Instabee tredobler kapaciteten med ny terminal

Instabee, med de forbrugerrettede brands Instabox og Budbee, er vokset ud af sin nuværende terminal på cirka 2.000 kvadratmeter og flytter ind i nye faciliteter på cirka 6.500 kvadratmeter. Anlægget, der er tre gange større end den nuværende terminal, ligger på Avedøre Holme og vil være driftsklar fra den 1. juli.

Instabee flytter ind i nye faciliteter på cirka 6.500 kvadratmeter. Anlægget, der er tre gange større end den nuværende terminal, ligger på Avedøre Holme og vil være driftsklar fra den 1. juli. Foto: Instabee

03.04.2025

SCM.dk

Instabee har med Budbee og Instabox oplevet en betydelig vækst på det danske marked i det seneste år. Virksomheden oplever en konstant stigende efterspørgsel fra både forhandlere (webshops) og slutbrugere og dermed også et behov for at udvide driftsfaciliteterne. 
Den nye terminal ligger på Avedøre Holme - et strategisk valg for Instabee, da virksomheden leverer til fem andre markeder uden for Danmark. Placeringen er ideel for leverancer til hele Danmark og har gode forbindelser til Sverige og resten af Europa. 

Erhvervsmæglerfirmaet Colliers, som har stået for udlejningen og hjulpet Instabee med søgningen efter nye lokaler, understreger, at Avedøre Holme får en stadigt større betydning for logistikvirksomheder. 

”I takt med at Storkøbenhavn vokser, bliver beliggenheden på Avedøre Holme stadig vigtigere for last-mile distributører. Derudover er adgangsforholdene til både København og resten af Sjælland optimale”, fortæller Helle Andersen, Director & Head of Industrial and Logistics i Colliers, Danmark. 

Siden starten har Instabee fokuseret på forbrugercentrerede leverancer enten helt til døren eller via deres sofistikerede netværk af pakkebokse med lokationspartnere som Coop, Dagrofa og Føtex i Danmark. 

”Vi er vokset enormt på det danske marked i det seneste år med stigende efterspørgsel fra slutbrugere, nye forhandlere og samarbejdspartnere - og dermed er vi vokset ud af vores nuværende terminalanlæg. Vi ser denne vækst som et bevis på vores dedikation til at forstå og opfylde forbrugernes præferencer i tillæg til vores teknologiske og logistiske ekspertise. Det er virkelig dejligt at kunne tilbyde mere fleksible og bekvemme leverancer, og vi er kun lige begyndt”, siger Jenny Coquet, Country Manager, Instabee Danmark. 

Læs også: NTG opkøber DTK og udvider ydelseskataloget

Instabee opererer i dag fra fem andre terminaler i Danmark. Det 6.500 kvadratmeter store anlæg på Avedøre Holme bliver udlejet til Instabee af Mileway, en ledende aktør inden for last mile-logistikejendomme i Europa. 

”Vi er stolte over at kunne tilbyde strategisk beliggende lokaler af høj kvalitet, som understøtter Instabees imponerende vækst. Med erfaringen og engagementet fra vores dygtige Asset Management-team har processen forløbet smidigt fra start til slut, og vi ønsker Instabee-teamet fortsat succes i deres nye lokaler”, siger Thomas Lauritsen, Mileway Country Director Danmark og Finland.

Kilde: Instabee

/ PiB

SCM.dk

Rekruttering: Ram de rigtige kandidater – i det rette miljø

Apport Systems A/S

Sponseret

Lagerstyring på autopilot - få dit lager til at tænke selv

Relateret indhold

11.04.2025SCM.dk

JYSK investerer i spansk distributionshub for ekspansion i Sydeuropa og Nordafrika

11.04.2025SCM.dk

4 ud af 10 bøvler med at styre strømmen af lastbiler til og fra lagerterminalen

10.04.2025Global AGV

Sponseret

Global AGV flytter 2 ud af 3 medarbejdere til andre opgaver

08.04.2025SCM.dk

ACI: Styrk forsyningskæderne efter Trumps toldchok

07.04.2025Fyns Kran Udstyr A/S

Sponseret

Køb din COMEGE kran hos Fyns Kran Udstyr

04.04.2025Apport Systems A/S

Sponseret

Derfor er Wexøes kunder tilfredse – se logistikken bag

03.04.2025Combilift

Sponseret

Combilift’s Legacy in Wind Energy: Engineering Solutions for a Sustainable Future

03.04.2025SCM.dk

Instabee tredobler kapaciteten med ny terminal

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Webinar
Webinar: The EU AI Act: What you need to know - and do

Get an in-depth understanding of the EU AI Act with legal expert Niels Christian Ellegaard. He will provide a comprehensive overview of the regulation, highlight important deadlines, and explain how to approach and manage the EU AI-Act at this stage.

Dato

24.04.2025

Sted

Online

SCANLOX ApS
Messe
Innovationboard hos Mazak

Opdag, hvordan automation kan optimere jeres logistik, og mød eksperterne, der giver svar på alle jeres spørgsmål.

Dato

24.04.2025

Tid

09:30

Sted

Mazak Danmark, Stensgårdvej 7, B, 5500 Middelfart

Bureau Veritas
Webinar
Er din virksomhed underlagt Bekendtgørelse 761/2024? Vær sikker på, om du opfylder de nye krav

Den 1. juli 2024 udsendte Energistyrelsen Bekendtgørelse 761/2024 med opdaterede krav til obligatoriske energiledelsessystemer og energi- og klimasyn for visse virksomheder.

Dato

24.04.2025

Tid

10:00

Sted

Online på MS Teams

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Få styr på de nye krav om energiledelse, energi- og klimasyn baseret på BEK 761/2024

Er din virksomhed omfattet af Bekendtgørelsen, skal I sikre, at I opfylder de nye krav. På dette 2,5-times online minikursus, giver vi dig den viden, du har brug for for at leve op til de nye krav.

Dato

25.04.2025

Tid

09:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 Intern Auditor

Bliv ISO 9001 Intern Auditor

Dato

28.04.2025

Tid

08:30

Sted

Kongens Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

28.04.2025

Tid

08:30

Sted

Online