ACI: Styrk forsyningskæderne efter Trumps toldchok

Distributør og forsyningskædeekspert ACI Group opfordrer virksomheder til at indtage en proaktiv tilgang til de forsyningskædeudfordringer, som USAs præsident Donald Trumps "Befrielsesdag"- toldsatser medfører.

Annonceringen af toldsatserne, der består af en minimumsafgift på 10 procent på næsten alle varer, der kommer ind i USA, har rystet den globale økonomi. Foto: ACI

08.04.2025

SCM.dk

Annonceringen af toldsatserne, der består af en minimumsafgift på 10 procent på næsten alle varer, der kommer ind i USA, har rystet den globale økonomi. De nye toldsatser lægges oven på allerede eksisterende toldsatser. Det betyder, at vigtige produktionscentre som Kina nu står over for samlede afgifter på over 50 procent. Varer fra Storbritannien vil blive pålagt en ekstra toldsats på 10 procent.

Administrerende direktør for ACI Karsten Smet siger:
"At vente og se er ikke længere en mulighed. USA er omdrejningspunktet for den globale handel, landet ejer verdens valutareserve, og det har i praksis omdannet millioner af forsyningskæderuter til bomveje. Dette er en betydelig omstilling af den globale økonomi, og virksomheder må være proaktive i at opbygge nye kompetencer. I et uforudsigeligt klima vil de mest succesfulde virksomheder være dem med de mest robuste og fleksible forsyningskæder.
Min opfattelse er, at det mest skadelige ved det hele er usikkerheden. Trump har gjort det klart, at disse toldsatser kan ændres afhængigt af udfaldet af handelsforhandlingerne, så de kan blive annulleret eller justeret op eller ned inden for få dage. Kontingensplaner som nye forsyningskæderuter og brug af dobbelt eller trippelt sourcing er ikke længere bare nice-to-have, de er essentielle". 

Læs også: Instabee tredobler kapaciteten med ny terminal

ACI er kendt for sin omfattende portefølje af unikke materialer og ingredienser til en række brancher, herunder fødevarer, pharma, kemi og produktion. Deres innovative Supply Chain Manager-software sikrer, at de hurtigt kan reagere på markedsforhold, og Karsten Smet argumenterer for, at virksomheder må være lige så adrætte over for en hidtil uset økonomisk begivenhed.

"Konsensus er, at Storbritannien er sluppet let ved kun at få 10 procent toldsatser, og visse brancher som pharma er undtaget, men det er lidt som at blive givet en lussing i stedet for et spark i bagdelen – vi ville være bedre uden det. Alt i alt vil de chokbølger, dette vil sende gennem den globale forsyningskæde, den ustabilitet, det har skabt i dollaren, og truslen om gengældelse vil være skadelige for britiske virksomheder, der ønsker at handle internationalt, især små og mellemstore virksomheder”, siger Karsten Smet.

Ifølge Karsten Smet er det vigtigt at handle hurtigt og forsigtigt, når man navigerer i disse urolige farvande. Virksomheder kan ikke tillade sig at overlade deres skæbne til regeringshandelsforhandlere givet de mange kompleksiteter, der er på spil. Vi modellerer aktivt scenarier og opbygger nye kompetencer for at støtte vores kunder gennem disse udfordringer, og Karsten Smet opfordrer enhver virksomhed til at indtage den samme proaktive tilgang. 

Kilde: ACI Group

/ PiB

Bredana Axcite A/S

Sponseret

I en ”Agentic World” er forudsigelighed stadig en konkurrencefordel

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

29.09.2026STILL Danmark A/S

Sponseret

Når automation skal fungere som én samlet løsning

28.09.2026Bredana Axcite A/S

Sponseret

Nye lagerfunktioner i Dynamics 365 FO reducerer fragtomkostninger og giver mere fleksible plukprocesser

SCM.dk

A.P. Møller Capital køber majoritet i havnegigant

SCM.dk

Nyt værktøj skal styrke forsyningskæders robusthed

28.09.2026Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Teknologi alene skaber ikke succes – derfor er forandringsledelse afgørende for automatiseringsprojekter

28.09.2026Apport Systems A/S

Sponseret

Automatisér de rigtige processer - ikke bare lageret

28.09.2026Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Fra manuel drift til automatisering – derfor er skalerbarhed nøglen til fremtidens lager

25.09.2026SCM.dk

Maersk overtager driften af Pumas amerikanske distributionsnetværk

25.09.2026SCM.dk

Elektrificeringen af logistikcentre overser strømforsyningen

24.09.2026Delfi Technologies A/S

Sponseret

Fra 2 dage til 2 timer: Sådan fik stort depot styr på hjælpemidlerne

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
IATA Packer Training

IATA Packer Training giver dig forståelse for opbygningen af IATA DGR og sætter dig i stand til at pakke og mærke farligt gods forsendelser i henhold til IATA DGR. Kurset medfører samtidig, at du overholder kravet til en Category 2 uddannelse i IATA kapitel 1.5.

Dato

01.10.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 inspirationsseminar

ISO 9001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for formål, baggrund og indhold for ISO 9001 standarden, som er en af de første og mest udbredte standarder og derfor betegnes som ”moderen af alle standarder”.

Dato

01.10.2026

Sted

Vejle

Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.10.2026

Sted

On-Demand Webinar

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Afvigelseshåndtering og årsagsanalyse

I forbindelse med lukning af afvigelser og andre interne udfordringer er det meget vigtigt at få lavet en ordentlig årsagsanalyse. Årsagsanalysen laves for at identificere de grundlæggende eller underliggende årsager, få dem rettet og dermed forhindre gentagelser. Det sker jo af og til, at vi løser det samme problem igen og igen.

Dato

01.10.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Få indsigt i ISO 9001, ISO 14001 & ISO 45001

Deltag på dette webinar, hvis du ønsker et indblik i muligheder og fordele ved en certificering i ISO 9001, ISO 14001 eller ISO 45001.

Dato

01.10.2026

Tid

08:45

Sted

Online

Implement Consulting Group
Webinar
Scenario planning for better decisions in an uncertain world Scenario planning for better decisions in an uncertain world

Leadership begins where certainty ends

Dato

01.10.2026

Tid

09:00

Sted

Online