60 procent lejeprisstigning på industri- og logistikejendomme de sidste 5 år

Colliers har formidlet salget af en industri- og logistikejendom på Baldershøj 19 i Ishøj, som blev solgt efter første fremvisning. Handlen understreger den voksende efterspørgsel på veldisponerede brugerejendomme i Storkøbenhavn. En efterspørgsel som er drevet af markante lejestigninger og meget lav tomgang på særligt brugerejendomme.

"En kombination af forventede fortsatte lejestigninger og en forventning til, at stadigt flere erhvervsområder i hovedstadsområdet vil blive konverteret til moderne boliger, gør, at interessen fra virksomheder, som ønsker at eje frem for at leje, er steget markant. Vi har oplevet en kraftig stigning i lejeniveauerne på denne type ejendomme, da den gode beliggenhed og mulighed for både kontor og industri er efterspurgt. Den ældre bygningsmasse er derfor stadig relevant i Storkøbenhavn”, siger Helle Andersen, Head of Industrial and Logistics hos Colliers. Foto: 123rf.com

21.02.2025

SCM.dk

Den familieejede virksomhed Dandiag har haft adresse på Baldershøj 19 siden 2014, men efter ti år med stabil drift har væksten i virksomheden gjort det nødvendigt at flytte til større og mere moderne faciliteter i Hedehusene. Her stod deres nyopførte hovedsæde færdigt i slutningen af 2024.

Køber af brugerejendommen er produktionsvirksomheden Gerstenberg Services, der leverer udstyr og reservedele til industrien. Virksomheden ser et strategisk potentiale i at udvide deres aktiviteter på Sjælland:

"Vi har længe ledt efter den rette ejendom, og Baldershøj 19 er et perfekt match, der understøtter vores fremtidige vækst”, siger Jesper Andersen, der er administrerende direktør i Gerstenberg Services. Han understreger vigtigheden i den nye placering:

”Da vi er en virksomhed, som stort set er baseret på internationalt salg, er det vigtigt for os fortsat at være i en fornuftig afstand af Københavns lufthavn og Københavns centrum, når vi får besøgende fra hele verden. Endnu vigtigere er det, at vi er lykkedes med at finde en ejendom i kort afstand fra vores nuværende adresse i Brøndby, så vi sikrer, at vi kan fastholde alle vores dygtige medarbejdere”. 

Læs også: Tøjproducent udvider robotlager for tredje gang på tre år

Ejendomsmarkedet i sydkorridoren oplever fortsat vækst, og lejeniveauerne for sekundære ejendomme som denne inden for industri- og logistiksegmentet er steget med 60 procent over de seneste fem år*. Stigende efterspørgsel på veldisponerede brugerejendomme betyder, at flere virksomheder er villige til at investere hurtigt for at sikre sig de bedste beliggenheder.

"En kombination af forventede fortsatte lejestigninger og en forventning til, at stadigt flere erhvervsområder i hovedstadsområdet vil blive konverteret til moderne boliger, gør, at interessen fra virksomheder, som ønsker at eje frem for at leje, er steget markant. Vi har oplevet en kraftig stigning i lejeniveauerne på denne type ejendomme, da den gode beliggenhed og mulighed for både kontor og industri er efterspurgt. Den ældre bygningsmasse er derfor stadig relevant i Storkøbenhavn”, siger Helle Andersen, Head of Industrial and Logistics hos Colliers.

* kr./m²/år ekskl. driftsomkostninger og skatter. 

/ PiB

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Prøv næste generation af gaffeltrucks hos Toyota Material Handling i Vejle

SSI Schäfer

Sponseret

SSI SCHAEFER samarbejder med Coop om et af Europas største automatiserede distributionscentre

Relateret indhold

06.10.2025SCM.dk

Arla og Maersk etablerer nyt kølelager i Taulov

02.10.2025Fyns Kran Udstyr A/S

Sponseret

Vakuumløftere til Danmarks største dækhotel

30.09.2025Combilift

Sponseret

Celebrating 100,000 Trucks – Win a Golden Combilift and Support UNICEF

29.09.2025SCM.dk

Logistikvirksomhed reducerer energiforbruget til lagerdrift med 50 procent

29.09.2025TECSYS A/S

Sponseret

Sådan kan din webshop tilbyde sen cut-off og stadig levere næste dag

29.09.2025TECSYS A/S

Sponseret

Fra manuelle plukkelister til WMS: Når lageret skal levere til vækst

29.09.2025SCM.dk

Lageret: E-handel, plads og arbejdskraft kalder på mere automatisering

29.09.2025SCM.dk

Nye logistik- og produktionsfaciliteter skyder op mange steder i Danmark

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

06.10.2025

Tid

08:30

Sted

Kongens Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 kursus målrettet offentlig forvaltning, stat, regioner og kommuner

Med NIS2-direktivet følger nye krav, der skal sikre et højt niveau af cybersikkerhed på tværs af EU-landene, og med den danske lovimplementering vil også den offentlige sektor skulle leve op til kravene.

Dato

07.10.2025

Sted

Copenhagen, Denmark

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: - Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2025 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på din erhvervede viden og færdigheder.

Dato

07.10.2025

Sted

Comwell H.C. Andersen Odense, Claus Bergs Gade 7, 5000 Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

07.10.2025

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Sæt strøm til ISO/IEC 27002 med CIS18

Få konkrete anvisninger til opbygning af dine sikkerhedsforanstaltninger

Dato

08.10.2025

Sted

København

Fellowmind Denmark A/S
Webinar
Business Central Update

Hold dig opdateret med, hvordan du kan arbejde smartere på tværs af salgs-, service-, projekt- og driftsteams.

Dato

08.10.2025

Tid

11:00

Sted

Online