UPS tildeles plads på CDP’s prestigefulde liste

Klimaorganisationen CDP placerer det internationale kurerfirma United Parcel Service på den globale "A-liste" for klimaforandringer. Selskabets arbejde med reduktion af CO2 og klimarisici bliver dermed anerkendt.

Det er blandt UPS' indsats med CO2-neutral transport, der har givet selskabet sin rangering på CDP's prestigefulde klimaliste. Foto: UPS.

07.02.2019

SCM.dk

Det internationale kurerfirma United Parcel Service (UPS) kommer på CDP's (det tidligere Carbon Disclosure Project) "A-liste" over virksomheder, der gør noget for at modvirke klimaforandringerne. Det skyldes virksomhedens tiltag i forhold til bæredygtig drift.

Læs også: Detailhandlere øger bæredygtigheden i forsyningskæden

“Det er dejligt at se, at UPS’ arbejde for at udlede mindre CO2, reducere klimarisici og have en lav karbonøkonomi bliver værdsat,” siger selskabets CSR-chef Tamara Barker. 

CDP får hvert år data fra tusindvis af virksomheder omkring deres miljøpåvirkning, risici og muligheder. Herudfra rangeres virksomhederne og får tildelt en karakter for, hvor effektive de er til at håndtere klimaforandringer.

I 2018 blev virksomheder opfordret til at indrapportere data til CDP af over 650 investorer med over 87 billioner dollars (570 bio. kr.) i midler og/eller 115 store opkøbsorganisationer med 3,3 billioner dollars (ca. 21,5 bio. kr.) i købekraft.

“De alvorlige miljømæssige påvirkninger bliver mere tydelige for virksomheder, og det er vigtigt at virksomhederne selv kommer med løsninger, ser nye muligheder på markedet og stræber efter at omlægge sig til en bæredygtig økonomi,” siger CEO for CDP, Paul Simpson.

Virksomheder vurderes ud fra størrelsen af opmærksomhed, håndtering af miljømæssige risici og demonstration af bedste praksis associeret med miljøbevidst lederskab.

UPS oplyser, at virksomheden har videregivet oplysninger til CDP i 16 år og har længe arbejdet med at reducere den miljømæssige påvirkning og samtidigt drive virksomheden mere effektivt.

Læs også: UPS-ansattes frivillige arbejde skal skabe fokus på FNs verdensmål

Virksomhederne på dette års CDP-klimaliste kan ses her.

- SDN

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Minirat fra Linde giver ergonomisk ALPI-gevinst

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

25.08.2026SCM.dk

Logistikmilliardær Klaus-Michael Kühne er død

11.08.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Automation lykkes ikke uden medarbejderne

SCM.dk

Levering og retur afgør danskernes onlinekøb

SCM.dk

Cyberangreb hos leverandører truer forsyningskæden

28.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

”Vi har altid gjort det sådan”

14.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Sommer giver pause. Men ikke nødvendigvis fra de gode idéer

07.07.2026Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Ny trendrapport: Automatisering, AI og arbejdskraft bliver de største dagsordener i logistikbranchen

07.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Tre myter om AMR og AGV

26.06.2026SCM.dk

Hedebølgen afslører de svage led i virksomhedernes drift

25.06.2026SCM.dk

Disse tre egenskaber kendetegner verdens 25 bedste forsyningskæder

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle