Aarhusrederi udvider forretningen med nyt pakhus

Rederiet Samskip flytter til september ind i nye faciliteter på havnen i Aarhus. I de større og bedre rammer kan virksomheden øge godsmængden med 50 procent, og samtidig vokse på ompakning.

Det nye Havnecenter på Aarhus Havn får snart selskab af et pakhus til rederiet Samskip. Foto: C.F. Møller/Julian Weyer.

18.02.2016

SCM.dk

Havnefronten i Aarhus får snart noget så sjældent som et arkitekttegnet pakhus. Det sker når rederiet Samskips nye bygning står færdig til september, klar til at lade den aarhusianske afdeling af det hollandskejede selskab udvide sin forretning. Det skriver aarhusportalen.dk.

Læs også: DI vil prioritere erhvervstrafik i de danske byer

Selvom den nye bygning med en størrelse på 2.100 m2 kun er 300 m2 større end Samskips nuværende faciliteter, så pladsen udnyttet og designet langt bedre, og det betyder at man vil kunne håndtere 50 procent mere gods i de nye rammer. Pt arbejder man årligt med en godsmængde på cirka 58.000 kubikmeter.

”Lige nu har vi jo et ældre pakhus, som ikke er bygget til os og vores behov. Med det nye bliver de afstande, vores trucks skal køre i pakhuset, for eksempel meget kortere. Det er også en anden belægning: hvor vi nu kører på sten, bliver det fremover på glat betongulv. Arbejdet kommer bare til at gå meget hurtigere, og derfor kan vi håndtere væsentligt mere”, siger branch manager i Aarhus og projektansvarlig på nybyggeriet, Bjarne Benedikt Pedersen, til JP Aarhus.

Mere ompakning og nye skibe
Den forøgede kapacitet vil i høj grad blive udnyttet til vækst i forhold til mængden af gods, Samskip tager i mod fra Fjernøsten. I dag modtager man containere med importvarer fra Asien, og her vil man ikke alene kunne håndtere betydeligt større mængder, men også klare ud- og ompakning samt distribution i endnu højere grad end pt.

”Det er helt klart et område, som vi gerne vil vækste på, og med det nye pakhus her på havnen har vi en meget attraktiv beliggenhed – der er penge at spare for kunderne i forhold til at fragte importvarerne længere ind i landet og få dem pakket om der. Vi kan gøre det billigere”, siger Bjarne Benedikt Pedersen.

Derudover råder Samskip i Aarhus over to skibe, der fast betjener en nordatlantisk rute fra Danmark til Færøerne og Island, hvor de leverer forbrugsvarer og tager bl.a. fisk og forarbejdet aluminium med retur. Her forventer Bjarne Benedikt Pedersen at man vil sætte flere skibe ind i fremtiden for at supplere de to eksisterende, der allerede i dag sejler fuldt lastede.

Samskip er for nylig også flyttet ind i det nye havnecenter på Østhavnen i Aarhus, og det kommende pakhus er kun det første i en række i tilknytning til havnecenteret, der ifølge Bjarne Benedikt Pedersen vil blive udvidet inden længe.

Læs også: Køge Havn i spil til fremtidig containerterminal

Både havnecenteret og Samskips nye pakhus er tegnet af arkitektfirmaet C.F. Møller og får derfor et ensartet arkitektonisk udtryk. Bygherre er Aarhus Havn, der så udlejer til Samskip.

-AK

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Er det tid til at opgradere jeres truckflåde? Traigo_i sætter helt nye standarder

SCM.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

28.01.2026RELEX Solutions

Sponseret

RELEX Closes 2025 with Strong Subscription Growth and Expanding AI Capabilities

27.01.2026SCM.dk

interpack 2026 klar til global industri-revolution

27.01.2026SCM.dk

Pandora ryger til tops på global bæredygtighedsliste

26.01.2026SCM.dk

Nu har 10.000 virksomheder et science-based klimamål

22.01.2026SCM.dk

Overfladebehandling får eget område på HI Tech & Industry Scandinavia 2027

20.01.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Nullermænd, en af din højteknologiske robots værste fjender

16.01.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Besøg fra Odense Robotics

16.01.2026PALOMAT

Sponseret

Hvordan skal du optimere din virksomhed i 2026?

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Udviklingsmetoder og udviklingsprocesser

Vil du styrke dine kompetencer inden for systematiske metoder til analyse, design og implementering af objektorienterede systemer? Så er dette kursus, som også er et diplommodul, interessant for dig.

Dato

28.01.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

29.01.2026

Tid

08:30

Sted

Fredericia

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Bæredygtighed og digitalisering

Skærp dine færdigheder inden for forbedring af bæredygtighed, bæredygtighedsrapportering og digitalisering med dette kursus.

Dato

29.01.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Bureau Veritas
Seminar
ISO 27001 Inspirationsseminar (Online)

ISO 27001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for ISO 27001 standarden og Annex A samt, hvilke trin, der er nødvendige for vellykket, praktisk og bæredygtig informationssikkerhedsledelse i henhold til ISO 27001 standarden.

Dato

02.02.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
ISO 27001 Inspirationsseminar (Online)

ISO 27001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for ISO 27001 standarden og Annex A samt, hvilke trin, der er nødvendige for vellykket, praktisk og bæredygtig informationssikkerhedsledelse i henhold til ISO 27001 standarden.

Dato

02.02.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Dansk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

02.02.2026

Sted

Odense