generere yderligere profitabel vækst”.

Virksomhedens omsætningen landede på 120,5 milliarder kroner, og også det var akkurat højere end analytikerestimatet på 129,3 milliarder kroner.

Læs også: UPS vil styrke kvindelige iværksættere i den globale handel

For hele 2019 fastholder UPS forventningerne om et resultat per aktie på 49,8-51,88 kroner.

- SDN

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Når gaffeltrucken koster mere end den giver

Hans Schourup A/S

Sponseret

Humanoide robotter – den næste game changer i logistik og produktion

Relateret indhold

30.12.2025SCM.dk

Geopolitisk usikkerhed er for alvor rykket ind på direktionsgangene

30.12.2025RELEX Solutions

Sponseret

Europris opnår markant bedre prognosenøjagtighed med RELEX

29.12.2025SCM.dk

Finansiel ustabilitet truer verdenshandlen – udviklingslande rammes hårdest

22.12.2025SCM.dk

Forsvarsministeren afviser at producere fregatter i Danmark

22.12.2025SCANLOX ApS

Sponseret

Glædelig jul & godt nytår fra SCANLOX teamet

19.12.2025SCM.dk

DMI åbner ny vejr-tidsmaskine til brug for grønne forretninger og klimatilpasning

18.12.2025SCM.dk

Dansk model skal samle et grønt europæisk energisystem

16.12.2025SCANLOX ApS

Sponseret

AMR er mere end bare en trend

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle