Verdens første AutoStore-løsning med frostzoner

StrongPoint ASA, en førende leverandør af dagligvaredetailteknologi, er blevet valgt til at designe og installere verdens første AutoStore-løsning bygget til fødevarestyring med tre temperaturzoner: Stuetemperatur, nedkølet og nu frost.

StrongPoint ASA, en førende leverandør af dagligvaredetailteknologi, er blevet valgt til at designe og installere verdens første AutoStore-løsning bygget til fødevarestyring med tre temperaturzoner: Stuetemperatur, nedkølet og nu frost. Foto: StrongPoint ASA..

07.11.2022

SCM.dk

Robotteknologi-virksomheden, AutoStore, der opfandt og fortsætter med at pionere Cube Storage Automation, har for nylig udviklet en unik løsning til at automatisere opbevaring og pluk af frosne varer. Tidligere har AutoStores løsninger kun dækket to temperaturzoner, nedkølet og stuetemperatur. De fleste dagligvareforhandlere har brugt manuel plukning af frosne varer – et væsentligt produktsegment for dagligvarehandlen - når de automatiserede deres e-dagligvareservice.

Læs også: Fyns ukendte robotsucces præsterer vild vækst

StrongPoint er en dagligvare-teknologivirksomhed med 35 års erfaring inden for fødevarestyring, og virksomheden leverer end-to-end e-handelsløsninger til mange førende dagligvareforhandlere i Europa. StrongPoint vil designe og installere AutoStore-løsningen til det norske fødevaredistributionsselskab, DLVRY, i et anlæg med base i Sveio, Norge. Ud over øget effektivitet kan der opnås betydelige energibesparelser ved at tilføje frosne varer til AutoStore-netværket. Denne installation forventes at resultere i en reduktion af energiomkostningerne på cirka 30 procent.

”Dette er en fantastisk dag for dagligvareforhandlere og foodsercvice-virksomheder, der overvejer automatisering for at øge effektiviteten, da de nu kan automatisere alle tre temperaturzoner. Vi er stolte over at have æren af at installere en verdensnyhed for AutoStore og ser frem til at udnytte vores 35+ års erfaring inden for fødevarestyring og dagligvaredetailhandel til at skabe verdens første og bedste fuldautomatiske løsning, der er bygget til dagligvarer”, fortæller StrongPoint CEO, Jacob Tveraabak.

”Fødevarehåndtering er så anderledes fra ethvert andet detailsegment. Vi ønskede at sikre, at vi havde adgang til et team, der virkelig forstod vores unikke udfordringer, og derfor besluttede vi at arbejde med StrongPoint. Vi er især stolte over, at vi er verdens første virksomhed til at bruge AutoStores frossenfødevarer-kapaciteter, da det betyder, at vi kan opnå meget højere effektivitetsgrader ved at automatisere det, der hidtil ikke var muligt”, siger Jan Frode Johansen, medstifter og administrerende direktør i DLVRY.

- PiB

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Når gaffeltrucken koster mere end den giver

Hans Schourup A/S

Sponseret

Humanoide robotter – den næste game changer i logistik og produktion

Relateret indhold

11.12.2025SCM.dk

JYSK åbner nyt distributionscenter i Italien i 2027

08.12.2025SCM.dk

Mobile robotter: Fra faste ruter til intelligent høj fleksibilitet

05.12.2025Körber Supply Chain DK A/S

Sponseret

AMR’er kræver volumen: sådan får du reel ROI på robotterne

04.12.2025Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Når gaffeltrucken koster mere end den giver

04.12.2025SCM.dk

9 AGV’er servicerer på tiende år JYSKs distributionscenter i Danmark

02.12.2025SCM.dk

AI løfter lagerdrift fra automatisering til strategisk styrke

01.12.2025SCM.dk

Nye og avancerede mobile robotter er på hastig fremmarch

28.11.2025SCM.dk

56 % af LEGO’s indpakning er nu papir og ikke plast

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Webinar
Online morgenmøder: Få mere værdi ud af dine aktiver med et ledelsessystem

Hvordan kan organisationer systematisk og bæredygtigt få mere værdi ud af sine aktiver og samtidig sikre, at det sker i overensstemmelse med de strategiske mål og krav fra interessenter? Svaret kan ligge i et velfungerende asset management-ledelsessystem som du kan høre mere om på to kommende morgenmøder.

Dato

10.12.2025

Tid

09:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
E-læringskursus: ISO 37001 Lead Implementer

Behersk implementering og ledelse af et antibestikkelsessystem (ABMS) baseret på ISO 37001

Dato

15.12.2025

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
E-læringskursus: ISO/IEC 27001 Lead Implenter - certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer med den internationale certificering i informationssikkerhed, ISO/IEC 27001 Lead Implementer

Dato

15.12.2025

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27002 diplomkursus - træf de rigtige foranstaltninger

På dette kursus får du hjælp til at træffe de rigtige foranstaltninger med ISO 27002, og bliv bedre til at kvalificere og udpege de handlinger, der er nødvendige for din virksomheds informationssikkerhed

Dato

16.12.2025

Sted

Dansk Standard, 12 etage, Sal 1 Göteborg Plads 1 2150 Nordhavn

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27002 Diplomkursus - træf de rigtige foranstaltninger

På dette kursus får du hjælp til at træffe de rigtige foranstaltninger med ISO 27002, og bliv bedre til at kvalificere og udpege de handlinger, der er nødvendige for din virksomheds informationssikkerhed.

Dato

16.12.2025

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

AGR
Webinar
Chain reactions: The spark behind smarter supply chain decisions

Two CEOs, Once Supply Chain: 2025 Reflections and 2026 Realities

Dato

17.12.2025

Tid

12:30

Sted

Online on LinkedIn