3D-scanner automatiserer Grundfos’ kvalitetssikring

In-line 3D-scanner, der er udarbejdet af specialistvirksomhederne Unimec og Zebicon, har automatiseret Grundfos’ kvalitetskontrol på kritisk vigtige printplader. Løsningen gør det muligt at kvalitetssikre samtlige komponenter i stedet for stikprøver og minimerer antallet af defekte produkter.

Som tovholder på projektet skulle fagfolkene fra Unimec få flere avancerede teknologier til at arbejde sammen og opfylde de skrappe krav, som Grundfos’ produktion stiller til faktorer som præcision, sikkerhed og stabilitet samtidig med, at pumpeproducentens teknikere skal kunne tilgå teknologien ved kalibrering og service. Foto: Unimec..

26.09.2023

SCM.dk

Printplader er kritisk vigtige komponenter i Grundfos’ pumpeløsninger, hvor selv de mindste fejl på printpladerne kan resultere i et defekt produkt. Det er derfor ikke overraskende, at den danske markedsleder har et stort fokus på at kvalitetssikre de utallige printplader, som virksomheden producerer hvert år.

En kvalitetskontrol, som indtil første kvartal i år bestod af stikprøver, der blev taget manuelt på produktionslinjen. Den menneskelige faktor, og risikoen for at defekte printplader slap igennem kontrollen, var ikke acceptabel for kvalitetsafdelingen, som søgte en mere effektiv og præcis løsning.

Man kontaktede derfor automations- og ingeniørvirksomheden Unimec og 3D-scanning og måleteknikspecialisterne Zebicon, som Grundfos’ ingeniører kender godt fra tidligere opgaver, for i fællesskab at skabe en bedre, og ikke mindst automatisk, løsning til Grundfos’ produktion.

Resultatet af samarbejdet er et unikt in-line kontrolmodul, der kombinerer en ATOS Q 3D-scanner fra Carl Zeiss GOM Metrology leveret og kalibreret af Zebicon med en transportør, en såkaldt conveyor, med tilhørende maskinramme, der indkapsler det elektroniske udstyr specialfremstillet til formålet af Unimec.

Med maskinen fuldt integreret i Grundfos’ produktionslinje, har virksomhedens kvalitetsafdeling nu mulighed for at overvåge og kvalitetssikre samtlige printplader i produktionen, og derved minimere risikoen for defekte slutprodukter.

”Vi er gået fra at benytte en ældre maskine, som skulle betjenes manuelt, og som udgjorde en langsommelig og besværlig proces, til nu at have fuldt ud automatiseret opgaven. Det sparer os en masse tid, og har givet os et langt bedre værktøj til at opdage fejl på komponenterne”, siger Igor Zukan, lead engineer hos Grundfos. Han tilføjer:

”I og med at vi nu kan tjekke alle printpladerne, kan vi samtidig indsamle et langt mere omfattende datasæt. Det kan vi benytte med det samme og fremadrettet til at skære markant ned på mængden af defekte pumper”.

Læs også: Kunstig intelligens forventes at ændre mange jobs

Som tovholder på projektet skulle fagfolkene fra Unimec få flere avancerede teknologier til at arbejde sammen og opfylde de skrappe krav, som Grundfos’ produktion stiller til faktorer som præcision, sikkerhed og stabilitet samtidig med, at pumpeproducentens teknikere skal kunne tilgå teknologien ved kalibrering og service.

”Det har været en udfordrende og spændende proces at udarbejde en mekanisk og let tilgængelig løsning til et så følsomt system, som skal kunne flyttes rundt på produktionslinjen og desuden være både ventileret, stabilt og mørklagt pakket ind for at kunne fungere”, siger projektleder hos Unimec hos Martin Madsen og tilføjer:

”Projektledelsesdelen har krævet mange kræfter fra os, da det er første gang at vi har gennemført et projekt på denne måde. Gennem hele udviklingsprocessen har vi arbejdet meget tæt med Zebicon og Grundfos for at få det hele til at lykkedes, og jeg er meget glad for og stolt af resultatet”.

- PiB

Bredana Axcite A/S

Sponseret

I en ”Agentic World” er forudsigelighed stadig en konkurrencefordel

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

30.09.2026TOPmanager A/S

Sponseret

Bliv intern auditor i den nye standard ISO 9001:2026 - Vordingborg

29.09.2026Dansk Standard

Sponseret

Ny global standard gør madspild til en forretningsmulighed

SCM.dk

Større containerskibe presser havnenes flaskehalse ind på land

SCM.dk

Stadig 43 millioner kroner tilbage til grønne lastbiler

28.09.2026SCM.dk

Nationalbanken ser robust vækst trods global uro

28.09.2026LOGISTIKCENTERET A/S

Sponseret

Agile Logistics: En anderledes tilgang til logistikoptimering

28.09.2026SCM.dk

Her er 6 tendenser i intralogistikken, du skal holde øje med

25.09.2026SCM.dk

AI skal måles på værdi – ikke aktivitet

23.09.2026pinDeliver

Sponseret

Sådan afslører et digitalt transportflow, hvor lønsomheden forsvinder

22.09.2026Implement Consulting Group

Sponseret

The foundation that makes your AI yours

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
Risk Management

Uanset din virksomheds type eller størrelse, vil du møde interne eller eksterne risici, som skal vurderes og håndteres således, at de ikke får uforudsete konsekvenser for din virksomhed - og derfor er risk management en forankret del af ISO-standarderne.

Dato

05.10.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

05.10.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

06.10.2026

Sted

Comwell, Odense

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

06.10.2026

Sted

Kgs Lyngby

Dansk Standard
Kursus
CE-mærkning af maskiner og anlæg - diplomkursus

Sådan udfører du CE-mærkning af maskiner, maskinlinjer og ombyggede maskiner – Diplomkursus – 2 dage

Dato

06.10.2026

Sted

3S, Fredericia

Context& A/S
Webinar
Webinar: Bedre digitalt samarbejde med dine kunder

Se, hvordan kundeportaler, B2B e-commerce, selvbetjening og AI kan forbedre kundeoplevelsen og reducere manuelle opgaver.

Dato

06.10.2026

Tid

10:00

Sted

Online - Microsoft Teams