3D-printere kan forbedre forsyningskæden

Mindre outsourcing til lavtlønslande, en reduktion af transportudgifter og en forbedring af forsyningskæden er blandt de mulige fordele ved 3D-printere, mener SDU-forsker.

19.05.2015

SCM.dk

Mange spår, at 3D-printerne i nær fremtid vil vende op og ned på verdenen. Men hvad kommer udviklingen egentlig til at betyde for både virksomheder og forbrugere? Det har adjunkt ved Syddansk Universitet (SDU) Martin Hannibal sat sig for at undersøge i et nyt forskningsprojekt, skriver sdu.dk.

Læs også: Amazon satser på 3D-printende varebiler

Og Martin Hannibal er ikke i tvivl om, at udbredelsen af 3D-printere vil sætte de traditionelle forretningsmodeller under pres.

”3D-printere vil ændre den måde, vi forstår markeder på. Min forventning er, at de vil gøre spændet mellem forbrugere og fabrikanter mindre, fordi forbrugere selv kan printe ting i stedet for at købe dem. Forbrugere vil derfor også være entreprenører, og nogle kan endda gøre forretning ud af deres hobby, siger han.

Den udvikling vil for alvor tage fart, når det bliver muligt at 3D-printe i metaller, vurderer Martin Hannibal. Så kan forbrugerne skabe og printe simple produkter og reservedele, der supplerer virksomhedernes produkter, for eksempel vil en motorcykelentusiast selv kunne fremstille mekaniske dele.    

3D-printerne truer dog ikke nødvendigvis de danske virksomheder, mener Martin Hannibal, der ser flere muligheder i udviklingen. For eksempel at virksomhederne får mindre behov for at outsource til lavtlønslande, at udgifterne til transport kan reduceres og forsyningskæden i det hele taget kan forbedres.  

- JKK

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Minirat fra Linde giver ergonomisk ALPI-gevinst

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

01.09.20269altitudes Danmark A/S

Sponseret

PPWR er ikke et rapporteringsproblem. Det er et dataproblem.

28.08.2026Q-SYSTEM A/S

Sponseret

Hvor forsvinder pengene i den interne logistik?

SCM.dk

Nye emballagekrav rykker ind på FoodTech

SCM.dk

Tyrkiske specialstyrker dræber 14 pirater

05.08.2026Fyns Kran Udstyr A/S

Sponseret

Godt samarbejde i 25 år

04.08.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Hver kvadratmeter tæller

29.07.2026Implement Consulting Group

Sponseret

Before the robot, fix the loom

21.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Hvad koster det at vente?

08.07.2026Global AGV

Sponseret

Danpo investerer i førerløse trucks – styrker produktion og arbejdsmiljø

02.07.2026Global AGV

Sponseret

Mangler du hænder på lageret?

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle