43 varmepumpeanlæg reducerer energiudgifter med mindst 1 million kroner

Producent af frøbearbejdningsudstyr installerer avanceret og kompleks energiløsning og reducerer sit energiforbrug med knap 1100 Mwh om året. Med samordning af 43 forskellige varmepumpeanlæg i flere ældre bygninger var det ifølge installationsvirksomheden Bøttcher Fog A/S en kompleks og spændende opgave.

Den komplekse samling, der består af 43 varmepumpeanlæg over 10.000 kvadratmeter, har krævet omfattende planlægning og koordinering. Foto Lindskov Communication..

01.09.2023

Poul Breil-Hansen, SCM.dk

Selvom energikrisen ikke længere er den altoverskyggende udfordring i fremstillingssektoren, har krisen givet virksomheder en øget interesse for at spare på energien og fremme lønsomheden. Det giver derfor mening at udskifte gas med el som opvarmningskilde. En af dem, der tydeligt mærker ”gevinsten” ved at energioptimere produktionen, er maskinproducenten Westrup ApS fra Slagelse.

Maskinproducenten anvendte tidligere naturgas til opvarmning og varmt vand, men har i foråret taget en ny energiløsning i brug. Den nye løsning giver producenten en langt mere rentabel forretning på grund af reducerede energiudgifter.

Læs også: Sådan er sammenhængen mellem din forsyningskæde og biodiversitet

”Beslutningen om at investere i et samlet varmepumpeanlæg som erstatning for brug af naturgas blev truffet kort før Ukraine-krigen, hvor vi fik beregnet besparelserne ved at skifte energiløsning. Beregningerne sagde, at vi med den nye løsning ville kunne reducere vores energiforbrug med knap 1100 Mwh om året, hvilket dengang svarede til godt en million kroner. Men med de stigende energipriser er besparelserne faktisk langt større, end beregningerne fra Bøttcher Fog viste. Det kommer vi til at mærke, og jeg er utrolig glad for, at vi traf beslutningen om at investere i en ny energiløsning”, fortæller teknisk chef Flemming Dam fra Westrup ApS.

”Kompleksiteten indtræffer i det øjeblik, man hægter 43 anlæg op med rundkran og stillads for at sætte anlæggene på plads, hvoraf mange befinder sig på tagplader, som det er ikke lige let at komme til”, siger Simon Vængebo Petersen. Foto Lindskov Communication..

Samordning øger kompleksiteten
Det er varmepumpeafdelingen hos installatørvirksomheden Bøttcher Fog A/S, der indledningsvist hjalp Westrup med at søge tilskud til anlægget via Energistyrelsen, og som nu står bag installationen af energiløsningen hos Westrup ApS. Den komplekse samling, der består af 43 varmepumpeanlæg over 10.000 kvadrameter, har krævet omfattende planlægning og koordinering.  

”Leverancerne er ikke noget særligt, hvis man isolerer enkeltelementerne i opgaven. Men med opsætning af 43 varmepumpeanlæg rangerende fra 5 kvadrameter til 35-40 kvadrameter med forskellige typer af varmepumper såsom luft-vand-anlæg, luft-luft-anlæg samt almindelige indblæsningskassetter, firvejskassetter og 360 grader-loftskassetter, så bliver opgaven kompleks og dermed teknisk avanceret”, forklarer administrerende direktør Simon Vængebo Petersen fra Bøttcher Fog.

Ifølge Simon Vængebo Petersen gjorde opsætningen og placeringen på tagflader i de ældre og meget forskelligartede bygninger opgaven yderligere kompleks.

”Med de stigende energipriser er besparelserne faktisk langt større, end beregningerne fra Bøttcher Fog viste. Det kommer vi til at mærke, og jeg er utrolig glad for, at vi traf beslutningen om at investere i en ny energiløsning”, fortæller teknisk chef Flemming Dam fra Westrup ApS. Foto Lindskov Communication..

