13 gram plast redder liv

To små danskdesignede plastdele er afgørende for en af verdens største producenter af redningsveste til professionelle. Danske virksomheder er eksperter i innovation. De kompetencer skal udnyttes endnu mere, mener ekspert.

”Fremtiden tilhører de virksomheder, der ikke bare standardiserer produkter, men fremstiller kundetilpassede løsninger”, fortæller Ann-Louise Andersen. Foto: Carmo..

31.08.2022

Poul Breil-Hansen, SCM.dk

To plastkomponenter på 13,3 gram. De kan modstå en trækstyrke på op til 170 kilo og kan sættes sammen. Simpelt og alligevel komplekst. Elementerne er specialudviklet, og i dag sidder de på over 30.000 redningsveste i store dele af verden.
Redningsudstyrsproducenten Viking producerer redningsveste til professionelle indenfor blandt andet beredskabs-, shipping- og fiskeribranchen. Alle vestens elementer skal kunne modstå voldsomt vejr inklusive de små plastkomponenter, der holder vestene sammen. Vestene skal dog også nemt kunne skilles ad, og det skabte et dilemma for Viking.

”Redningsvesten består af en oppustelige blære og et overtræk. For at blæren kan udskiftes, hvis den er defekt, skal den kunne skilles fra overtrækket. Det er ikke så simpelt, som det lyder. Hvis man støbte én komponent, der holdt vesten sammen, kunne man nemmere opnå den nødvendige styrke, men så ville vestens to dele ikke kunne skilles ad”, siger Michael Folmer Kristensen, Project Manager hos Viking. Han uddyber:

”De to komponenter er endt med at besidde en enorm styrke og modstandsdygtighed. Komponenterne monteres på vestenes to dele, og de kan nemt sættes sammen og skilles ad igen med en simpel drejemekanisme. Dermed løser de hele vores problemstilling”.

”De to komponenter er endt med at besidde en enorm styrke og modstandsdygtighed. Komponenterne monteres på vestenes to dele, og de kan nemt sættes sammen og skilles ad igen med en simpel drejemekanisme. Dermed løser de hele vores problemstilling”, fortæller Michael Folmer Kristensen. Foto: Carmo..



Kundetilpassede løsninger er fremtiden
Plastproducenten Carmo A/S sprøjtestøber komponenter til medicoindustrien og andre brancher, der kræver ekstremt høj kvalitet. De har i samarbejde med Viking designet og udviklet de små plastkomponenter, som Carmo nu sprøjtestøber.

”Vores kunder finder sjældent en standardkomponent på hylderne, så det at specialfremstille produkter er blevet en afgørende del af vores produktion. Vi brugte næsten tre år på at udvikle plastkomponenterne sammen med Viking. Det er en lang proces, men vi har nu et produkt, der lever op til konkrete sikkerhedskrav, og som løser Vikings udfordringer”, siger Anders Johnsen, udviklings- og teknologidirektør hos Carmo.

Carmos samarbejde med Viking er et godt eksempel på, hvad danske industrivirksomheder kan indenfor innovation. Ifølge lektor i omstillingsparat produktion ved Aalborg Universitet, Ann-Louise Andersen, er det en generel tendens, man ser.

”Fremtiden tilhører de virksomheder, der ikke bare standardiserer produkter, men fremstiller kundetilpassede løsninger. Det er kravet fra fremtidens samfund. Danske virksomheder er stærke til innovation, og de kompetencer skal de udnytte endnu mere”.

Kombinationen af 3D-print og sprøjtestøbning sikrer, at vi udvikler robuste prototyper, der er klar til volumenproduktion”, forklarer Anders Johnsen. Foto: Carmo..



Virksomheder skal være omstillingsparate
Hvis danske virksomheder skal blive endnu bedre til innovation og samtidig være konkurrencedygtige på effektivitet, er den additive fremstillingsmetode 3D-print, en del af den fremtidige løsning for dansk industri, mener Ann-Louise Andersen:

”Der er forskel på industrierne, men alle virksomheder er nødt til at være omstillingsparate. De skal kunne tilpasse deres produkter og udstyr. 3D-print er meget lovende indenfor industrien, da det er en fremstillingsmetode, hvor man hurtigt kan gå fra design af produkt til fremstilling. Dermed skabes der uanede muligheder for kundetilpasning af produkter”.

