65 procent færre restordrer hos Abena

Når håndsæben eller toiletpapiret var i restordre, oplevede danske ABENA ofte, at kunden valgte en anden leverandør. For hvilket hospital eller plejehjem har lyst til at stå uden toiletpapir?

ABENA oplevede for få år siden en uheldig bivirkning af deres succes: Alt for mange ordrelinjer, kombineret med begrænset lagerplads, førte til restordrer og utilfredse kunder. Med ABC Analyzer(nu Inact Now) fik ABENA identificeret de vigtigste varenumre, "AA-varerne", ud fra antal salgslinjer og kostværdi. Disse AA-varer blev øremærket i alle systemer, så indkøbere, logistik og varemodtagelse gav dem højeste prioritet.

80/20-reglen fik baghjul af ABENA. Øget fokus på blot 6 % af varenumrene medførte et imponerende fald i restordrer. "Sælgerne kunne mærke effekten med det samme, og de 50 medarbejdere i kundeservice kan nu bruge deres tid på nysalg, vejledning og andre værdiskabende aktiviteter frem for at håndtere restordrer," fortæller Jane L. Asmussen.

Sig farvel til Excel. ABENA havde prøvet at udvikle værktøjer i Excel for at få overblik over den store vareportefølje, men sparede meget udviklingstid ved at bruge ABC Analyzer (nu Inact Now). "Der fulgte en masse funktionalitet med f.eks. dataslicers og KPI tavler, som vi bruger dagligt og ikke vil være foruden. Det giver nogle unikke måder at analysere varerne på," siger Jane L. Asmussen.

Læs hele artiklen her 

Mere fra...

13.04.2026Inact ApS

Sponseret

Fritz Hansen frigav 13,2 mio. kr. fra lageret

17.03.2026Inact ApS

Sponseret

Vækst paradokset: Hvorfor virksomheder vokser, men mister overblikket

18.02.2026Inact ApS

Sponseret

Modenhed er den nye konkurrencefordel

02.02.2026Inact ApS

Sponseret

2026: Hvorfor klassisk omkostningsoptimering ikke længere er nok

21.01.2026Inact ApS

Sponseret

Sådan ved du, om indkøb er en supportfunktion – eller en vækstmotor

07.01.2026Inact ApS

Sponseret

Indkøb som strategisk drivkraft for virksomhedens værdiskabelse