UPS på vej med 50 ellastbiler

Som et led i målet om en større flåde af alternative brændstofkøretøjer sætter UPS inden længe sine første elektriske plug-in køretøjer på de amerikanske veje.

UPS vil først og fremmest teste de nye køretøjer på byruter over hele landet, herunder Atlanta, Dallas og Los Angeles. Når de elektriske køretøjer er blevet testet, vil UPS og Workhouse finjustere det endelige design, som de vil sætte på vejene i løbet af 2019. Illustration: UPS.

27.02.2018

SCM.dk

Lastbilen er udviklet i et samarbejde mellem Workhouse Group og UPS, der har ønsket at skabe et køretøj med nul udstødningsemissioner fra bunden.

”Den elektriske teknologi i køretøjer forbedres hurtigt med batterier, opladning og smart grid, hvilket giver os mulighed for at specificere vores leveringskøretøjer, så vi på én gang kan eliminere udledninger, støj og vores afhængighed af diesel og benzin”, siger Carlton Rose, formand for Global Fleet Maintenance and Engineering for UPS, og fortsætter:

”Vores nye elbiler er et stort spring for UPS' specialbyggede leveringsflåde. Alle elektriske lastbiler skal foretage levering om dagen og genoplade natten over".

Markant forbedring ift. diesel- og benzinkøretøjer
Ifølge Workhouse giver de nye køretøjer en forbedring i brændstofeffektivitet på næsten 400 procent i forhold til almindelige diesel- og benzinbiler. Derudover er de mere energieffektive, og køretøjets ydeevne og køreoplevelsen skulle også være i top.

Ifølge de to parter vil hver lastbil kunne køre cirka 160 kilometer per opladning, hvilket gør dem idéelle til leveringsruter i og omkring større byer.

De nye lastbiler vil samtidig indgå i virksomhedens Rolling Lab, en flåde på flere end 9.000 alternative brændstofkøretøjer:

”Denne innovation er resultatet af vores samarbejde gennem de sidste fire år. Vores mål er at gøre det nemt for UPS og andre at satse på elektriske køretøjer ved at fjerne en af de største hindringer for teknologiens udbredelse, nemlig omkostningerne", siger CEO for Workhorse Group, Steve Burns.

Hos UPS vil man først og fremmest teste de nye køretøjer på byruter over hele USA, herunder i Atlanta, Dallas og Los Angeles. Når de elektriske køretøjer er blevet testet, vil UPS og Workhouse finjustere det endelige design, som de vil sætte på vejene i løbet af 2019.

Elbiler skal være et standard-valg
Hos UPS forventer man, at vedligeholdelses- og driftsomkostningerne for de elektriske køretøjer vil være mindre end omkostningerne for diesel- og benzilbiler.

Derfor er det også UPS’ mål at gøre de nye elbiler til et standard-valg i fremtiden. I forvejen har UPS mere end 300 elektriske køretøjer i Europa og USA og næsten 700 hybridbiler.

Læs også: UPS tager elektriske Daimler-lastbiler i brug

Deurdover kunne koncernen sidste år meddele, at man vil begynde at gøre brug af tre eCanter-elbiler fra Daimler Truck, hvilket skal ses som et led i koncernens mål om at en ud af fire biler, der bliver indkøbt fra 2020, skal køre på alternative brændstoffer.

Koncernen har også forpligtet sig til at købe 25 procent af den elektricitet, man forbruger, fra vedvarende energikilder inden 2025 og erstatte 40 procent af alt grundbrændstof med andre kilder end benzin og diesel.

- EL

Bureau Veritas

Sponseret

Bliv opdateret på ADR/RID 2027, IMDG, IATA samt EU-forordninger på Farligt Gods Seminar 2026

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

25.08.2026SCM.dk

Nemlig investerer trecifret millionbeløb i automation

24.08.2026TAWI Danmark AS

Sponseret

Afhent og flyt ruller fra paller med smart løfteudstyr til ruller

SCM.dk

Nemlig investerer trecifret millionbeløb i automation

SCM.dk

Digitalisering af fragtkæderne har kæmpekolossalt stort potentiale

17.08.2026KNAPP A/S

Sponseret

SAP® EWM fra KNAPP: Optimer lageret med en integreret WMS- og WCS-løsning

12.08.2026Consafe Logistics

Sponseret

PostNord TPL reducerede truckkørslen med 28 % ved hjælp af AI

12.08.2026BITO Storage Systems Nordic A/S

Sponseret

De bedste lagre er ikke ubemandede - de har mennesket i fokus

11.08.2026SCM.dk

Førerløs truck overtager det ’døde’ arbejde

10.08.2026N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Minirat fra Linde giver ergonomisk ALPI-gevinst

10.08.2026SCM.dk

Carlsberg automatiserer lagerstyring af værnemidler

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 Intern Auditor

Bliv ISO 9001 Intern Auditor

Dato

26.08.2026

Sted

Vejle

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Avanceret objektorienteret programmering

Vil du opkvalificere dine evner inden for objektorienteret programmering? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få styrket dine kompetencer til at analysere og udvikle systemløsninger i din virksomhed.

Dato

26.08.2026

Tid

13:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Strategisk markedsføring

Vil du blive bedre til at bruge kundefokus og marketing, som en integreret del af virksomhedens strategiske arbejde? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at arbejde med strategisk markedsføring på alle niveauer.

Dato

26.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Ledelse og forhandling

Vil du være en dygtig forhandler? Vil du have styr på forskellige forhandlingsteknikker og samtidig have indblik i ledelsesmæssige, etiske, moralske og magtmæssige aspekter i forhandlinger?

Dato

27.08.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Implement Consulting Group
Seminar
Supply chain planning in the agentic era Supply chain planning in the agentic era

Get Implement’s perspectives on AI in supply chain planning and first-hand insights from UPM

Dato

27.08.2026

Tid

15:00

Sted

Online

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - aften

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

27.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup