Zunum Aero vil udvikle elektriske fly i USA

Hvis alt går efter planen, kan startup-virksomheden Zunum Aero sende elektriske fly på vingerne i USA fra begyndelsen af 2020'erne.

Hos Zunum Aero er man inspireret af passagerernes rejse med bus, hvor de kan "stå på og hoppe af". Det vil virksomheden forsøge at overføre til elektriske fly, der skal flyve mellem tusindvis af lokale lufthavne i USA fra 2020. Foto: Zunum Aero.

21.04.2017

SCM.dk

Virksomheden Zunum Aero går med store planer - den vil nemlig "bringe luftfarten ind i fremtiden" ved at muliggøre et amerikansk hybrid-elektrisk flynetværk ved begyndelsen af det næste årti.

Læs også: Fly og shipping trækker ned i EU's C02-regnskab

Flyet, der kommer til at have plads til 10-50 personer, vil flyve mellem tusinder af regionale lufthavne, på distancer omkring 1.100 kilometer fra begyndelsen af 2020'erne, skriver Venturebeat.

Derudover har virksomheden planer om at øge rækkevidden til ca. 1.600 kilometer inden år 2030.

Lokale lufthavne skal tages i brug
Ifølge Venturebeat forsøger den nye virksomhed at udnytte de mange mindre, lokale lufthavne i USA. Som følge af de seneste års udvikling i retning af flere større fly, kommer mere end 95 procent af al amerikansk flytrafik nemlig kun fra to procent af landets i alt ca. 5.000 lufthavne.

Zunum Aeros langsigtede mål er at opbygge et regionalt elektrisk luftnetværk, der tilbyder de rejsende at minimere deres rejsetid med 40 procent ved hjælp af de lokale lufthavne, samtidig med at de vil have flyene til at udvikle 80 procent lavere emissioner end dem, der flyver i dag.

Samtidig mener virksomheden, at flyet har lave interne omkostninger, hvorfor man kan tilbyde de rejsende en økonomisk besparelse på op til 80 procent.

Alternativ til rejse med bus
Idéen med de nye fly er, at de skal udgøre en form for alternativ til busrejser, hvor folk kan ”stå af og hoppe på” fly, i stedet for at de skal bruge timevis på at rejse til den nærmeste store lufthavn.

Ifølge en erklæring fra virksomheden kan passagerer forvente at rejse fra regionale lufthavne i Boston-området til Washington DC til halv pris. Samtidig vil den samlede rejse komme til at tage det halve af den tid, som den tager i dag.

Læs også: Hyperloop One afslører fremtidige visioner for USA

"Skiftet til store fly og lange intervaller i industrien, der drives af forbrændingsturbiner, har fået flytrafikken til at blive meget koncentreret omkring kun to procent af vores lufthavne. Det skaber et massivt transportgab over regionale afstande, hvor der ikke er noget højhastighedsalternativ”, siger Ashish Kumar, der er adm. direktør i Zunum Aero, ifølge Venturebeat.

Zunum Aero har endnu ikke afsløret, hvor stor en økonomisk støtte, virksomheden har fået, men fortæller at både Boeing og JetBlue via sit datterselskab JetBlue Technology Ventures har investeret i virksomheden.

- EL

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Du kan ikke styre det, du ikke kan se: Håndtering af miljømæssige risici i globale forsyningskæder

Consafe Logistics

Sponseret

[Webinar] Smarter warehouse automation – lessons from a global retailer

Relateret indhold

14.11.2025SCM.dk

Ørsted når målet: 98 procent lavere CO2-udledning

14.11.2025SCM.dk

Organisationer jubler over europæisk regelforenkling

14.11.2025SCANLOX ApS

Sponseret

To gode dage med besøg fra AGILOX

14.11.2025SCM.dk

Regler spænder ben for dem, der vil skabe mere natur

13.11.2025SCM.dk

Tidligere forsvarschef Peter Bartram indtræder i Baso Groups bestyrelse

13.11.2025Delfi Technologies A/S

Sponseret

Mindre spildtid – mere samarbejde: Sådan har MENY Hillerød forbedret effektiviteten

12.11.2025SCM.dk

Verden halter langt bagefter historiske klimamål

12.11.2025SCM.dk

21 nye forskningsprojekter skal bidrage til en mere bæredygtig fremtid

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer - certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer med den internationale certificering i informationssikkerhed, ISO/IEC 27001 Lead Implementer.

Dato

17.11.2025

Sted

IDA Conference, Kalvebod Brygge 31-33, 1780 København V

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

17.11.2025

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
AQAP-2110 Internal Auditor (English)

The AQAP-2110 standard is a superstructure to ISO 9001 - the general Quality System Management standard. AQAP-2110 is “NATO quality assurance requirements for design, development and production”, and the purpose of the standard is: “Requirements, which, if applied appropriately, provide confidence in the Supplier’s capability to deliver products that conform to Acquirer contract requirements.”

Dato

17.11.2025

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold til ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

17.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27005 Diplomkursus - bliv skarp til risikovurdering af informationssikkerhed!

På dette kursus får du hjælp til at lave en risikovurdering med ISO 27005, som er med til at sikre det optimale niveau af foranstaltninger i din organisation i forhold til organisationens informationssikkerhed.

Dato

18.11.2025

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27005 diplomkursus - bliv skarp til risikovurdering af informationssikkerhed!

På dette kursus får du hjælp til at lave en risikovurdering med ISO 27005, som er med til at sikre det optimale niveau af foranstaltninger i din organisation i forhold til organisationens informationssikkerhed.

Dato

18.11.2025

Sted

Dansk Standard, 12 etage, Sal 1, Göteborg Plads 1, 2150 Nordhavn