Verden fastholder globaliseringsniveau på 25 procent

DHL og New York University’s Stern School of Business har offentliggjort den nye ’DHL Global Connectedness Tracker’, som opdaterer den mest omfattende tilgængelige analyse af globaliseringens tilstand og udvikling. Denne 'tracker', som er en udvidelse af den etablerede ’DHL Global Connectedness Report’, følger strømme af handel, kapital, information og mennesker på tværs af kloden.

Den nye ’DHL Global Connectedness Tracker’, som opdaterer den mest omfattende tilgængelige analyse af globaliseringens tilstand og udvikling, er en udvidelse af den etablerede ’DHL Global Connectedness Report’, der følger strømme af handel, kapital, information og mennesker på tværs af kloden. Foto: 123rf.com

03.12.2024

SCM.dk

DHL Global Connectedness Tracker måler international aktivitet i forhold til national aktivitet på en skala fra 0 procent til 100 procent. Med en nuværende score på 25 procent viser trackeren, at globaliseringen holder sig stabilt på et rekordhøjt niveau, hvilket understreger de internationale strømmenes modstandsdygtighed over for geopolitiske spændinger og usikkerheder. Dette niveau viser også, at selv efter årtiers globalisering er verden langt fra fuldt forbundet. 

Trackeren indeholder værktøjer, der giver brugere mulighed for at undersøge tendenser efter region, geopolitiske alliancer og individuelle lande. Den giver også mulighed for at downloade data og diagrammer til offline analyse og deling.   

"Global Connectedness Tracker viser, at der stadig er utallige muligheder for lande og virksomheder til at udvide deres markeder globalt. Selvom dette komplekse landskab er i konstant forandring, forbliver de grundlæggende drivkræfter og fordele ved internationalt engagement”, udtaler John Pearson, CEO for DHL Express.  

De seneste data understreger global handel som en afgørende faktor. I 2023 blev 21 procent af værdien af alle varer og tjenester produceret globalt handlet internationalt – tæt på rekordhøjden på 22 procent, som først blev nået i 2008 og matchet i 2022. 

Handelsrelationerne mellem USA og Kina er fortsat aftagende. Den direkte handel mellem de to lande faldt fra 3,5 procent af den globale varehandel i 2016 til 2,6 procent i 2024 (januar-juli). Samtidig viser data, at denne handel kun udgør en lille del af verdenshandelen. 

Trackeren afslører, at lande, der hverken er tætte allierede med USA eller Kina, i stigende grad deltager i verdenshandelen. Andelen af handel med ‘neutrale’ lande steg fra 42 procent i 2016 til 47 procent i 2024, med lande som De Forenede Arabiske Emirater, Indien, Vietnam, Brasilien og Mexico som store vindere. 

Læs også: Startups forventer, at AI vil sparke til Europas vækst  

Selvom der er udsigt til potentielle toldforhøjelser og nye handelskonflikter under Donald Trumps tilbagevenden som præsident, understreger analysen, at globaliseringen næppe vil blive rullet tilbage. International handel har vist modstandsdygtighed gennem Brexit, handelskrigen mellem USA og Kina, Covid-pandemien og konflikterne i Ukraine og Gaza. 

Selvom der har været stigende interesse for at producere varer tættere på forbrugerne, viser analysen, at regionalisering ikke overtager globaliseringen. Faktisk foregår de fleste strømme over stabile eller længere afstande. I de første syv måneder af 2024 blev varer transporteret over de længste gennemsnitlige afstande nogensinde (4.970 km). Andelen af varehandel inden for større verdensregioner faldt til et nyt lavpunkt på 51 procent. 

Kilde: DHL

/ PiB 

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Ny Linde Ei14–20 kombinerer kompakt el-drift med integreret Lithium-ION batteri

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

05.05.2026Langebæk A/S

Sponseret

Langebæk udnævner Lars Dam Kristensen til ny Partner

28.04.2026RELEX Solutions

Sponseret

ICA udvider succesfuldt partnerskab med RELEX Solutions til også at inkludere kampagneplanlægning

SCM.dk

PostNord TPL overtager driften af Amazons nordiske lager

SCM.dk

Varetransport får dyrere faste aftaler

22.04.2026Hans Schourup A/S

Sponseret

AGV vs. AMR – måske er det ikke længere et enten/eller?

21.04.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Måske har du allerede spottet det?

19.04.2026SCM.dk

CMA CGM køber libanesisk logistikselskab

14.04.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Fra tomme timer til autonome kolleger

09.04.2026RELEX Solutions

Sponseret

State of Supply Chain 2026: AI Moves Into Core Supply Chain Decisions as Volatility Persists

01.04.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Nej, det her er ikke en aprilsnar…

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
IATA Freightforwarder/Operator Acceptance excl. cl. 7

IATA Freightforwarder/Operator Acceptance excl. cl. 7 medfører, at du overholder uddannelseskravet i IATA kapitel 1.5.1.2.1(IATA CBTA guidance tabel 7.3A) og sætter dig i stand til at gennemføre accepteringskontrol af forsendelser, der skal sendes som luftfragt, ekskl. Kl 7.

Dato

18.05.2026

Sted

Hvidovre

Bureau Veritas
Kursus
IATA Freightforwarder/Operator Acceptance incl. CL 7

IATA Freightforwarder/Operator Acceptance incl. CL 7 medfører, at du overholder uddannelseskravet i IATA kapitel 1.5.1.2.1 ((IATA CBTA guidance tabel 7.3A) og sætter dig i stand til at gennemføre acceptance kontrol af forsendelser, der skal sendes som luftfragt, inkl. Kl 7.

Dato

18.05.2026

Sted

Hvidovre

Bureau Veritas
Kursus
IATA Basic Training

IATA Basic Training sætter dig i stand til at håndtere, pakke og mærke farligt gods forsendelser til flytransport samt at udarbejde og kontrollere Dangerous Goods Declaration. Kurset medfører samtidig, at du overholder uddannelseskravet til en Shipper IATA CBTA 7.1 (tidligere category 1) eller Freight Forwarder IATA CBTA 7.3 (tidligere category 3) som krævet i IATA kapitel 1.5.1.2.

Dato

18.05.2026

Sted

Hvidovre

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Training (online)

By combining lectures, workshops and practical exercises, the Management Awareness Training will provide the management with a basic understanding of the management role in the APQP4Wind process.

Dato

18.05.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
ADR/RID sikkerhedsrådgiver uddannelse

ADR/RID Sikkerhedsrådgiver Uddannelsen forbereder dig til Beredskabsstyrelsens grundlæggende sikkerhedsrådgivereksamen samt giver dig forståelse for ADR- og RID-konventionen, og hvordan du anvender dem som opslagsværk i dit daglige arbejde.

Dato

18.05.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
ADR sikkerhedsrådgiver uddannelse

ADR Sikkerhedsrådgiver Uddannelsen forbereder dig til Beredskabsstyrelsens grundlæggende sikkerhedsrådgivereksamen samt giver dig forståelse for ADR-konventionen, og hvordan du anvender den som opslagsværk i dit daglige arbejde.

Dato

18.05.2026

Sted

Fredericia