3 gode råd til online B2B-handel

Indenfor fem år vil 80 procent af B2B-handel foregå digitalt, ifølge undersøgelse af rådgivningsvirksomheden Gartner. Styrk din egen virksomhed ved at møde kunderne, hvor de er og forventer at møde leverandører. Forbered dine sælgere og match salgsaktiviteter til kunders indkøbspraksisser.

Hele 44 procent af indkøbere, der er millennials, ønsker en sælger-fri indkøbsoplevelse. Arkivfoto..

19.10.2020

SCM.dk

Mens 33 procent af samtlige indkøbere ønsker en sælger-fri indkøbsoplevelse, gælder dette for hele 44 procent af millennials (generationen født cirka mellem 1980 og 2000, red.). Dette ønske er en drivende kraft bag øget digitalt B2B salg. Det vil sige, at i takt med at ældre indkøbere går på pension og millennials tager deres plads, vil digitale B2B-indkøb få en større og større rolle.

”På grund af dette, må salgsorganisationer være i stand til at sælge til deres kunder, hvorend kunder forventer at møde, interagere og handle med deres leverandører”, siger Christina Gomez, vice præsident for Gartner Sales Practice. ”Sælgere må omfavne de nye redskaber og kanaler, såvel som nye måder at fange kunder på, og dermed matche deres salsaktiviteter til deres kunders indkøbspraksisser og behov for informationsindsamling”.

Gartner peger på tre punkter, som virksomheder skal være opmærksomme på i deres omstilling til en højere grad af digitalt B2B-salg:

  • Digitale redskaber: Sælgere må udvikle de digitale redskaber, som bygger forbindelser til kunder, der replikerer de traditionelle former for salg. De skal være i stand til at bruge adskillige, forskellige og overlappende digitale salgskanaler.
  • Sales enablement: For at hjælpe ens sælgere med at flugte deres strategi med kunders foretrukne kanaler og indkøbsrejser, er en tilpasset sales enablement nødvendigt. Sales enablement handler om at skabe de bedste rammer for dine sælgere. At give sælgeren adgang til al relevant data om sine kunder er et eksempel på sales enablement.
  • Prioritere salgsoplevelsen og coaching: For at holde sælgere engageret og i stand til at præstere, må salgschefer finde den rette balance imellem teknologi og indhold. For at optimere de virtuelle salgspraksisser må salgschefer træne deres sælgere både fælles og individuelt.                

- KCP

Bredana Axcite A/S

Sponseret

I en ”Agentic World” er forudsigelighed stadig en konkurrencefordel

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

09.09.2026SCM.dk

FDE Fonden åbner for transportprojekter

08.09.2026GS1 Denmark

Sponseret

Nu kan du gøre PPWR-dokumentationen lettere med en automatisk DoC

SCM.dk

IVECO lancerer komplet elektrisk modelprogram

SCM.dk

Clicktrans åbner transportplatform i Danmark

08.09.2026SCM.dk

Nordiske virksomheder ser fysisk AI som en stor hjælp til de ansatte

07.09.2026DTU Learn for Life

Sponseret

Fra specialist til leder: Hvad kræver den nye rolle?

07.09.2026DTU Learn for Life

Sponseret

Skab værdi gennem strategisk forretningsudvikling

07.09.2026DTU Learn for Life

Sponseret

Stærk ledelse skaber stærkere virksomheder

07.09.2026DTU Learn for Life

Sponseret

Fra strategi til handling: Styrk dine kompetencer i projektledelse

07.09.2026DTU Learn for Life

Sponseret

Styrk dine kompetencer i projektledelse

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.09.2026

Sted

On-Demand Webinar

Consafe Logistics
Webinar
Lås op for nøglen til smartere lagerautomatisering

Hvordan sikrer brancheledere, at deres automatiseringsprojekter giver ROI fra dag ét?

Dato

10.09.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
FSSC 22000 V7 – Opgraderingsseminar

FSSC 22000 Version 7 introducerer en række ændringer og nye krav, som certificerede virksomheder skal forholde sig til i forbindelse med overgangen fra tidligere versioner.

Dato

21.09.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

21.09.2026

Sted

Vejle

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer - certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer med den internationale personcertificering i informationssikkerhed, PECB ISO/IEC 27001 Lead Implementer.

Dato

21.09.2026

Sted

IDA Conference, København V

Bureau Veritas
Kursus
FSSC 22000 Intern Auditor

FSSC 22000 Intern Auditor giver dig en grundlæggende forståelse for forhold, der har betydning for fødevaresikkerheden, og du vil således kunne planlægge, gennemføre og afrapportere effektive interne audits af din virksomheds fødevaresikkerhedssystem i henhold til FSSC/ISO 22000:2018 standarden.

Dato

21.09.2026

Sted

Kgs Lyngby