Zalando tester klimavenlig fragtemballage

Modevirksomheden Zalando har lanceret et pilotprojekt, der skal teste et cyklisk koncept, hvor der bruges genanvendelig emballage til leveringer i Norden. Genanvendelsen har potentiale til at reducere webgigantens CO2-udledning med op til 80 procent.

Undersøgelsen stiller krav til kunderne, da genanvendelsespotentialet af poser afhænger af kundernes lyst til at sende emballagen tilbage. Foto: Zalando.

24.09.2019

SCM.dk

Over de seneste år er onlinesalg steget markant, og i dag sender Zalando pakker til mere end 28 millioner kunder fordelt i 17 forskellige lande. Over den næsten måneds tid vil 10.000 kunder i Finland, Norge, Sverige og Danmark modtage deres ordrer i genanvendelige fragtposter, som foldes sammen og returneres til webgiganten. Herefter vil de blive brugt i nye ordrer.

David Hejgaard, der er kommerciel chef for Zalando i Norden siger, at målet med pilotprojektet er at undersøge, om poserne kan være med til at nedbringe webgigantens affald og klimaaftryk.

“Vi tester genanvendelig emballage dels for at se, hvordan konceptet kan integreres i vores logistikprocesser og dels for at lære af resultaterne, om og hvordan vi kan gå videre med konceptet”, siger han til Fashion Forum.

Kræver velvilje fra kunderne
I pilotprojektet testes fragtposer fra det finske mærke RePack, der har et design tilsvarende med Zalandos eksisterende poser. Bæredygtigheden findes i pilotprojektets cyklus. Når kunden har modtaget sin vare, skal fragtposen foldes sammen, en medfølgende returetiket klistres på og derefter sendes tilbage til Zalandos logistikcenter som en almindelig returvare.

Konceptet bidrager altså først til Zalandos CO2-reduktion, når kunden sender poserne tilbage til webgiganten, så de dermed bliver i den lukkede cyklus. Og det stiller krav til kunderne, da det afhænger af deres lyst til at sende emballagen tilbage. Det gælder også kunder, der ikke vil returnere noget fra selve bestillingen.

Hvis undersøgelsen viser en reduktion i affalds- og emballageproduktionen, forventer Zalando at kunne mindske CO2-udledningen fra emballage med op til 80 procent. Ifølge David Hejgaard kræver det dog, at e-handelsbranchen på verdensplan står sammen og engagerer sig i at gøre brugen af genanvendelig emballage mere skalérbar.

“Det kræver standardiserede processer og centraliserede leveringsalternativer for genanvendelig emballage. Et samlet system, hvor kunderne kan aflevere større pakker i for eksempel supermarkeder, ville gøre processen enklere”, siger han til Fashion Forum.

Læs også: Amazon har succes med nemmere indpakning

I maj annoncerede Zalando at man vil udskifte emballagen i sine skønhedsprodukter fra plastik til 100 procent genvundet papir. Desuden fremstilles webgigantens polybags i dag af 60 procent genanvendt plastik. Det har betydet, at Zalando i 2019 har reduceret sit forbrug af ikke-genanvendt plast med cirka 625 tons sammenlignet med 2018.

-MGC

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Er det tid til at opgradere jeres truckflåde? Traigo_i sætter helt nye standarder

SCM.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

09.03.2026SCM.dk

Hæder til Jungheinrich for fremragende produktdesign

05.03.2026SCM.dk

Sammenhængskraft: Usynlig fødselar fylder 100 år

SCM.dk

Antallet af drikkevarer med pant slår rekord

SCM.dk

Søfartsstyrelsen hæver sikkerhedsniveauet for Mellemøst-farvande

24.02.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Væksten forsætter, vi styrker det administrative team

23.02.2026SCM.dk

Handelskrig: USA fjerner told og indfører en ny

20.02.2026SCM.dk

Ny logistikekspert tiltræder hos Brødrene Dahl

17.02.2026SCM.dk

Udenlandsk arbejdskraft har lavere kriminalitet end danskere

17.02.2026RELEX Solutions

Sponseret

Giv din gør-det-selv-forsyningskæde et løft

17.02.2026PALOMAT

Sponseret

Derfor valgte TZMO at automatisere

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
Diplomkursus i Energiledelse - ISO 50001

Med ISO 50001 bliver du klar til at efterleve det nye Energy Efficiency Directive, der i 2024 vil gøre det lovpligtigt for flere virksomheder end hidtil at implementere et certificeret energiledelsessystem eller gennemføre et energisyn.

Dato

10.03.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
ADR-IMDG uddannelse om læsning (trailer/container)

ADR-IMDG Uddannelsen om læsning sætter dig i stand til at læsse, stuve og fastsurre farligt gods i henhold til ADR-konventionen og IMDG-koden. Kurset medfører, at du overholder uddannelseskravet i ADR kapitel 1.3 og IMDG kapitel 1.3.

Dato

10.03.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
ADR uddannelse om pakning, læsning og dokumentation

ADR Uddannelsen om pakning, læsning og dokumentation sætter dig i stand til at håndtere, pakke og mærke forsendelser samt kontrollere og udarbejde dokumentation til transport. Kurset medfører, at du overholder uddannelseskravet i ADR kapitel 1.3.

Dato

10.03.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
ADR-IMDG uddannelse om pakning og læsning

ADR-IMDG Uddannelsen om pakning og læsning medfører, at du overholder uddannelseskravet i ADR kapitel 1.3 og IMDG kapitel 1.3, og kurset sætter dig i stand til at klargøre forsendelser af farligt gods og læsse CTU’ere til transport efter ADR-konventionen, IMDG-koden og de nationale bekendtgørelser.

Dato

10.03.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
ADR-IMDG uddannelse om pakning (emballager)

ADR-IMDG Uddannelsen om pakning sætter dig i stand til at emballere, pakke og mærke farligt gods til transport i henhold til ADR-konventionen, IMDG-koden og de nationale bekendtgørelser. Kurset medfører, at du overholder uddannelseskravet i ADR kapitel 1.3 og IMDG kapitel 1.3.

Dato

10.03.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2026 – sådan sikrer du en smidig overgang

ISO 14001:2015 er på vej til at blive revideret, og en ny version forventes udgivet i marts 2026. Dette kursus kombinerer en introduktion til de nye krav med en genopfriskning af centrale elementer i miljøledelse, så du får indsigt i, hvordan standarden bedst implementeres i praksis.

Dato

10.03.2026

Sted

Online