NTG opkøber DTK og udvider ydelseskataloget

NTG opkøber DTK og udvider sine kapabiliteter inden for fuld- og delbelastningstransport, temperaturstyret transport samt logistikydelser i Danmark, Tyskland, Sverige og Storbritannien.

NTG Nordic Transport Group A/S har opkøbt 100 procent af aktierne i den danske virksomhed DTK BE Holding ApS. Foto: NTG Nordic Transport Group A/S

25.03.2025

SCM.dk

NTG Nordic Transport Group A/S har opkøbt 100 procent af aktierne i den danske virksomhed DTK BE Holding ApS. Opkøbet markerer en vigtig milepæl for NTG, som fortsætter med at udvide sin kapacitet og styrke markedspositionen i Norden.

DTK udbyder logistikløsninger med fuld service, der specialiserer sig i fuld- og delbelastning af generelle godstransporter, temperaturstyret transport samt omfattende logistikydelser og værdiskabende tilbud som intern toldbehandling og lagerløsninger. Hovedkontoret ligger i Padborg, og DTK opererer fra otte lokationer i Danmark (fem), Tyskland (en), Sverige (en) og Storbritannien (en), hvor de betjener en bred og omfattende kundebase.

Jesper Petersen, CEO for Road & Logistics i NTG, kommenterer opkøbet: 
"Vi er glade for at byde endnu en velkendt og anerkendt dansk speditør velkommen til NTG-familien. Opkøbet af DTK er en vigtig transaktion for NTG, som ikke kun styrker vores position på det nordiske marked men også tilføjer værdifuld ekspertise og kapabiliteter. DTK’s decentraliserede forretningsmodel og stærke kundeforhold er tydelige beviser på virksomhedens og medarbejdernes succesrige historik, og jeg er overbevist om, at dette partnerskab vil åbne op for mange nye muligheder i fremtiden”.

Læs også: JYSK reducerer CO2e-udledning med solceller

I regnskabsåret 2024 rapporterede DTK en omsætning på 1.156 millioner kroner og et EBIT på 94 millioner kroner. Efter opkøbet forventes DTK at bidrage med cirka 96 millioner kroner til NTG’s konsoliderede justerede EBIT over en 12-måneders periode. Transaktionen værdiansætter DTK til 620 millioner kroner og er afhængig af godkendelse fra konkurrencemyndighederne. NTG vil finansiere købsprisen gennem eksisterende kreditfaciliteter og forventer årlige synergier på 24 millioner kroner, når DTK er fuldt integreret. Transaktionen forventes at blive afsluttet inden udgangen af Q2 2025, og integrationen forventes at være afsluttet i første halvdel af 2026.

Som en del af konsolideringen vil DTK’s generelle godstransport og lagerløsninger arbejde tæt sammen med NTG Road A/S, mens DTK’s temperaturstyrede transportafdeling fortsat vil fungere selvstændigt men støttet af NTG.

Kilde: NTG Nordic Transport Group A/S

/ PiB

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Er det tid til at opgradere jeres truckflåde? Traigo_i sætter helt nye standarder

SCM.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

09.03.2026STILL Danmark A/S

Sponseret

STILL iGo Cube - Kompakt shuttle system maksimal effektivitet

06.03.2026Element Logic Danmark

Sponseret

Element Logic skal levere innovativ automationsløsning til Kramps nye nordiske distributionscenter

SCM.dk

Dansk satellitproducent leverer satellitplatform til Østrigs første militære satellit

SCM.dk

Agentur opfordrer til kæmpestor frigivelse af oliereserver

19.02.2026Antalis A/S

Sponseret

Sådan løser automatisering tre centrale udfordringer i moderne logistik

13.02.2026Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Er det tid til at opgradere jeres truckflåde? Traigo_i sætter helt nye standarder

12.02.2026STILL Danmark A/S

Sponseret

Den rette type truck til et hvert lager eller produktion

10.02.2026Q-SYSTEM A/S

Sponseret

Vores vognprogram Q10 udfases – alt skal væk

10.02.2026SCM.dk

Nordisk logistikejendoms-aktør styrker tilstedeværelsen i Hovedstadsområdet

10.02.2026SCM.dk

Hummels centrallager satser på det automatiske og digitale

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

16.03.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
FSSC 22000 Intern Auditor

FSSC 22000 Intern Auditor giver dig en grundlæggende forståelse for forhold, der har betydning for fødevaresikkerheden, og du vil således kunne planlægge, gennemføre og afrapportere effektive interne audits af din virksomheds fødevaresikkerhedssystem i henhold til FSSC/ISO 22000:2018 standarden.

Dato

16.03.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

16.03.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
IATA Packer Training

IATA Packer Training giver dig forståelse for opbygningen af IATA DGR og sætter dig i stand til at pakke og mærke farligt gods forsendelser i henhold til IATA DGR. Kurset medfører samtidig, at du overholder kravet til en Category 2 uddannelse i IATA kapitel 1.5.

Dato

16.03.2026

Sted

Hvidovre

Bureau Veritas
Kursus
IATA Basic Training

IATA Basic Training sætter dig i stand til at håndtere, pakke og mærke farligt gods forsendelser til flytransport samt at udarbejde og kontrollere Dangerous Goods Declaration. Kurset medfører samtidig, at du overholder uddannelseskravet til en Shipper IATA CBTA 7.1 (tidligere category 1) eller Freight Forwarder IATA CBTA 7.3 (tidligere category 3) som krævet i IATA kapitel 1.5.1.2.

Dato

17.03.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Afvigelseshåndtering og årsagsanalyse

I forbindelse med lukning af afvigelser og andre interne udfordringer er det meget vigtigt at få lavet en ordentlig årsagsanalyse. Årsagsanalysen laves for at identificere de grundlæggende eller underliggende årsager, få dem rettet og dermed forhindre gentagelser. Det sker jo af og til, at vi løser det samme problem igen og igen.

Dato

17.03.2026

Sted

Odense