13 gram plast redder liv

To små danskdesignede plastdele er afgørende for en af verdens største producenter af redningsveste til professionelle. Danske virksomheder er eksperter i innovation. De kompetencer skal udnyttes endnu mere, mener ekspert.

”Fremtiden tilhører de virksomheder, der ikke bare standardiserer produkter, men fremstiller kundetilpassede løsninger”, fortæller Ann-Louise Andersen. Foto: Carmo..

31.08.2022

Poul Breil-Hansen, SCM.dk

To plastkomponenter på 13,3 gram. De kan modstå en trækstyrke på op til 170 kilo og kan sættes sammen. Simpelt og alligevel komplekst. Elementerne er specialudviklet, og i dag sidder de på over 30.000 redningsveste i store dele af verden.
Redningsudstyrsproducenten Viking producerer redningsveste til professionelle indenfor blandt andet beredskabs-, shipping- og fiskeribranchen. Alle vestens elementer skal kunne modstå voldsomt vejr inklusive de små plastkomponenter, der holder vestene sammen. Vestene skal dog også nemt kunne skilles ad, og det skabte et dilemma for Viking.

”Redningsvesten består af en oppustelige blære og et overtræk. For at blæren kan udskiftes, hvis den er defekt, skal den kunne skilles fra overtrækket. Det er ikke så simpelt, som det lyder. Hvis man støbte én komponent, der holdt vesten sammen, kunne man nemmere opnå den nødvendige styrke, men så ville vestens to dele ikke kunne skilles ad”, siger Michael Folmer Kristensen, Project Manager hos Viking. Han uddyber:

”De to komponenter er endt med at besidde en enorm styrke og modstandsdygtighed. Komponenterne monteres på vestenes to dele, og de kan nemt sættes sammen og skilles ad igen med en simpel drejemekanisme. Dermed løser de hele vores problemstilling”.

”De to komponenter er endt med at besidde en enorm styrke og modstandsdygtighed. Komponenterne monteres på vestenes to dele, og de kan nemt sættes sammen og skilles ad igen med en simpel drejemekanisme. Dermed løser de hele vores problemstilling”, fortæller Michael Folmer Kristensen. Foto: Carmo..



Kundetilpassede løsninger er fremtiden
Plastproducenten Carmo A/S sprøjtestøber komponenter til medicoindustrien og andre brancher, der kræver ekstremt høj kvalitet. De har i samarbejde med Viking designet og udviklet de små plastkomponenter, som Carmo nu sprøjtestøber.

”Vores kunder finder sjældent en standardkomponent på hylderne, så det at specialfremstille produkter er blevet en afgørende del af vores produktion. Vi brugte næsten tre år på at udvikle plastkomponenterne sammen med Viking. Det er en lang proces, men vi har nu et produkt, der lever op til konkrete sikkerhedskrav, og som løser Vikings udfordringer”, siger Anders Johnsen, udviklings- og teknologidirektør hos Carmo.

Carmos samarbejde med Viking er et godt eksempel på, hvad danske industrivirksomheder kan indenfor innovation. Ifølge lektor i omstillingsparat produktion ved Aalborg Universitet, Ann-Louise Andersen, er det en generel tendens, man ser.

”Fremtiden tilhører de virksomheder, der ikke bare standardiserer produkter, men fremstiller kundetilpassede løsninger. Det er kravet fra fremtidens samfund. Danske virksomheder er stærke til innovation, og de kompetencer skal de udnytte endnu mere”.

Kombinationen af 3D-print og sprøjtestøbning sikrer, at vi udvikler robuste prototyper, der er klar til volumenproduktion”, forklarer Anders Johnsen. Foto: Carmo..



Virksomheder skal være omstillingsparate
Hvis danske virksomheder skal blive endnu bedre til innovation og samtidig være konkurrencedygtige på effektivitet, er den additive fremstillingsmetode 3D-print, en del af den fremtidige løsning for dansk industri, mener Ann-Louise Andersen:

”Der er forskel på industrierne, men alle virksomheder er nødt til at være omstillingsparate. De skal kunne tilpasse deres produkter og udstyr. 3D-print er meget lovende indenfor industrien, da det er en fremstillingsmetode, hvor man hurtigt kan gå fra design af produkt til fremstilling. Dermed skabes der uanede muligheder for kundetilpasning af produkter”.

Hos Carmo ser man ind i fremtiden, og 3D-print er derfor fuldt integreret i udviklingen af prototyper. Carmo har udviklet en metode, hvor de 3D-printer forme, som de sprøjtestøber prototyper i.

”Ved at benytte 3D-print til støbeformene kan vi sprøjtestøbe prototyper op til 80 procent hurtigere. Samtidig kan vi sprøjtestøbe prototyperne i de rette materialer, så kunden kan teste prototyperne hurtigere. Kombinationen af 3D-print og sprøjtestøbning sikrer, at vi udvikler robuste prototyper, der er klar til volumenproduktion”, forklarer Anders Johnsen.

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

27.05.2026SCM.dk

UNCTAD advarer om nye chok for verdensøkonomien

27.05.2026SCM.dk

SMV’er løfter erhvervstilliden trods usikkerhed

SCM.dk

DTU: Oversvømmelser kan koste milliarder

SCM.dk

Dokumentar: Narkogangstere har bestukket Maersk-ansatte

20.05.2026SCM.dk

Toldspecialist går ind på det danske marked

19.05.2026SCM.dk

Fire ud af ti nye varebiler kører på el

18.05.2026SCM.dk

God ledelse gør kriser til en konkurrencefordel

14.05.2026SCM.dk

Månedens udfordring: Uforudsigelige omverdens-vilkår er den største trussel

13.05.2026SCM.dk

EU-Parlamentet vil skabe tydeligere regler for mobile chauffører

05.05.2026DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

7 gode råd til dig, der vil have succes som kvalitetsleder

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
Opbygning af HACCP-systemer

På kurset i opbygning af HACCP-systemer får du - med udgangspunkt i en konkret proces - en grundig introduktion til de 12 HACCP-trin og 7 HACCP-principper samt forskellige værktøjer, du med fordel kan anvende til udarbejdelse af din virksomheds HACCP-system.

Dato

01.06.2026

Sted

Kgs Lyngby

Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.06.2026

Sted

On-Demand Webinar

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27001: Diplomkursus i informationssikkerhed

På dette kursus får du hjælp til at starte arbejdet med at få et effektivt ledelsessystem for informationssikkerhed, som passer til din virksomheds behov, med ISO 27001.

Dato

02.06.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Energiledelse efter ISO 50001:2018

Kurset Energiledelse efter ISO 50001:2018 er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på energiledelsesområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om ISO 50001 standarden.

Dato

02.06.2026

Sted

Odense

Dansk Standard
Kursus
Introduktion til standarden: ISO 22301 – Business continuity Management

På kurset får du en introduktion til ISO 22301 og overblik over, hvordan standarden kan understøtte robustheden i din organisation.

Dato

02.06.2026

Tid

09:00

Sted

Odense

Dansk Standard
Kursus
Introduktion til standarden: ISO 22301 – Business continuity Management

På kurset får du en introduktion til ISO 22301 og overblik over, hvordan standarden kan understøtte robustheden i din organisation.

Dato

02.06.2026

Tid

09:00

Sted

Comwell H.C. Andersen Odense