Verdens første AutoStore-løsning med frostzoner

StrongPoint ASA, en førende leverandør af dagligvaredetailteknologi, er blevet valgt til at designe og installere verdens første AutoStore-løsning bygget til fødevarestyring med tre temperaturzoner: Stuetemperatur, nedkølet og nu frost.

StrongPoint ASA, en førende leverandør af dagligvaredetailteknologi, er blevet valgt til at designe og installere verdens første AutoStore-løsning bygget til fødevarestyring med tre temperaturzoner: Stuetemperatur, nedkølet og nu frost. Foto: StrongPoint ASA..

07.11.2022

SCM.dk

Robotteknologi-virksomheden, AutoStore, der opfandt og fortsætter med at pionere Cube Storage Automation, har for nylig udviklet en unik løsning til at automatisere opbevaring og pluk af frosne varer. Tidligere har AutoStores løsninger kun dækket to temperaturzoner, nedkølet og stuetemperatur. De fleste dagligvareforhandlere har brugt manuel plukning af frosne varer – et væsentligt produktsegment for dagligvarehandlen - når de automatiserede deres e-dagligvareservice.

Læs også: Fyns ukendte robotsucces præsterer vild vækst

StrongPoint er en dagligvare-teknologivirksomhed med 35 års erfaring inden for fødevarestyring, og virksomheden leverer end-to-end e-handelsløsninger til mange førende dagligvareforhandlere i Europa. StrongPoint vil designe og installere AutoStore-løsningen til det norske fødevaredistributionsselskab, DLVRY, i et anlæg med base i Sveio, Norge. Ud over øget effektivitet kan der opnås betydelige energibesparelser ved at tilføje frosne varer til AutoStore-netværket. Denne installation forventes at resultere i en reduktion af energiomkostningerne på cirka 30 procent.

”Dette er en fantastisk dag for dagligvareforhandlere og foodsercvice-virksomheder, der overvejer automatisering for at øge effektiviteten, da de nu kan automatisere alle tre temperaturzoner. Vi er stolte over at have æren af at installere en verdensnyhed for AutoStore og ser frem til at udnytte vores 35+ års erfaring inden for fødevarestyring og dagligvaredetailhandel til at skabe verdens første og bedste fuldautomatiske løsning, der er bygget til dagligvarer”, fortæller StrongPoint CEO, Jacob Tveraabak.

”Fødevarehåndtering er så anderledes fra ethvert andet detailsegment. Vi ønskede at sikre, at vi havde adgang til et team, der virkelig forstod vores unikke udfordringer, og derfor besluttede vi at arbejde med StrongPoint. Vi er især stolte over, at vi er verdens første virksomhed til at bruge AutoStores frossenfødevarer-kapaciteter, da det betyder, at vi kan opnå meget højere effektivitetsgrader ved at automatisere det, der hidtil ikke var muligt”, siger Jan Frode Johansen, medstifter og administrerende direktør i DLVRY.

- PiB

Dansk Standard

Sponseret

Standarden for miljøledelse styrker Unika Danmarks vækst og bæredygtighed

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

15.10.2026SCM.dk

GLS bygger sit første automatiserede lagerhotel i Kolding

13.10.2026Swisslog

Sponseret

Nowaste Logistics, Sweden: Warehouse automation built on close collaboration and a true partnership

SCM.dk

Bain-ejet konsulenthus åbner nordisk base i København

SCM.dk

A.P. Møller Capital køber havneoperatør

09.10.2026N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Airmaster samler lagerfunktion med højlager og Linde K-smalgangstruck

09.10.2026SCM.dk

STARK samler lagerdrift i nyt distributionscenter

07.10.2026SCM.dk

Logistikejendom i Taulov solgt for over 30 millioner

05.10.2026TAWI Danmark AS

Sponseret

Effektiv på- og aflæsning på varelageret

02.10.2026N.C. Nielsen A/S

Sponseret

N.C. Nielsen lancerer Konecranes Generation D – nu også som elektrisk reachstacker

01.10.2026SCM.dk

Maersk åbner stort logistikcenter i Tyskland

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
Risk Manager ISO/IEC 27005 - certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer inden for styring af informationssikkerhedsrisici med den internationale personcertificering, PECB ISO/IEC 27005 Risk Manager.

Dato

20.10.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
IATA Basic Training

IATA Basic Training sætter dig i stand til at håndtere, pakke og mærke farligt gods forsendelser til flytransport samt at udarbejde og kontrollere Dangerous Goods Declaration. Kurset medfører samtidig, at du overholder uddannelseskravet til en Shipper IATA CBTA 7.1 (tidligere category 1) eller Freight Forwarder IATA CBTA 7.3 (tidligere category 3) som krævet i IATA kapitel 1.5.1.2.

Dato

20.10.2026

Sted

Hvidovre

Bredana Axcite A/S
Seminar
SCM-dagen 2026

Vi gentager successen fra de forgangne år, med en hel seminardag om Dynamics 365 FO og Supply Chain emner!

Dato

20.10.2026

Tid

09:00

Sted

AI Innovation House Innovations Allé 3 7100 Vejle

Context& A/S
Webinar
Webinar: AI i finansafdelingen - Fra proces til udførelse

Se, hvordan ERP AI-agenten automatiserer økonomiprocesser og omsætter ERP-data til analyser, dashboards og hurtigere indsigt.

Dato

20.10.2026

Tid

10:00

Sted

Online - Microsoft Teams

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Risikobaseret intern audit af ledelsessystemer

ISO ledelsessystemstandarderne stiller krav om, at virksomhedens ledelsessystem tager udgangspunkt i risici og muligheder.

Dato

21.10.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 til audit af trivsel og psykisk arbejdsmiljø (del 2)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

22.10.2026

Sted

Vejle