”Kompleksiteten indtræffer i det øjeblik, man hægter 43 anlæg op med rundkran og stillads for at sætte anlæggene på plads, hvoraf mange befinder sig på tagplader, som det er ikke lige let at komme til. Inden arbejdets igangsættelse foretog vi derfor en grundig risikovurdering for at træffe alle sikkerhedsregler og forebygge ulykker”, siger Simon Vængebo Petersen og fortsætter:

”Herudover skulle alle varmepumper integreres i et samlet CTS-system, der muliggør styringen af alle anlæggets elementer samtidig med, at man konstant har overblik over forbrug og drift samlet og over de enkelte anlæg. Selvom det var vanskeligt og kompleks, var det samtidig en rigtig spændende opgave”.

Store besparelser på CO2 og drift
Selve arbejdet blev igangsat september 2022 og afsluttet foråret 2023. Den samlede løsning giver Westrup ApS en bæredygtig løsning, som indebærer markante besparelser for både klimaet og økonomien.

Læs også: Forsyningskæden skal give mere end, den tager

”Det ligger os meget på sinde at passe på miljøet, og set i lyset af klimaudfordringerne vil leveringen af varmt vand og varme til virksomheden nu skabe et langt mindre CO2-udslip end hidtil. Hvor stor reduktionen præcis vil være, er vi ved at regne på. Hertil kommer den økonomiske driftsbesparelse, som er forstærket betydeligt af krigen i Ukraine. Vi glæder os derfor over at tage den nye energiløsning i brug, som uden tvivl vil kunne mærkes på bundlinjen”, slutter fortæller Flemming Dam fra Westrup ApS.

Dansk Standard

Sponseret

Standarden for miljøledelse styrker Unika Danmarks vækst og bæredygtighed

Descartes

Sponseret

Pakkeboom stiller nye krav til toldbehandling

Relateret indhold

03.11.2026SCM.dk

Scan Global Logistics køber amerikanske OIA Global

28.10.2026SCM.dk

Medicinalindustriens lavere vækst udfordrer dansk økonomi

SCM.dk

Ahlsell elektrificerer al intern transport i Billund

SCM.dk

Frode Laursen indsætter eldrevne modulvogntog over Øresund

20.10.2026SCM.dk

Risikostyring er supply chain lederens nye kongedisciplin

19.10.2026SCM.dk

Volvo Financial Services fejrer 30 år i Danmark

16.10.2026SCM.dk

LEGO-topchef hædres for vækst og bæredygtig omstilling

06.10.2026SCM.dk

Danmark skiller sig ud med høj vækst og stærk AI-parathed

05.10.2026SCM.dk

Disse 5 supply chain områder vil vægte mest i de næste 5 år

02.10.2026TECSYS A/S

Sponseret

Sådan bygger du en business case for WMS, som ledelsen kan sige ja til

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Dematic
Messe
Logistik & Transport 2026

Logistik & Transport is the Nordic region’s leading trade fair and conference for logistics and transport solutions, held annually at Svenska Mässan in Gothenburg. The event is the key meeting place for the entire logistics and transport industry. It brings together stakeholders from all parts of the sector to network, exchange experiences, and create new business opportunities.

Dato

03.11.2026

Tid

09:00

Sted

Gothenburg

Bureau Veritas
Kursus
Leverandørstyring

2 dages intensivt kursus i at planlægge, gennemføre og følge op på leverandøraudits

Dato

04.11.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

04.11.2026

Sted

Kgs Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende Kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til kvalitetsledelsessystemer og kravene i ISO 9001 standarden.

Dato

04.11.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
Opbygning af HACCP-systemer

På kurset i opbygning af HACCP-systemer får du - med udgangspunkt i en konkret proces - en grundig introduktion til de 12 HACCP-trin og 7 HACCP-principper samt forskellige værktøjer, du med fordel kan anvende til udarbejdelse af din virksomheds HACCP-system.

Dato

04.11.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
ISO 50001 Inspirationsseminar

I en tid, hvor der er mere og mere fokus på at reducere vores energiforbrug og dermed CO₂ emission, har du nu mulighed for at komme på en ISO 50001 inspirationsdag. På inspirationsdagen får du en forståelse for ISO 50001 standarden, og hvad den indeholder i forhold til de strategiske og operationelle kravelementer i ISO 50001 standarden.

Dato

05.11.2026

Sted

Nyborg