Verizon indgår samarbejde med Microsoft om hurtig udvikling af end-to-end IoT-løsninger

Verizon Business vil nu styrke udviklingen af IoT-løsninger ved brug af Microsoft Azure. Cognizant er første virksomhed til at anvende den kombinerede løsningsplatform til at udvikle en egen IoT-baseret applikation.

Verizons ThingSpace IoT-platform og 5G/LTE-netværk integreres med Microsoft Azure IoT Central for at reducere time-to-market og omkostninger. Arkivfoto..

18.08.2020

SCM.dk

Det skal ske ved at tilbyde alle afgørende elementer i IoT-værdikæden, eksempelvis tilkoblede enheder, netværkskapacitet, cloud-hosting og kunstig intelligens. Verizons 5G/LTE-netværk, ThingSpace IoT-platform og Critical Asset Sensor CAS)-enheder integreres med Microsoft Azure, så udviklere nemt og hurtigt kan skabe nye IoT-applikationer.

Microsoft Azure IoT Central tilbyder cloud-baserede analytics-funktioner på applikations-niveau samt templates til en række brancher.

Ved at integrere Verizons ThingSpace-platform med Azure-infrastruktur kan udviklere, systemintegratorer og tjenesteudbydere hurtigt udvikle, implementere og idriftsætte komplette IoT-løsninger.

”Det handler om at forenkle og effektivisere udviklingen af IoT-løsninger. Ved at integrere Verizons og Microsofts platforme gør vi det muligt for IoT-udviklerne at få deres løsninger hurtigere ud til markedet. Det er med til at stimulere markedet for IoT-løsninger og gør det enklere for virksomheder og forbrugere at udnytte fordelene ved IoT-innovation”, siger Aamir Hussain, senior vice president for Business Products hos Verizon Business.

Mere afgørende end nogensinde
”Microsoft har været fokusere på at forenkle IoT med Azure IoT Central, IoT Plug and Play og andre Azure-løsninger. Denne integration gør det lettere at bygge nye IoT-løsninger ved at udnytte Verizons netværk og ThingSpace-platform”, siger Tony Shakib, GM for IoT Business Acceleration hos Microsoft.

En af de første leverandører, som anvender den integrerede IoT-platform, er Cognizant, der udvikler en applikation, som effektiviserer logistikprocesser i forbindelse med opbevaring og forsendelse af fødevarer og farmaceutiske produkter, hvor den rette temperatur er afgørende.

For eksempel overvåger applikationen receptpligtige medikamenter og sørger for, produkternes kvalitet bevares hele vejen ud til kunder. På den måde giver Cognizants løsning større transparens for forhandlerene af farmaceutiske produkter gennem hele transit-forløbet.

Læs også: DCSA klar med IoT-standard til containersporing

”Den globale pandemi har kraftigt påvirket næsten alle dele af logistikkæden. IoT-løsninger er mere afgørende end nogensinde for at beskytte os alle,” siger Frank Antonysamy, global chef for Cognizants IoT-forretning. ”Alle temperaturfølsomme produkter kan nu overvåges for at bevare kvaliteten hele vejen til forbrugeren. Ved at arbejde med Verizon og Microsoft på ThingSpace-platformen kan vi indføre nye teknologier, som der hjælper med at sikre vores mad og medicin”.

- SMF

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

N.C. Nielsen lancerer verdens mest effektive el-truck

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

05.05.2026SCM.dk

Ny guide til digital suverænitet i SCM

04.05.2026Fellowmind Denmark A/S

Sponseret

Fra fragmenteret data til samlet overblik i Alliance+

SCM.dk

5 påtrængende tendenser for intralogistikken i 2026

SCM.dk

USA vil “guide” skibe ud af Hormuz-strædet

29.04.2026Descartes

Sponseret

Descartes-studie: kun 3 % af europæiske transportfolk står uden for AI

29.04.2026KUKA Nordic AB

Sponseret

Hvorfor Visual Components 5.0 kan omdefinere digital fabriksplanlægning

28.04.2026SCM.dk

Cybertrusler bremser AI i transportbranchen

27.04.2026Fellowmind Denmark A/S

Sponseret

Ét fælles intranet giver bedre koordinering på tværs af landegrænser

24.04.2026Fellowmind Denmark A/S

Sponseret

Internt samarbejde som konkurrenceparameter i en logistikvirksomhed

24.04.2026SCM.dk

Finalister klar til Årets Innovationsprojekt 2026

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27002 Diplomkursus - træf de rigtige foranstaltninger

På dette kursus får du hjælp til at træffe de rigtige foranstaltninger med ISO 27002, og bliv bedre til at kvalificere og udpege de handlinger, der er nødvendige for din virksomheds informationssikkerhed.

Dato

06.05.2026

Sted

Nyborg Strand, Nyborg

9altitudes Danmark A/S
Webinar
Varesporing på Lot/Batch/udløb/pakkeID - hvad kan man i Business Central?

Står du med produkter og kunder, der stiller krav om dokumentation for, hvilke varepartier der indgår i dine leverancer? Så ved du også, at varesporing hurtigt skaber kompleksitet i både planlægning, disponering og de daglige processer i lager og produktion. På dette webinar viser vi, hvordan du kan arbejde struktureret med varesporing i Microsoft Dynamics 365 Business Central – og samtidig bevare en effektiv intern logistik.

Dato

06.05.2026

Tid

10:00

Sted

Online via Microsoft Teams

Dansk Standard
Kursus
Functionel safety - ISO 13849

Dette kursus handler om konstruktion af sikkerhedsrelaterede styresystemer i henhold til ISO 13849-1.

Dato

07.05.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

AGR
Webinar
AGR Inventory Summit 2026

Resilience in the Modern Supply Chain

Dato

07.05.2026

Tid

10:00

Sted

Online

AlfaPeople
Webinar
What’s new in Microsoft 2026 Release Wave 1 | Power Platform

What’s new in Microsoft 2026 Release Wave 1 for the Microsoft Power Platform The Power Platform receives significant enhancements across Power Apps, Power Automate, Power BI and Copilot Studio in the 2026 Release Wave 1. This 30‑minute session summarises all essential updates that matter for your organisation.

Dato

07.05.2026

Tid

16:00

Sted

Teams, Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Få styr på BEK 1138/2025 (tidl. 761/2024): Bekendtgørelse om obligatoriske energiledelsessystemer og energisyn samt klimasyn i visse virksomheder

Er din virksomhed omfattet af Bekendtgørelse om obligatoriske energiledelsessystemer og energisyn og klimasyn i visse virksomheder, skal I sikre, at I opfylder kravene i Bekendtgørelsen. På dette 3-times online minikursus, giver vi dig den nødvendige viden, så du kan afgøre om din virksomhed er omfattet, og i givet fald hvad der skal til, for at leve op til kravene.

Dato

08.05.2026

Sted

Online