Vinduesproducent fremtidssikrer produktionen med spritnyt CNC-anlæg

Outrup Vinduer & Døre kan se frem til højere produktionskapacitet og bedre mulighed for nye produkter med en højteknologisk millioninvestering i et nyt CNC-bearbejdningsanlæg. Anlægget er første skridt i en ambitiøs teknologisk opgradering af produktionsudstyr og flow, som skal sikre virksomhedens konkurrencefordel og nye samt bedre produkter til kunderne.

”CNC-anlægget er en meget væsentlig opgradering af vores produktion, hvor vi nu får glæde af den skarpeste og nyeste teknologi på markedet”, fortæller Henrik Gadgaard. Foto: Nicholaisen..

12.09.2022

Poul Breil-Hansen, SCM.dk

Produktionen af vinduer og døre bliver nu langt lettere hos Outrup Vinduer & Døre, der netop har taget et helt nyt og specialbygget CNC-bearbejdningsanlæg i brug på fabrikken i Nykøbing Mors. Millioninvesteringen i det nye anlæg markerer for alvor startskuddet på Fremtidens Outrup, der omfatter en ambitiøs plan for, hvordan vindues- og dørproducenten vil investere massivt i ny teknologi i de kommende år.

Læs også: Genbrug: Produktionsvirksomhed ’retrofitter’ drejebænk og scorer på både miljø og økonomi

”CNC-anlægget er en meget væsentlig opgradering af vores produktion, hvor vi nu får glæde af den skarpeste og nyeste teknologi på markedet. Vi får ændret vores flow og kan dermed øge vores kapacitet, da produktionen af henholdsvis vinduer og døre nu kan foregå på hvert sit anlæg. Det styrker både vores konkurrencefordel på markedet og åbner samtidig mulighederne for nye og endnu bedre produkter til kunderne”, forklarer Henrik Gadgaard, produktionschef hos Outrup.

Snorlige projekt
Anlægget er et resultat af et samarbejde med danske Nicholaisen og maskinleverandøren Working Process fra Italien, der tog sin spæde begyndelse med afsøgning af markedet i 2020 og en egentlig aftale med Nicholaisen i foråret 2021.

”Projektet har kørt snorlige hele vejen igennem, og alle parter fra de eksterne leverandører til interne kolleger har leveret og udført deres arbejde til tiden. Det er vi selvfølgelig enormt glade for – ikke mindst i en tid, hvor blandet andet forsyningskæder har været stærkt udfordret”, siger Henrik Gadgaard.

”Vi får ændret vores flow og kan dermed øge vores kapacitet, da produktionen af henholdsvis vinduer og døre nu kan foregå på hvert sit anlæg”, fortæller Henrik Gadgaard. Foto: Nicholaisen..

Han suppleres af Peter Haahr Larsen, der som salgsansvarlig for vindueskunder hos Nicholaisen og sammen med det øvrige Nicholaisen-projektteam har stået i spidsen for Outrup-projektet:

Attraktiv for yngre medarbejdere
”Det har været et fantastisk parløb, lige fra de første møder til udformning af kravspecifikation og test på fabrikken, FAT-godkendelse og efterfølgende SAT med installation, færdigindkøring, skoling og aflevering. Med så omfattende en teknologisk opgradering er Outrup uden tvivl desuden klædt endnu bedre på til at tiltrække især yngre medarbejdere, som ofte ser en fordel i at skulle arbejde med det nyeste udstyr på markedet”, forklarer han.

CNC-anlægget er blevet installeret hos Outrup først på sommeren, og efterfølgende er medarbejderne løbende blevet oplært og trænet i brugen af anlægget. Det er planen, at anlægget er i fuld drift i slutningen af august.

Om Outrup Vinduer og Døre A/S

Outrup Vinduer og Døre blev grundlagt i 1968 og har 200 medarbejdere. Siden 2018 har Outrup været en del af det børsnoterede selskab Inwido. Inwido forbedrer indeklimaet med vinduer og døre. Som Europas førende vindueskoncern, er det Inwidos mål at udvikle og sælge markedets bedste, skræddersyende vinduer og døre igennem en decentraliseret struktur med fokus på konsumentmarkedet, for at sikre langsigtet, bæredygtig vækst – enten organisk eller via opkøb. Inwido udgøres af 29 forretningsenheder og beskæftiger ca. 4.600 medarbejdere i 11 lande. I 2021 omsatte Inwido for 7,7 milliarder SEK og havde en operationel EBITA-margin på 11,7 procent. Inwido har været noteret på Nasdaq Stockholm siden 2014. Du kan følge Inwidos rejse her LinkedIn og www.inwido.com

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

N.C. Nielsen lancerer verdens mest effektive el-truck

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Denne artikel er del af et tema:

Tema om produktion januar 2023

Relateret indhold

14.04.2026Global AGV

Sponseret

Det er nu! Ansøg om 125.000 kroner til automation i din virksomhed!

08.04.2026Q-SYSTEM A/S

Sponseret

Derfor opstår flaskehalse mellem maskiner i produktionslinjer

SCM.dk

Kundetilpassede AI-robotter accelererer logistikken hos beslagleverandør

SCM.dk

AI genkender detaljer og styrker kvalitetskontrol

06.04.2026SCM.dk

MADE-projekt kan reducere plastforbrug med 10 procent

30.03.2026Global AGV

Sponseret

Mød din nye kollega her

25.03.2026Global AGV

Sponseret

Søg om 3 måneders test af Global AGV via SMV:Digital

24.03.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Produktionen i bevægelse

20.03.2026Global AGV

Sponseret

Bedre arbejdsmiljø og en mere effektiv hverdag

19.03.2026SCM.dk

Fællesskab driver den grønne udvikling

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Få indsigt i ISO 9001, ISO 14001 & ISO 45001

Deltag på dette webinar, hvis du ønsker et indblik i muligheder og fordele ved en certificering i ISO 9001, ISO 14001 eller ISO 45001.

Dato

16.04.2026

Tid

08:45

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 i praksis Videreudvikling og systemoptimering

For tidligere deltagere på Lead Auditor-kurser og andre erfarne kvalitetsfolk

Dato

22.04.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
EMS ISO 14001:2015 Lead Auditor Miljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret EMS ISO 14001:2015 Lead Auditor Miljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af miljøledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 14001:2015.

Dato

22.04.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001 Intern Auditor

På ISO 14001 Intern Auditor træner du forskellige auditeringsteknikker og -værktøjer, og hvordan du udfører intern audit af din virksomheds miljøledelsessystem i henhold til de strategiske og operationelle kravelementer i ISO 14001 standarden.

Dato

22.04.2026

Sted

Vejle

Dansk Standard
Kursus
NIS2 i kommuner - vejen til compliance med afsæt i ISO 27001

På dette todages kursus klæder vi kommunale ledere og nøglemedarbejdere på til at forstå, planlægge og realisere arbejdet med NIS 2-compliance. Vi giver indblik i, hvordan arbejdet kan inspireres af ISO/IEC 27001, og hvordan en pragmatisk tilgang gør det muligt at opnå højere sikkerhed, der er forankret i driften.

Dato

22.04.2026

Sted

Comwell, Aarhus

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2026 – sådan sikrer du en smidig overgang

ISO 14001:2015 er på vej til at blive revideret, og en ny version forventes udgivet i marts 2026. Dette kursus kombinerer en introduktion til de nye krav med en genopfriskning af centrale elementer i miljøledelse, så du får indsigt i, hvordan standarden bedst implementeres i praksis.

Dato

23.04.2026

Sted

Online