Advisense styrker positionen som Nordens GRC-frontløber

Advisense køber CR Consulting, et dansk konsulenthus specialiseret i risikostyring, kreditrisiko og kreditprocesser. Med opkøbet vil Advisense styrke sin position som Nordens førende ekspert inden for governance, risiko og compliance.

Danmark er et vigtigt marked for Advisense, hvorfor virksomheden har ønsket at købe CR Consulting, som vil styrke og udvide virksomhedens danske såvel som globale løsninger indenfor risikostyring. Foto: 123rf.com

13.01.2025

SCM.dk

Advisense fortsætter rejsen mod at blive et førende europæisk GRC-eksperthus. Danmark er et vigtigt marked for Advisense, hvorfor virksomheden har ønsket at købe CR Consulting, som vil styrke og udvide virksomhedens danske såvel som globale løsninger indenfor risikostyring.

CR Consulting er en dansk niche konsulentvirksomhed, der blev grundlagt af Mogens Johansen i 2019, og som har løsninger, der dækker kreditprocesser, modellering af kreditrisiko og regulatoriske forhold i større og mellemstore finansielle virksomheder. CR Consulting er et velrenommeret og veletableret kreditrisikokonsulenthus på det danske marked med 16 konsulenter baseret i København og Aarhus.

Advisense får cirka 450 nye medarbejdere, 130 eksperter inden for risikostyring og kan accelerere den internationale ekspansion, øge salgs- og krydssalgskapaciteten, udvide risikotilbuddet og give et endnu stærkere værditilbud til kunderne.

”Med tilføjelsen af de dygtige risikoeksperter i CR Consulting styrker vi vores risikostyringskapacitet yderligere i Danmark og i Norden. Opkøbet er i tråd med Advisense´s strategi om at blive et førende eksperthus inden for governance, risiko og compliance i Europa. Med opkøbet har vi nu omkring 130 eksperter i risikostyring i Advisense. Det ruster os rigtig godt til den fortsatte udvikling af vores services til vores kunder på det nordiske finansmarked med hensyn til at navigere i forandringer og komplekse regulatoriske forhold. Jeg er meget glad for at byde CR-teamet velkommen til Advisense og ser frem til vores fortsatte rejse sammen”, siger Christine Ehnström, Group CEO hos Advisense.

Læs også: DI Transport ansætter ny tung profil som branchedirektør

"Efter næsten 5 år som en mindre dansk nichekonsulentvirksomhed markerer i dag et nyt kapitel for os i CR. Vi er glade for at blive en del af en dynamisk og innovativ organisation, hvor vi kan fortsætte med at vækste og opnå endnu større succes sammen. Consulting handler om mennesker, menneskers ekspertise og virksomhedens værdier. Jeg føler mig helt sikker på, at vi bliver et godt match, og at vi sammen kan lave en endnu stærkere value proposition til vores kunder. Jeg er meget spændt på at starte vores rejse sammen", siger Anne-Marie Lise Lyngsgaard, CEO i CR Consulting.

Kilde: Advisense

/ PiB

Bredana Axcite A/S

Sponseret

I en ”Agentic World” er forudsigelighed stadig en konkurrencefordel

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

21.09.2026Bredana Axcite A/S

Sponseret

SCM-dagen 2026 samler supply chain-profiler fra produktion- og handelsvirksomheder

21.09.2026PALOMAT

Sponseret

Slip for pallekaos – RetNemt viste vejen

SCM.dk

FE: Rusland kan øge angrebene mod kritisk infrastruktur

SCM.dk

Maersk overtager driften af Pumas amerikanske distributionsnetværk

10.09.2026Langebæk A/S

Sponseret

Langebæk annoncerer CEO-skifte og etablerer todelt CEO-ledelsesteam

25.08.2026SCANLOX ApS

Sponseret

”Vi er for små til automation”

25.08.2026SCM.dk

Logistikmilliardær Klaus-Michael Kühne er død

11.08.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Automation lykkes ikke uden medarbejderne

10.08.2026RELEX Solutions

Sponseret

RELEX leverer rekordstor vækst i første halvår af 2026

06.08.2026SCM.dk

Hvordan foregår supply chain beslutninger hos jer?

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.09.2026

Sted

On-Demand Webinar

Consafe Logistics
Webinar
Lås op for nøglen til smartere lagerautomatisering

Hvordan sikrer brancheledere, at deres automatiseringsprojekter giver ROI fra dag ét?

Dato

10.09.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Failure mode and effects analysis (FMEA)

I enhver virksomhed er der behov for at få kortlagt de risici, der kan opstå som følge af valg i produktdesignet, samt de valg man tager i forhold til den produktionsproces, man vil anvende til at frembringe et produkt.

Dato

28.09.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 guideline - del 1 (Psykisk arbejdsmiljø)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

28.09.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
ADR/RID sikkerhedsrådgiver uddannelse (fornyelse)

ADR/RID Sikkerhedsrådgiver Uddannelse (Fornyelse) forbereder dig til Beredskabsstyrelsens repetitions- og udvidelseseksamen. Du får genopfrisket ADR- og RID-konventionens struktur og indhold samt får forståelse for ændringerne ADR- og RID-konventionen.

Dato

29.09.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
ADR/RID sikkerhedsrådgiver uddannelse (fornyelse)

ADR/RID Sikkerhedsrådgiver Uddannelse (Fornyelse) forbereder dig til Beredskabsstyrelsens repetitions- og udvidelseseksamen. Du får genopfrisket ADR- og RID-konventionens struktur og indhold samt får forståelse for ændringerne ADR- og RID-konventionen.

Dato

29.09.2026

Sted

Fredericia