Whistleblower-sager fordoblet hos Maersk

I løbet af de sidste fire år er antallet af indberetninger steget til det dobbelte i A.P. Møller - Maersk, skriver Berlingske. I mange tilfælde har de ført til fyringer.

Foto: Maersk

24.04.2025

SCM.dk

Antallet af indberetninger gennem whistleblower ordninger i landets største selskaber er steget markant i de senere år, viser en undersøgelse, som konsulenthuset PwC har lavet for Berlingske.

Og hos A.P. Møller - Maersk er antallet af indberetninger steget fra 634 i 2021 til 1.387 i fjor, svarnede til 1,28 indberetninger pr. 100 medarbejdere.

“Grundlæggende ser vi det som positivt, at whistleblower-kanalen bruges af både medarbejdere og eksterne parter (...) Løbende rapportering er for os et vigtigt værktøj til at identificere og adressere forskellige problemer samt styrke integritet og ansvarlighed i virksomheden,” skriver Maersk i et svar til Berlingske.

37 pct. af sagerne i 2024 handlede om “HR-relaterede emner”, mens 26 pct. handlede om “svindel”, fremgår det af Maersks årsrapport for 2024.

Og ud af de 1.170 sager, som Maersk færdigbehandlede i løbet af året, førte ti procent af dem til fyringer, skriver Berlingske.

Vestas toppede listen over antallet af indberetninger med 2,16 pr. 100 ansatte, mens Maersk lå på andenpladsen.

-emte

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Konecranes Flow Drive giver markante CO2-besparelser

SCM.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

11.02.2026SCM.dk

ADP investerer millioner i Fredericia Havn

10.02.2026SCM.dk

Billund Lufthavn styrker fragtkapaciteten med 14 procent vækst og ny cross-docking-terminal

09.02.2026SCM.dk

Aarhus Havn intensiverer droneovervågning

05.02.2026SCM.dk

Maersks overskud er halveret - og mørke skyer lurer i horisonten

05.02.2026SCM.dk

Maersk og Hapag-Lloyd vender tilbage til Rødehavet

05.02.2026SCM.dk

Øresundsbron åbner for el-lastbiler på 339 kilometer lang crossborder-rute

04.02.2026BITO Storage Systems Nordic A/S

Sponseret

Fra compliance til konkurrencemæssig fordel med BITO

04.02.2026SCM.dk

Nyt EU-system for digital transportdokumentation forenkler arbejdsgange

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Implementer med den internationale certificering fra PECB.

Dato

16.02.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Engelsk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

16.02.2026

Sted

Odense

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - dag

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

16.02.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Fellowmind Denmark A/S
Webinar
Microsoft Security Update - Data Center Region Denmark

Microsoft åbner dansk datacenterregion. Hvad betyder det for din sikkerhed?

Dato

16.02.2026

Tid

11:00

Sted

Online

Fellowmind Denmark A/S
Webinar
Always Azure – Microsoft åbner dansk datacenter

Vil du være på forkant med det nyeste i Azure og samtidig forstå, hvad Microsofts nye Data Center East betyder for danske virksomheder?

Dato

16.02.2026

Tid

13:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2026 – sådan sikrer du en smidig overgang

ISO 14001:2015 er på vej til at blive revideret, og en ny version forventes udgivet i marts 2026. Dette kursus kombinerer en introduktion til de nye krav med en genopfriskning af centrale elementer i miljøledelse, så du får indsigt i, hvordan standarden bedst implementeres i praksis.

Dato

20.02.2026

Sted

Online