2020’s økonomiske udsving var mindre i Danmark end i EU

2020 var et udfordrende år, men ikke alle har været lige hårdt ramt af de voldsomme nedlukninger, som vi især oplevede i årets andet kvartal. Danmark oplevede et mindre fald i BNP end det øvrige EU. Til gengæld har den efterfølgende vækst også været mere forsigtig. Det viser tal fra Danmarks Statistik.

Økonomien er både faldet og vokset mere i Sydeuropa i takt med coronas indflydelse, mens Danmarks økonomi har været mere stabil. Billede: Bakhtiar Zein/123rf. .

08.04.2021

SCM.dk

Mens Danmark oplevede et fald på syv procent i BNP under den første corona-nedlukning, lå det generelle tal for EU på 11,4 procent. Det store fald har især været båret frem af sydeuropæiske lande som Italien, samt Storbritannien, hvis BNP faldt med 19,8 procent i 2020’s andet kvartal.

Lande, som havde meget store fald i Q2, har også haft høj vækst i Q3. Både faldet i dansk BNP i andet kvartal og stigningen i tredje kvartal var historisk store, men stadig langt fra tilsvarende vækstrater i de fleste andre europæiske lande. Stigningen på 11,6 procent for EU i Q3, der især trækkes op af de sydeuropæiske lande, er derfor noget højere end den danske vækst i tredje kvartal, som lå på 4,9 procent.

Industriens store udsving

Samme tendens så man i industriens produktion, hvor flere af de lande, vi normalt sammenligner os med, oplevede store fald i andet kvartal i industriproduktionen for derefter også at opleve større procentvis fremgang i Q3.

Læs også: Den internationale transport i største fald siden 2010

I Danmark oplevede industrien et tab på 4,6 procent i Q2, hvilket blev minimalt indhentet i tredje kvartal med en stigning på 0,5 procent. Fælles for alle er dog, at produktionen ligger under samme måned sidste år.

Kun overgået af Sverige

Kun Sverige, som har en produktion, der ligger to procent under september 2019, har i september 2020 klaret sig bedre end den danske industriproduktion.

Det gælder også, når det kommer til forbrugertillid, som faldt i takt med nedlukninger blev indført i marts 2020. Selvom forbrugertilliden i Danmark faldt kraftigt i marts og april, steg den igen i juni og juli, og tilliden har i Danmark i hele 2020 ligget over niveauet for de fleste andre EU-lande.

For eksempel var faldet i april i Danmark mindre end i Tyskland, Storbritannien og Italien. Igen er Sverige det eneste land, der lå over Danmark med det mindste fald i foråret.

Men for de fleste udvalgte lande og EU som helhed faldt forbrugertilliden igen i oktober, da Europa blev ramt af anden bølge af corona. Faldet fra oktober til november var dog mindst i Danmark – også mindre end i Sverige. 

Kilde: Danmarks Statistik

- KCP

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Konecranes Flow Drive giver markante CO2-besparelser

SCM.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

11.02.2026Global AGV

Sponseret

Få svar på 2 minutter om din virksomhed har AGV-potentiale

09.02.2026SCM.dk

EU styrker indsatsen for kritiske råstoffer i den grønne omstilling

09.02.2026Brother Nordic A/S

Sponseret

Case: Sådan sikrer Restaurant Flammen klar og tydelig opmærkning af alle råvarer

04.02.2026Global AGV

Sponseret

Tag det nemme valg

30.01.2026SCM.dk

Landbrugsaffald bliver til bionedbrydelig fødevareemballage

28.01.2026SCM.dk

Danmark og Kina aftaler samarbejde om grøn skibsbygning

27.01.2026SCANLOX ApS

Sponseret

God sikkerhed ses, når den bryder mønsteret

23.01.2026PALOMAT

Sponseret

UD med manuel pallehåndtering - IND med arbejdsglæde

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Engelsk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

16.02.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Implementer med den internationale certificering fra PECB.

Dato

16.02.2026

Sted

København

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - dag

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

16.02.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Fellowmind Denmark A/S
Webinar
Microsoft Security Update - Data Center Region Denmark

Microsoft åbner dansk datacenterregion. Hvad betyder det for din sikkerhed?

Dato

16.02.2026

Tid

11:00

Sted

Online

Fellowmind Denmark A/S
Webinar
Always Azure – Microsoft åbner dansk datacenter

Vil du være på forkant med det nyeste i Azure og samtidig forstå, hvad Microsofts nye Data Center East betyder for danske virksomheder?

Dato

16.02.2026

Tid

13:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2026 – sådan sikrer du en smidig overgang

ISO 14001:2015 er på vej til at blive revideret, og en ny version forventes udgivet i marts 2026. Dette kursus kombinerer en introduktion til de nye krav med en genopfriskning af centrale elementer i miljøledelse, så du får indsigt i, hvordan standarden bedst implementeres i praksis.

Dato

20.02.2026

Sted

Online