NTG opkøber DTK og udvider ydelseskataloget

NTG opkøber DTK og udvider sine kapabiliteter inden for fuld- og delbelastningstransport, temperaturstyret transport samt logistikydelser i Danmark, Tyskland, Sverige og Storbritannien.

NTG Nordic Transport Group A/S har opkøbt 100 procent af aktierne i den danske virksomhed DTK BE Holding ApS. Foto: NTG Nordic Transport Group A/S

25.03.2025

SCM.dk

NTG Nordic Transport Group A/S har opkøbt 100 procent af aktierne i den danske virksomhed DTK BE Holding ApS. Opkøbet markerer en vigtig milepæl for NTG, som fortsætter med at udvide sin kapacitet og styrke markedspositionen i Norden.

DTK udbyder logistikløsninger med fuld service, der specialiserer sig i fuld- og delbelastning af generelle godstransporter, temperaturstyret transport samt omfattende logistikydelser og værdiskabende tilbud som intern toldbehandling og lagerløsninger. Hovedkontoret ligger i Padborg, og DTK opererer fra otte lokationer i Danmark (fem), Tyskland (en), Sverige (en) og Storbritannien (en), hvor de betjener en bred og omfattende kundebase.

Jesper Petersen, CEO for Road & Logistics i NTG, kommenterer opkøbet: 
"Vi er glade for at byde endnu en velkendt og anerkendt dansk speditør velkommen til NTG-familien. Opkøbet af DTK er en vigtig transaktion for NTG, som ikke kun styrker vores position på det nordiske marked men også tilføjer værdifuld ekspertise og kapabiliteter. DTK’s decentraliserede forretningsmodel og stærke kundeforhold er tydelige beviser på virksomhedens og medarbejdernes succesrige historik, og jeg er overbevist om, at dette partnerskab vil åbne op for mange nye muligheder i fremtiden”.

Læs også: JYSK reducerer CO2e-udledning med solceller

I regnskabsåret 2024 rapporterede DTK en omsætning på 1.156 millioner kroner og et EBIT på 94 millioner kroner. Efter opkøbet forventes DTK at bidrage med cirka 96 millioner kroner til NTG’s konsoliderede justerede EBIT over en 12-måneders periode. Transaktionen værdiansætter DTK til 620 millioner kroner og er afhængig af godkendelse fra konkurrencemyndighederne. NTG vil finansiere købsprisen gennem eksisterende kreditfaciliteter og forventer årlige synergier på 24 millioner kroner, når DTK er fuldt integreret. Transaktionen forventes at blive afsluttet inden udgangen af Q2 2025, og integrationen forventes at være afsluttet i første halvdel af 2026.

Som en del af konsolideringen vil DTK’s generelle godstransport og lagerløsninger arbejde tæt sammen med NTG Road A/S, mens DTK’s temperaturstyrede transportafdeling fortsat vil fungere selvstændigt men støttet af NTG.

Kilde: NTG Nordic Transport Group A/S

/ PiB

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Ny Toyota Traigo48-serie med uovertruffent design og banebrydende ydeevne

Apport Systems A/S

Sponseret

Lagerstyring på autopilot - få dit lager til at tænke selv

Relateret indhold

30.04.2025LOGISTIKCENTERET A/S

Sponseret

Noget klogt om logistik?

29.04.2025KNAPP A/S

Sponseret

Grossist investerer i fremtidens kundebehov

28.04.2025SSI Schäfer

Sponseret

Apotea og SSI SCHÄFER fortsætter deres langsigtede partnerskab

28.04.2025Brother Nordic A/S

Sponseret

Tag din lagerstyring til nye højder med RFID-labels

28.04.2025SCM.dk

Lageret kan ikke længere bare ’kaste flere folk ind’ i højsæsoner

28.04.2025Swisslog

Sponseret

Interview med Swisslogs Predrag Djukanovic om AMR'er og den rolle, de spiller i fremtiden for lagre og forsyningskæder.

28.04.2025Körber Supply Chain DK A/S

Sponseret

Hvorfor den rigtige software er nøglen til succesfuld lagerautomatisering

28.04.2025Hans Schourup A/S

Sponseret

Effektiv lagerstyring med fokus på bæredygtighed

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle