Vi vil rejse på færre forretningsrejser i fremtiden – også når vi godt må igen

Det danske erhvervsliv kommer til at skrue ned for antallet af erhvervsrejse i forhold til før, når corona-restriktionerne hæves igen. Det viser en ny rundspørge foretaget af PwC. Det er især i de store virksomheder, at man ser fordelene ved de nye arbejdsgange.

16.03.2021

SCM.dk

“COVID-19-pandemien har vist, at man kan nå rigtig langt med hjemmearbejde, der giver medarbejderne større fleksibilitet. Det kan medføre øget motivation og dermed et større engagement hos mange på grund af for eksempel forbedret work-life balance, mindre transporttid, og bedre mulighed for at løse opgaver, der kræver høj koncentration,” fortæller Susanne Stormer, der er partner og leder af PwC's Sustainability team, i en pressemeddelelse.

De utilsigtede positive konsekvenser ved coronarestriktionerne har fået erhvervsledere til at overveje mulighederne ved fortsat at bruge dem, når restriktionerne engang løftes igen. I de store virksomheder er det hele 7 ud af 10 erhvervsledere, der vil begrænse erhvervsrejser efter restriktioners ophør. Hos de mindre virksomheder er billedet mere blandet.

Læs også: Folketinget undtager erhvervsrejsende fra skærpede restriktioner

“Det er positivt, at det særligt er erhvervsledere fra de store virksomheder, der fortsat vil begrænse erhvervsrejser”, siger Susanne Stormer.

En anden positiv virkning ved det mindre antal forretningsrejser er nemlig også en mindre mængde drivhusgasudledning. Det har også betydning for mange virksomheder, som aktivt forsøger at reducere deres klimaaftryk.

”Det er typisk i de store eksportvirksomheder, der er høj rejseaktivitet, så det bliver interessant at følge, hvilken effekt det vil have på klimapåvirkningerne”, fortsætter hun.  

Arbejdsliv i balance

PwC’s Pulsmåling viser desuden, at 61 procent af erhvervslederne forventer, at deres virksomhed vil byde på bedre muligheder for hjemmearbejde. Og knap halvdelen af erhvervslederne forventer samtidig at afholde de fleste møder online, også efter restriktionernes ophør.  

Men ifølge Susanne Stormer skal virksomhederne have øje for balancen: ”Virksomhedsledere skal dog være opmærksomme på at bevare medarbejdernes trivsel og oplevelse af at være en del af en fælles arbejdskultur og sikre videndeling. Det, at vi sidder hver for sig derhjemme og arbejder, kan påvirke medarbejdernes oplevelse af den fælles kultur og samarbejdet negativt. Jeg tror derfor, at vi vil se, at mange virksomheder kombinerer hjemmearbejde og online møder, så man for eksempel vil have dage, hvor alle medarbejdere møder ind på virksomheden for at sikre, at fællesskabet fortsat styrkes.”

- KCP

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Minirat fra Linde giver ergonomisk ALPI-gevinst

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

25.08.2026SCM.dk

Logistikmilliardær Klaus-Michael Kühne er død

11.08.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Automation lykkes ikke uden medarbejderne

SCM.dk

Nordiske virksomheder ser fysisk AI som en stor hjælp til de ansatte

SCM.dk

Den globale kapacitet af containerskibe runder skrapt hjørne

28.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

”Vi har altid gjort det sådan”

14.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Sommer giver pause. Men ikke nødvendigvis fra de gode idéer

07.07.2026Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Ny trendrapport: Automatisering, AI og arbejdskraft bliver de største dagsordener i logistikbranchen

07.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Tre myter om AMR og AGV

26.06.2026SCM.dk

Hedebølgen afslører de svage led i virksomhedernes drift

25.06.2026SCM.dk

Disse tre egenskaber kendetegner verdens 25 bedste forsyningskæder

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.09.2026

Sted

On-Demand Webinar

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende Kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til kvalitetsledelsessystemer og kravene i ISO 9001 standarden.

Dato

09.09.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
ADR uddannelse om begrænset mængde

ADR Uddannelsen om begrænset mængde sætter dig i stand til at pakke, mærke, læsse og transportere farligt gods, der sendes efter reglerne om begrænset mængde i henhold til ADR-konventionen og de nationale bekendtgørelser.

Dato

09.09.2026

Sted

Hvidovre

Bureau Veritas
Kursus
ADR uddannelse om kørsel i små mængder

Når du har gennemført ADR Uddannelsen om kørsel i små mængder, må du transportere farligt gods i små mængder (under frimængden, som begrænset mængde eller som undtaget gods).

Dato

09.09.2026

Sted

Hvidovre

Bureau Veritas
Kursus
ADR-IMDG uddannelse om dokumentation

ADR-IMDG Uddannelsen om dokumentation sætter dig i stand til at udarbejde transportdokumenter, container-/køretøjspakkeattest og hente skriftlige anvisninger på relevante sprog til vej-, sø-, og kombitransporter med farligt gods.

Dato

09.09.2026

Sted

Hvidovre

Bureau Veritas
Uddannelse
ADR uddannelse om dokumentation

ADR Uddannelsen om dokumentation sætter dig i stand til at udarbejde transportdokumenter, container-/køretøjspakkeattest og hente skriftlige anvisninger på relevante sprog i forbindelse med landevejstransport med farligt gods.

Dato

09.09.2026

Sted

Hvidovre