85 nye medarbejdere på stor arbejdsplads i Kolding

En komplet transformation af Alfa Laval i Kolding har blandt andet medført en omfattende fabriksflytning fra Eastbourne i England til Kolding. Foruden en optimeret produktion og distribution af højt specialiserede pumpeløsninger til fødevareindustrien og den farmaceutiske industri har flytningen også resulteret i ansættelsen af hele 85 nye medarbejdere til en af byens største arbejdspladser, som nu beskæftiger omkring 800 ansatte.

En komplet transformation af Alfa Laval i Kolding har blandt andet medført en omfattende fabriksflytning fra Eastbourne i England til Kolding. Foruden en optimeret produktion og distribution af højt specialiserede pumpeløsninger til fødevareindustrien og den farmaceutiske industri har flytningen også resulteret i ansættelsen af hele 85 nye medarbejdere. Foto: Alfa Laval. .

24.10.2023

SCM.dk

En af Koldings største arbejdspladser er netop blevet endnu større, efter en storstilet fabriksflytning fra England til Danmark er nået i mål. Formålet med flytningen er overordnet at optimere brugen af Alfa Lavals fysiske lokationer samt produktionen og distributionen af højt specialiserede løsninger til blandt andet fødevareindustrien og den farmaceutiske industri. I kølvandet på flytningen har Alfa Laval i Kolding ansat hele 85 nye medarbejdere, primært inden for produktion.

”Vi er meget stolte over at kunne skabe så mange arbejdspladser i Kolding i forbindelse med flytningen og dermed også fastholde og udvikle de særlige kompetencer, som blandt andet denne højt specialiserede pumpeproduktion kræver. Den helt store styrke ved Alfa Laval i Kolding er kombinationen af teknologi og kompetencer, som tilsammen sikrer den mest optimale produktion”, forklarer Lars Fabricius, Head of Operations Division Food & Water.

Flytningen af produktionsudstyr fra Eastbourne i det sydlige England til Kolding har været i gang siden 2022, hvor medarbejdere løbende har været udstationeret i både England og Danmark i kortere og længere perioder for at lære mere om teknologien, processen og montagen i forbindelse med udstyret.

”De produktprogrammer, der er flyttet til Kolding, er målrettet fødevareindustrien og den farmaceutiske industri, som i forvejen er omdrejningspunktet for aktiviteterne hos Alfa Laval i Kolding. Det er industrier med meget høje krav til blandt andet processer, hygiejne og sporbarhed, som vi allerede lever op til”, siger Lars Fabricius og fortsætter:

”Derudover er Alfa Laval i Kolding rammen om et meget stort, fuldautomatisk distributionscenter med en global forsyningskæde, hvor produkter fra leverandører og vores eget lager samles og distribueres videre til kunder i blandt andet USA, Indien, Kina og Europa. Det er en stor fordel for kunden, at de færdige produkter og løsninger kan sendes og leveres samlet”.

Læs også: Producentansvar for emballage er udskudt

Med flytningen og dermed en udvidelse af produktionskapaciteten og medarbejderstaben er Alfa Laval i Kolding nu arbejdsplads for omkring 800 medarbejdere og dermed en af byens største.

- PiB

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

09.06.2026SCM.dk

Fibox henter CEO med supply chain-erfaring

04.06.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Rasmus, Rolli, Gitti, Anni og T-Rex indtog gulvet

SCM.dk

Hollandsk AI-startup vinder europæisk SCM-pris

SCM.dk

Brancheorganisation vil styrke iværksætteres overlevelse

11.05.2026SCM.dk

Lexit Group styrker nordisk position med NPT-opkøb

05.05.2026Langebæk A/S

Sponseret

Langebæk udnævner Lars Dam Kristensen til ny Partner

28.04.2026RELEX Solutions

Sponseret

ICA udvider succesfuldt partnerskab med RELEX Solutions til også at inkludere kampagneplanlægning

28.04.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Trailer af- og pålæsning er ofte dér, hvor automatisering stopper

24.04.2026RELEX Solutions

Sponseret

RELEX-kunder forhindrer 450.000 ton madspild i 2025

22.04.2026Hans Schourup A/S

Sponseret

AGV vs. AMR – måske er det ikke længere et enten/eller?

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Context& A/S
Webinar
Digital sammenhæng skaber bedre handel

Gratis webinar med inspiration til handelsvirksomheder, der ønsker at reducere kompleksitet og gør AI anvendelig med ét samlet digitalt fundament.

Dato

16.06.2026

Tid

10:00

Sted

Online - Microsoft Teams

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Intern audit af ledelsessystemer baseret på ISO 14001 og ISO 45001

Formålet med kurset er at give dig viden om hele auditprocessen og masser af træning i at levere effektive interne audits, der skaber værdi i virksomheden.

Dato

17.06.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

18.06.2026

Tid

08:30

Sted

Nyborg

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training

Event Description

Dato

18.06.2026

Tid

08:30

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

18.06.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Implement Consulting Group
Konference
The Future of Planning Conference - Keynote by Implement Consulting Group

How will supply chain planning look in the future and how will the development with AI and other technologies impact how we work with planning?

Dato

18.06.2026

Tid

12:00

Sted

IDA Conference Kalvebod Brygge 31-33 1780 København V