Årets hi-messe sætter bæredygtighed i centrum

Når en længeventet fysisk hi Tech & Industry Scandinavia løber af stablen i starten af oktober bliver det med bæredygtigheden, som sit gennemgående tema. Det annoncerede arrangørerne i sidste uge, hvor de samtidig løftede sløret for de fire nominerede til hi Sustainable Development Award.

hi Tech & Industry Scandinavia 2021 afholdt onsdag 25. august Presse Kick-off i København, hvor fire innovative virksomheder blev afsløret som finalister til hi Sustainable Development Award. Foto: Mads Claus Rasmussen/MCH .

03.09.2021

SCM.dk

Den 5. til 7. oktober forløber hi Tech & Industry Scandinavia igen i fysiske rammer efter mange måneders nedlukninger og restriktioner. Messen har som sædvanlig en række eventområder, som blandt inkluderer den nyetablerede Eksportkonference.

Ved hvert eventområde bliver der mulighed for at dykke ned i krogene for hvert emne – men et fokus vil gå igen. Til messens Presse Kick-off 25. august afslørede arrangørerne, at bæredygtighed bliver årets gennemgående tema.

Uddeling af bæredygtighedsprisen

I samme anledning blev der også sat navn på de fire nominerede, der har muligheden for at hive hi Sustainable Development Award 2021 med hjem, en pris der er sponsoreret af Fremstillingsindustrien og Dansk Industri.

De fire finalister er: 

  • Insatech for udviklingen af en unik teknologi, der renser forurenet drikkevand nemt, billigt og miljøvenligt - bogstaveligt talt med lysets hast via UV-lys. 
  • Siemens Gamesa for i fællesskab med lokale partnere at have etableret verdens første og største brintanlæg: 'Brande brint', der kan bidrage til at omstille den tunge transport fra sort til grøn.
  • InnoCELL for udviklingen af en superkondensator, der kan lagre store mængder energi fra bæredygtige kilder som sol og vind, ligesom den har en markant længere levetid end traditionelle batteriløsninger. 
  • Lyras for at skabe en enestående og effektiv metode til kold-pasteurisering, der reducerer energiforbruget med hele 90 % og vandforbruget med ikke mindre end 60 %. 

Ser frem til det personlige møde

Udover de spændende oplæg, glæder MCH og arrangørerne bag hi-messen sig også blot til det personlige møde og den fysiske kundekontakt kan blive genoptaget.

”Gennem de seneste 17 måneder har det personlige møde været begrænset til at foregå digitalt, men det personlige møde må aldrig gå af mode. Og som vi kunne høre og mærke i videoen (af Formland-messen, der løb af stablen i MCH i august, red.) er det måske mere moderne end nogensinde før. Det skal vi værne om, og vi glæder os rigtig meget til oktober og til at få mulighed for at sætte både den personlige og faglige ramme for udstillere, besøgende og for pressen. Vi glæder os til at samle branchen og ses igen”, sagde Georg Sørensen, som er adm. direktør i MCH A/S.

Læs også: Dansk Industri og Fremstillingsindustrien bliver hovedsponsor til hi Award

Jørgen Stenberg, administrerende direktør i Hans Følsgaard A/S og formand for messekomitéen, gav efterfølgende et nærmere indblik i de store konsekvenser, som covid-19 har haft på tværs af sektorer og på tværs af landegrænser. Hans konklusion var dog også klar: 

”Onlinemøderne bliver en del af fremtiden, men sådan et møde kan ikke stå alene, uden at der først er etableret en relation. Opbygning af relationer er kernen i vores forretninger, og det skal vi holde fast i sammen med tillid og løsninger. Det kan messen være med til at give, og der er mange gode ting på programmet”, afsluttede Jørgen Stenberg. 

- KCP

Bredana Axcite A/S

Sponseret

I en ”Agentic World” er forudsigelighed stadig en konkurrencefordel

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

10.09.2026PALOMAT

Sponseret

Brug for rustfrit stål? Intet problem

10.09.2026Langebæk A/S

Sponseret

Langebæk annoncerer CEO-skifte og etablerer todelt CEO-ledelsesteam

SCM.dk

IVECO lancerer komplet elektrisk modelprogram

SCM.dk

Clicktrans åbner transportplatform i Danmark

11.08.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Automation lykkes ikke uden medarbejderne

10.08.2026RELEX Solutions

Sponseret

RELEX leverer rekordstor vækst i første halvår af 2026

06.08.2026SCM.dk

Hvordan foregår supply chain beslutninger hos jer?

28.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

”Vi har altid gjort det sådan”

14.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Sommer giver pause. Men ikke nødvendigvis fra de gode idéer

07.07.2026Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Ny trendrapport: Automatisering, AI og arbejdskraft bliver de største dagsordener i logistikbranchen

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.09.2026

Sted

On-Demand Webinar

Consafe Logistics
Webinar
Lås op for nøglen til smartere lagerautomatisering

Hvordan sikrer brancheledere, at deres automatiseringsprojekter giver ROI fra dag ét?

Dato

10.09.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
FSSC 22000 V7 – Opgraderingsseminar

FSSC 22000 Version 7 introducerer en række ændringer og nye krav, som certificerede virksomheder skal forholde sig til i forbindelse med overgangen fra tidligere versioner.

Dato

21.09.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

21.09.2026

Sted

Vejle

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer - certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer med den internationale personcertificering i informationssikkerhed, PECB ISO/IEC 27001 Lead Implementer.

Dato

21.09.2026

Sted

IDA Conference, København V

Bureau Veritas
Kursus
FSSC 22000 Intern Auditor

FSSC 22000 Intern Auditor giver dig en grundlæggende forståelse for forhold, der har betydning for fødevaresikkerheden, og du vil således kunne planlægge, gennemføre og afrapportere effektive interne audits af din virksomheds fødevaresikkerhedssystem i henhold til FSSC/ISO 22000:2018 standarden.

Dato

21.09.2026

Sted

Kgs Lyngby