Hos Carmo ser man ind i fremtiden, og 3D-print er derfor fuldt integreret i udviklingen af prototyper. Carmo har udviklet en metode, hvor de 3D-printer forme, som de sprøjtestøber prototyper i.

”Ved at benytte 3D-print til støbeformene kan vi sprøjtestøbe prototyper op til 80 procent hurtigere. Samtidig kan vi sprøjtestøbe prototyperne i de rette materialer, så kunden kan teste prototyperne hurtigere. Kombinationen af 3D-print og sprøjtestøbning sikrer, at vi udvikler robuste prototyper, der er klar til volumenproduktion”, forklarer Anders Johnsen.

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Minirat fra Linde giver ergonomisk ALPI-gevinst

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

07.09.2026DTU Learn for Life

Sponseret

Stærk ledelse skaber stærkere virksomheder

07.09.2026DTU Learn for Life

Sponseret

Fra strategi til handling: Styrk dine kompetencer i projektledelse

SCM.dk

Ledigheden ser ud til at stige svagt

SCM.dk

Life science-eksport når 208 milliarder kroner

04.09.2026SCM.dk

Life science-eksport når 208 milliarder kroner

04.09.2026TOPmanager A/S

Sponseret

IADK® - Netværket for Interne Auditorer i Danmark

03.09.2026pinDeliver

Sponseret

Sådan lykkes I med jeres TMS-implementering - fra beslutning til go-live

28.08.2026Bredana Axcite A/S

Sponseret

Den digitale forsyningskæde er blevet en forudsætning for jeres vækst

24.08.2026SCM.dk

Høj vækst styrker danske eksportvirksomheders udgangspunkt

18.08.2026SCM.dk

Ny CEO skal styrke GS1 Denmarks standarder

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.09.2026

Sted

On-Demand Webinar

Bureau Veritas
Kursus
FSSC 22000 V7 – Opgraderingsseminar

FSSC 22000 Version 7 introducerer en række ændringer og nye krav, som certificerede virksomheder skal forholde sig til i forbindelse med overgangen fra tidligere versioner.

Dato

08.09.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
ADR-IMDG uddannelse om pakning (emballager)

ADR-IMDG Uddannelsen om pakning sætter dig i stand til at emballere, pakke og mærke farligt gods til transport i henhold til ADR-konventionen, IMDG-koden og de nationale bekendtgørelser. Kurset medfører, at du overholder uddannelseskravet i ADR kapitel 1.3 og IMDG kapitel 1.3.

Dato

08.09.2026

Sted

Hvidovre

Bureau Veritas
Kursus
ADR-IMDG uddannelse om læsning (trailer/container)

ADR-IMDG Uddannelsen om læsning sætter dig i stand til at læsse, stuve og fastsurre farligt gods i henhold til ADR-konventionen og IMDG-koden. Kurset medfører, at du overholder uddannelseskravet i ADR kapitel 1.3 og IMDG kapitel 1.3.

Dato

08.09.2026

Sted

Hvidovre

Bureau Veritas
Kursus
ADR-IMDG uddannelse om pakning og læsning

ADR-IMDG Uddannelsen om pakning og læsning medfører, at du overholder uddannelseskravet i ADR kapitel 1.3 og IMDG kapitel 1.3, og kurset sætter dig i stand til at klargøre forsendelser af farligt gods og læsse CTU’ere til transport efter ADR-konventionen, IMDG-koden og de nationale bekendtgørelser.

Dato

08.09.2026

Sted

Hvidovre

Bureau Veritas
Kursus
ADR uddannelse om pakning, læsning og dokumentation

ADR Uddannelsen om pakning, læsning og dokumentation sætter dig i stand til at håndtere, pakke og mærke forsendelser samt kontrollere og udarbejde dokumentation til transport. Kurset medfører, at du overholder uddannelseskravet i ADR kapitel 1.3.

Dato

08.09.2026

Sted

Hvidovre