Vinderbil fra Dakar Rally ruller ind på Elmia 2022

Den store svenske transportmesse Elmia Truck er i næste uge på banen igen i Jönköping efter en længere Corona-pause. En af de udstillere, der har glædet sig til endelig at få lov at møde branchen igen, er Allison Transmission, der på sin stand blandt andet vil fremvise vinderbilen fra det prestigefyldte Dakar Rally.

”Dakar Rally handler ikke så meget om fart som de fleste andre konkurrencer, men mere om udholdenhed og kraft”, siger Mats Hallgren. Foto: Allison Transmission.

25.08.2022

SCM.dk

I fire dage samles en hel industri i de tunge køretøjers tegn på Elmia Lastbil, som er Sveriges største messe for transport, distribution og logistik. Messen finder normalt sted på i Jönköping hvert andet år, men på grund af Corona-pandemien er der nu gået lang tid siden sidst.

Allison Transmission er derfor en af ​​de udstillere, der er mere klar til at udstille end nogensinde. Mats Hallgren, der er Area Sales Manager Nordics hos Allison Transmission, siger: 

”Det er utrolig dejligt, at det endelig er blevet tid til messen igen. Det er altid hyggeligt at møde kunder og bekendte i branchen, og i år har vi ovenikøbet mulighed for ikke blot at vise fordelene ved vores gearkasser, men også for at have vinderbilen fra Dakar Rallyet med på vores stand B05:30. Det bliver et højdepunkt, tror jeg”.

Læs også: Danske virksomheder præsenterer digital og bæredygtig produktion på tysk industrimesse

Bilen fra Dakar Rally er naturligvis udstyret med en fuldautomatisk gearkasse fra Allison. Pålidelighed og udholdenhed er to væsentlige faktorer bag valget af gearkasse – faktorer, der er uundværlige på rallyets hårde og udfordrende distancer. Mats Hallgren fortsætter: 

”Dakar Rally handler ikke så meget om fart som de fleste andre konkurrencer, men mere om udholdenhed og kraft. Derfor er den bil, vi har med os til Elmia Truck, et perfekt eksempel på, hvordan man sikrer holdbarhed, udholdenhed og pålidelighed med vores gearkasser”, fortæller Mats Hallgren.  

Et kig ind i fremtiden  

Det er dog ikke kun rallybilen, der bliver et omdrejningspunkt på Allisons stand. Repræsentanterne fra Allison Transmission vil også tilbyde de besøgende et kig ind i fremtiden, ved blandt andet at vise deres emissionsfrie elektriske aksler til mellemtung og tung transport: 

”Vi ser, at elektrificering er højt værdsat i markedet, og vi vil selvfølgelig gerne være på forkant. Med vores seneste produktserie eGen Power™ kan vi tage førersædet med hensyn til at føre elektrificering ind i fremtiden for kommercielle køretøjer. Vi kigger altid fremad og lytter til markedet – og det her er kun et første skridt i den retning”, siger Mats Hallgren. 

Allison Transmission kan findes på stand B05: 30 på Elmia Truck den 24.–27. august. 

- KCP

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

11.05.2026SCM.dk

Lexit Group styrker nordisk position med NPT-opkøb

05.05.2026Langebæk A/S

Sponseret

Langebæk udnævner Lars Dam Kristensen til ny Partner

SCM.dk

DTU: Oversvømmelser kan koste milliarder

SCM.dk

Dokumentar: Narkogangstere har bestukket Maersk-ansatte

24.04.2026RELEX Solutions

Sponseret

RELEX-kunder forhindrer 450.000 ton madspild i 2025

22.04.2026Hans Schourup A/S

Sponseret

AGV vs. AMR – måske er det ikke længere et enten/eller?

21.04.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Måske har du allerede spottet det?

19.04.2026SCM.dk

CMA CGM køber libanesisk logistikselskab

14.04.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Fra tomme timer til autonome kolleger

09.04.2026RELEX Solutions

Sponseret

State of Supply Chain 2026: AI Moves Into Core Supply Chain Decisions as Volatility Persists

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
Opbygning af HACCP-systemer

På kurset i opbygning af HACCP-systemer får du - med udgangspunkt i en konkret proces - en grundig introduktion til de 12 HACCP-trin og 7 HACCP-principper samt forskellige værktøjer, du med fordel kan anvende til udarbejdelse af din virksomheds HACCP-system.

Dato

01.06.2026

Sted

Kgs Lyngby

Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.06.2026

Sted

On-Demand Webinar

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27001: Diplomkursus i informationssikkerhed

På dette kursus får du hjælp til at starte arbejdet med at få et effektivt ledelsessystem for informationssikkerhed, som passer til din virksomheds behov, med ISO 27001.

Dato

02.06.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Energiledelse efter ISO 50001:2018

Kurset Energiledelse efter ISO 50001:2018 er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på energiledelsesområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om ISO 50001 standarden.

Dato

02.06.2026

Sted

Odense

Dansk Standard
Kursus
Introduktion til standarden: ISO 22301 – Business continuity Management

På kurset får du en introduktion til ISO 22301 og overblik over, hvordan standarden kan understøtte robustheden i din organisation.

Dato

02.06.2026

Tid

09:00

Sted

Odense

Dansk Standard
Kursus
Introduktion til standarden: ISO 22301 – Business continuity Management

På kurset får du en introduktion til ISO 22301 og overblik over, hvordan standarden kan understøtte robustheden i din organisation.

Dato

02.06.2026

Tid

09:00

Sted

Comwell H.C. Andersen Odense