Instabee tredobler kapaciteten med ny terminal

Instabee, med de forbrugerrettede brands Instabox og Budbee, er vokset ud af sin nuværende terminal på cirka 2.000 kvadratmeter og flytter ind i nye faciliteter på cirka 6.500 kvadratmeter. Anlægget, der er tre gange større end den nuværende terminal, ligger på Avedøre Holme og vil være driftsklar fra den 1. juli.

Instabee flytter ind i nye faciliteter på cirka 6.500 kvadratmeter. Anlægget, der er tre gange større end den nuværende terminal, ligger på Avedøre Holme og vil være driftsklar fra den 1. juli. Foto: Instabee

03.04.2025

SCM.dk

Instabee har med Budbee og Instabox oplevet en betydelig vækst på det danske marked i det seneste år. Virksomheden oplever en konstant stigende efterspørgsel fra både forhandlere (webshops) og slutbrugere og dermed også et behov for at udvide driftsfaciliteterne. 
Den nye terminal ligger på Avedøre Holme - et strategisk valg for Instabee, da virksomheden leverer til fem andre markeder uden for Danmark. Placeringen er ideel for leverancer til hele Danmark og har gode forbindelser til Sverige og resten af Europa. 

Erhvervsmæglerfirmaet Colliers, som har stået for udlejningen og hjulpet Instabee med søgningen efter nye lokaler, understreger, at Avedøre Holme får en stadigt større betydning for logistikvirksomheder. 

”I takt med at Storkøbenhavn vokser, bliver beliggenheden på Avedøre Holme stadig vigtigere for last-mile distributører. Derudover er adgangsforholdene til både København og resten af Sjælland optimale”, fortæller Helle Andersen, Director & Head of Industrial and Logistics i Colliers, Danmark. 

Siden starten har Instabee fokuseret på forbrugercentrerede leverancer enten helt til døren eller via deres sofistikerede netværk af pakkebokse med lokationspartnere som Coop, Dagrofa og Føtex i Danmark. 

”Vi er vokset enormt på det danske marked i det seneste år med stigende efterspørgsel fra slutbrugere, nye forhandlere og samarbejdspartnere - og dermed er vi vokset ud af vores nuværende terminalanlæg. Vi ser denne vækst som et bevis på vores dedikation til at forstå og opfylde forbrugernes præferencer i tillæg til vores teknologiske og logistiske ekspertise. Det er virkelig dejligt at kunne tilbyde mere fleksible og bekvemme leverancer, og vi er kun lige begyndt”, siger Jenny Coquet, Country Manager, Instabee Danmark. 

Læs også: NTG opkøber DTK og udvider ydelseskataloget

Instabee opererer i dag fra fem andre terminaler i Danmark. Det 6.500 kvadratmeter store anlæg på Avedøre Holme bliver udlejet til Instabee af Mileway, en ledende aktør inden for last mile-logistikejendomme i Europa. 

”Vi er stolte over at kunne tilbyde strategisk beliggende lokaler af høj kvalitet, som understøtter Instabees imponerende vækst. Med erfaringen og engagementet fra vores dygtige Asset Management-team har processen forløbet smidigt fra start til slut, og vi ønsker Instabee-teamet fortsat succes i deres nye lokaler”, siger Thomas Lauritsen, Mileway Country Director Danmark og Finland.

Kilde: Instabee

/ PiB

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Effektivitet, komfort og lavere omkostninger: Derfor vælger flere den nye Traigo48 fra Toyota

Slimstock Nordic

Sponseret

An opinion Making Artificial Intelligence (AI) land in supply chain practice

Relateret indhold

16.06.2025Consafe Logistics

Sponseret

Fremtidens Lagerstyring: Download Rapporten med 5 Nøgletal og Indsigter

16.06.2025Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Effektivitet, komfort og lavere omkostninger: Derfor vælger flere den nye Traigo48 fra Toyota

12.06.2025SCM.dk

Drømmeland rykker ind i nyt logistiklager

11.06.2025SCM.dk

Indspark: Fremtidens lagermedarbejder løfter mindre og lærer mere

11.06.2025N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Linde el-truck gør IBF-logistik lidt grønnere

06.06.2025PALOMAT

Sponseret

Hjælp fra førerløs truck sikrer 30 % vækst

06.06.2025SCM.dk

Textile Logistics opnår skarpere drift med nyt lagersystem

02.06.2025Roima Intelligence

Sponseret

Fra ERP til WMS: Arctic Import optimerer lagerstyring

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle