3D-print kræver praktisk rådgivning i øjenhøjde

3D-print er en væsentlig del af de nye Industri 4.0-teknologier, som små og mellemstore danske virksomheder med fordel kan kaste sig over. Men det kræver kompetenceudvikling, og det skal ske både praktisk og i øjenhøjde, hvis det skal batte noget.

Forskere fra SDU fremhæver, at AM-teknologi medfører en række udfordringer, der skal takles, før virksomhederne kan opnå fordelene. Foto: NEXTTECH.

05.05.2020

Poul Breil-Hansen, SCM.dk

Det konkluderer forskere fra SDU og peger på videnscenteret NEXTTECH, som et godt eksempel på én måde at formidle 3D print eller Additive Manufacturing (AM), som teknologien også bliver kaldt.

”På SDU har vi beskæftiget os en del med at undersøge, hvad der bremser, og hvad der kan fremme danske SMV’ers (små og mellemstore virksomheder, red.) anvendelse af Industri 4.0-teknologier. Jeg og tre forskerkollegaer (Kristian Philipsen, Anders Haug og Kent Adsbøll Wickstrøm, red.har netop dykket særligt ned i teknologien 3D print og skrevet en forskningsartikel om det emne”, fortæller professor Jan Stentoft fra Institut for Entreprenørskab og Relationsledelse på Syddansk Universitet (SDU).

Forskerne fremhæver, at AM-teknologien udvikler sig hurtigt, og at forskning peger på, at den indeholder gode muligheder for virksomheder til at udvikle konkurrencemæssige fordele. De fremhæver samtidig, at teknologien medfører en række udfordringer, der skal takles, før virksomhederne kan opnå fordelene.

”Vores konklusion er, at tiltag som NEXTTECH har høj effekt i forhold til at lette SMV’ers adgang til AM-teknologien”, fortæller Jan Stentoft, SDU. Foto: NEXTTECH. .

Motivationer og udfordringer
”I artiklen har vi ønsket at undersøge, hvordan en non-profit medlemsorganisation som NEXTTECH håndterer motivationselementer og udfordringer ved at bruge AM”, fortæller Jan Stentoft.

Han tilføjer, at forskningslitteraturen er rig på undersøgelser af barrierer for brug af AM. Det omfatter barrierer relateret til teknologi, strategi, drift, eksterne/supply chain-forhold og organisation. 

Forskerne har foretaget 13 interviews i 11 forskellige organisationer, der alle er medlemmer i NEXTTECH. To af organisationerne er leverandører, og resten er medlemsvirksomheder og altså potentielle brugere af AM.

De interviewede informanter fortæller om en række fordele, som de oplever ved deltagelse i NEXTTECH videnscenter og netværk. Det omfatter:

  • Adgang til kunder (gælder for leverandører af maskiner og værktøjer til AM).

  • Faglig sparring om materialer og teknologi.

  • Rapid prototyping (altså lynhurtig fremstilling af en prototype for at få afklaret, om den virker eller ej). 

  • Print af hjælpeværktøjer.

  • Print af produktionskomponenter.

  • Undgå investeringer (fordi de kan bruge NEXTTECHs maskinpark).

  • Lokalisering/kort distance (de fleste medlemmer er fra Trekantsområdet tæt på NEXTTECHs placering i Kolding).

  • Non-profit forening.

  • Kommunikation og træning i øjenhøjde.

  • Filantropi – andelsforeningsprincippet.

AM kræver praktisk tilgang
”Vores konklusion er, at tiltag som NEXTTECH har høj effekt i forhold til at lette SMV’ers adgang til AM-teknologien. Rådgivning i øjenhøjde, muligheden for at røre og prøve maskinerne helt konkret, erfaringsudveksling med andre virksomheder etc. Det er den slags praktiske og konkrete muligheder i øjenhøjde med virksomhederne, der skal til for, at 3D print kan vinde udbredelse i danske små og mellemstore virksomheder”, fortæller Jan Stentoft.

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Ny Linde Ei14–20 kombinerer kompakt el-drift med integreret Lithium-ION batteri

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

18.05.2026SCM.dk

God ledelse gør kriser til en konkurrencefordel

14.05.2026SCM.dk

Månedens udfordring: Uforudsigelige omverdens-vilkår er den største trussel

SCM.dk

Logistikvirksomhed vælger standard-it og skalerbarhed

SCM.dk

APM Terminals udfordrer lovligheden af havneudvidelse

04.05.2026SCM.dk

Hormuz-krisen rammer danske forsyningskæder hårdt

27.04.2026AGR

Sponseret

AGR Inventory Summit 2026 sætter fokus på robuste forsyningskæder

24.04.2026SCM.dk

Uudnyttet arbejdskraft kan styrke virksomheder

21.04.2026SCM.dk

Ledelsesstrukturen kan ikke holde trit i vækstvirksomheder

21.04.2026DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

7 gode råd til det gode ledelsessystem

20.04.2026SCM.dk

EU enige om toldreform med stor betydning

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
BITO Storage Systems Nordic A/S
Messe
BITO inviterer til Elmia Automation i Jönköping

Kom og oplev en 200 m² stor automatiseringsløsning, der samler flere teknologier i ét integreret miljø!

Dato

19.05.2026

Tid

09:00

Sted

Elmiavägen 11, SE-554 54 Jönköping

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Auditorkursus i kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at få et grundigt kendskab til de værktøjer og auditprincipper, der skal anvendes af auditorerne, for at virksomheden får det optimale udbytte af virksomhedens kvalitetsledelsessystem efter DS/EN ISO 9001:2015 og den interne audit.

Dato

20.05.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden

Kurset Grundlæggende arbejdsmiljøledelse er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på arbejdsmiljøområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden.

Dato

20.05.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 til audit af trivsel og psykisk arbejdsmiljø (del 2)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

20.05.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

20.05.2026

Tid

08:30

Sted

Vejle

Implement Consulting Group
Webinar
Beyond firefighting: How S&OE turns decisions into execution

Are your S&OP decisions lacking impact once they hit daily operations?

Dato

21.05.2026

Tid

09:00

Sted

Online