Vi skal omfavne robotterne

De intelligente robotter og digitale løsninger truer med at overtage mange arbejdspladser, og det skaber selvfølgelig frygt. Professor Philipp Schröder anerkender bekymringen, men mener dog, at der er god grund til at hilse robotterne velkommen.

Der er menneskelige elementer i alle arbejdsopgaver, og derfor er det ikke et spørgsmål om, at robotterne overflødiggør arbejdspladser, men mere at de ændrer på indholdet i medarbejderes arbejdsopgaver, mener professor Philipp Schröder..

02.05.2019

Poul Breil-Hansen, SCM.dk

Men han fremhæver også, at der er menneskelige elementer i alle arbejdsopgaver, og at det derfor ikke er et spørgsmål om, at robotterne overflødiggør arbejdspladser, men mere at de ændrer på indholdet i medarbejderes arbejdsopgaver.

”Automatisering og algoritmernes indtog vil helt sikkert ændre på mange menneskers arbejdsopgaver. Vi skal for eksempel til at arbejde mere augmenteret. Vi kan forvente, at en del af vores fremtidige kollegaer bliver robotter og algoritmer. Det vil kræve omskoling, ingen tvivl om det”, siger Philipp Schröder.

Overordnet set er der ingen tvivl om, at den teknologiske udvikling er et kæmpegode for alle os mennesker over hele verden

Professor Philipp Schröder

Han fremhæver, at den vigtigste forudsætning for som samfund, faggruppe og borger at få gavn af den teknologiske udvikling er evnen til at lære. Uddannelse, uddannelse og uddannelse er nøglen for både samfund, virksomhed og borger.

25-50 års implementeringstid
Han peger også på, at implementeringstiden er relativ lang. Der er mange faktorer, som betyder, at bare fordi en digital innovation er færdigtestet på et laboratorium i Silicon Vally, er det langt fra det samme som, at løsningen bliver implementeret i virkelighedens verden.

”Når der kommer flere selvkørende lastbiler, bliver der flere ledige chauffører, hvor nogle af dem vil søge over i sikkerhedsvagtbranchen, og det vil sænke lønniveauet i sikkerhedsvagtbranchen. Det betyder, at lysten til eller sulten efter at automatisere i sikkerhedsbranchen vil være lavere”, fortæller han og tilføjer:

”Der er mange faktorer, der gør, at implementeringsvinduet for færdige digitale løsninger let kan være på både 25 og 50 år”.

Philipp Schröder fremhæver, at automatisering er et kæmpegode for menneskeheden og velstand i samfundet. Men han anerkender også, at der er forståelig frygt for og modstand mod automatiseringsudviklingen hos mange borgere.

”Vi ser i øjeblikket bevægelser mod mere protektionisme for eksempel i USA og England, og det er en kold bruser for os økonomer og forskere, der viser, at den fjerde industrielle revolution ikke forekommer som en klokkeklar fordel for alle”, forklarer han.

10-dobling af velstand på 200 år
Det ser han som en stor spand kold vand for økonomer, fordi økonomisk forskning viser, at den teknologiske udvikling de sidste 200 år har øget menneskehedens velstand med en faktor 10, og at det er mennesker over hele verden, der har fået gavn af udviklingen. Velstandsudviklingen har de foregående 2000 år været nogenlunde uændret.

Sådan høster du gevinsterne

Professor Philipp Schröder s vigtigste anbefaling til virksomheder, der ønsker at gribe mulighederne i digitaliseringsbølgen, lyder: ”Det er de virksomheder, der har hånden på kogepladen, som har de bedste forudsætninger for at identificere, hvordan medarbejderne skal omskoles og derfor vil have de bedste kort på hånden”. Hør mere her.

”Overordnet set er der ingen tvivl om, at den teknologiske udvikling er et kæmpegode for alle os mennesker over hele verden. Vi skal blot finde ud af, hvordan vi håndterer den på en smart måde”, siger Philipp Schröder og tilføjer:

”De lande, som har en åben økonomi og fleksible arbejdsmarkeder, vil have en stor fordel i den teknologiske udvikling, og her er Danmark godt stillet. Når alt kommer til alt, er robotter blot et nyopfundet hjul eller en stenøkse. Det er en assistance eller et værktøj. Robotter skaber ikke robotter, det er mennesker, der skaber robotterne”.

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Efter 20 år med samme truckmærke sender lagerchef stafetten videre hos INOX

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

22.06.2026Lyngsoe

Sponseret

Sådan opnåede 1-800-Flowers.com 33% lavere driftsomkostninger med RFID

22.06.2026TOPmanager A/S

Sponseret

ISO 42001 – den nye ledelsesstandard for kunstig intelligens

SCM.dk

Amerikanske virksomheder sagsøger containerproducenter for prisaftaler

SCM.dk

16 partnere vil genanvende plast fra blodposer

18.06.2026nShift

Sponseret

Levering som vækstmotor

17.06.2026SCM.dk

Standarder for digitalt produktpas er klar

17.06.2026SCM.dk

Ny dataplatform halverer ventetiden på emballager

15.06.2026Swisslog

Sponseret

Ready for the Next: Swisslog reveals five pillars of future-ready supply chain automation

15.06.2026SCM.dk

Hollandsk AI-startup vinder europæisk SCM-pris

10.06.2026SCM.dk

Aarhus Havn samler fysisk og digital sikkerhed

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle