Affaldsdokumentation kan blive noget nemmere

Den digitale affaldsvirksomhed, Junkbusters, går forrest i kampen for bæredygtig affaldshåndtering. Virksomheden har udviklet en ny affaldsrapport, der kan beregne genanvendelsesgraden og CO2-aftrykket fra det bygge- og erhvervsaffald, som virksomheder håndterer.

For at lette den administrative byrde hos virksomheder har affaldsvirksomheden Junkbusters netop lanceret en ny og forbedret version af deres digitaliserede affaldsrapport. Foto: PR. .

22.06.2023

SCM.dk

Rester af plastik, træ, papir og glas bliver dagligt kasseret hos virksomheder over hele landet, og der er tale om rigtig store mængder affald.
Med de store mængder affald følger nye og tidskrævende miljøkrav i affaldsdokumentationen for den enkelte virksomhed. For at lette den administrative byrde hos virksomheder i for eksempel produktionsindustrien eller indenfor byggeri og anlæg, har affaldsvirksomheden Junkbusters netop lanceret en ny og forbedret version af deres digitale affaldsrapport. Udviklingsarbejdet har taget det meste af 2022 og har krævet en del mere udviklingsarbejde, end der først var planlagt.

”Nu kan virksomhederne få et hurtigt og transparant billede af, hvad der sker med affaldet, og samtidig slipper de for at grave sig gennem endeløse papirbunker for at få et fyldestgørende overblik”, siger Steffen Rasmussen, der er stifter og CEO hos Junkbusters.

CO2-besparelser i fokus
Ifølge Junkbusters-direktøren er løbende overblik over især CO2-udledning de seneste par år blevet et vigtigt målepunkt for kunderne, og det faktum satte tidligt i processen sit præg på udviklingen af den nye affaldsrapport.

”Stort set alt, der rimer på bæredygtighed, måles i, hvor meget CO2 man sparer miljøet for. Den tendens har også sneget sig ind i virksomhedernes affaldshåndtering, og derfor var det helt oplagt og nødvendigt at tage denne funktion med i systemets opgradering”, fortæller Steffen Rasmussen.

Den nye funktion i it-løsningen giver virksomheder et klart og opdateret billede af, hvor meget CO2 der produceres periodisk eller total set på mange forskellige parametre. Det kan for eksempel være per afhentning, per byggeplads, per affaldstype såvel per tidsperiode eller per ordre.
Rapporterne genereres blandt andet ud fra data som antal kørte kilometer, hvilken slags lastbil der anvendes, om den kører på gas eller diesel samt hvilket sorteringsanlæg, affaldet leveres til, da behandlingen af affald kan være meget forskellig ud fra hvor den afleveres.

”Servicen er udviklet i samarbejde med firmaet, BeWo, som er eksperter på området for CO2- udledning. BeWo´s ekspertise med GHG-protokoller og CO2, sammenlagt med vores viden om branchen og genanvendelse, er mundet ud i et helt unikt og markedsledende rapporteringsværktøj, som ikke bare arbejder med gennemsnits betragtninger som alle andre løsninger i markedet, som jeg kender til”, udtaler Steffen Rasmussen.

Data er nøglen
Affaldsrapporten fra Junkbusters kan tilgås via et dashboard, hvor kunderne for eksempel kan monitorere, hvor meget affald der er hentet fra hver enkel adresse, samt hvor meget der går til genanvendelse og nyttiggøres til energi og deponi.

”Vi hører fra mange af vores kunder, at de ikke blot bruger de tilgængelige oplysninger som dokumentation i deres ESG-rapporterer. Mange tager skridtet videre og bruger informationerne i både det strategiske arbejde og på et mere operationelt niveau i de enkelte teams. De benytter sig altså af muligheden for at træffe små og store beslutninger ud fra data og ikke ud fra deres egen mavefornemmelse”, siger Steffen Rasmussen.

Læs også: Ni virksomheder vil skabe lukket kredsløb for håndtering af elektronikaffald

Steffen Rasmussen fortæller desuden, at Junkbusters allerede har stærke og veludbyggede samarbejder med landets bedste sorteringsanlæg, hvor op til 99 procent af affaldet genanvendes eller nyttiggøres. Men trods dette er der stor forskel på behandlingen af affaldet på de enkelte anlæg, hvorfor der er behov for en rapportering, som tager højde for dette.

- PiB

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

04.06.2026SCM.dk

Global kerneplatform understøtter KK Groups enorme vækst

03.06.2026SCM.dk

Ledere vægter kultur højere end løn

SCM.dk

Fibox henter CEO med supply chain-erfaring

SCM.dk

Houthier rasler igen med sablen i Rødehavet

27.05.2026SCM.dk

UNCTAD advarer om nye chok for verdensøkonomien

27.05.2026SCM.dk

SMV’er løfter erhvervstilliden trods usikkerhed

26.05.2026Delfi Technologies A/S

Sponseret

Møbelkompagniet rykker endnu tættere på kunderne med nyt showroom

22.05.2026SIRIUS advokater I/S

Sponseret

Kære Bestyrelse – Kender I jeres digitale værdikæde?

20.05.2026SCM.dk

Toldspecialist går ind på det danske marked

19.05.2026SCM.dk

Fire ud af ti nye varebiler kører på el

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Sådan forstår, opnår og forbedrer du din EcoVadis-vurdering

EcoVadis er i dag en af de mest anvendte platforme til vurdering af virksomheders bæredygtighedsindsats og anvendes bredt på tværs af brancher verden over.

Dato

10.06.2026

Tid

10:00

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training (Online)

By combining lectures, workshops and practical exercises, the purpose of the online APQP4WIND Specialist Refresher Training is to update and refresh knowledge of the APQP4Wind framework, the rationale behind the changes, and to stimulate and mobilize the participants further for implementation.

Dato

11.06.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training (Online)

The main purpose of the APQP4WIND Management Awareness Refresher Training is to update and refresh your knowledge of the APQP4Wind framework, the rationale behind it, and the value of using it from a management perspective.

Dato

11.06.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Quality in English (CQI and IRCA Certified)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Quality Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of Quality Management Systems in accordance to the ISO 9001:2015 standard.

Dato

15.06.2026

Sted

Kongens Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

Dette 5-dages kursus giver den nødvendige viden og de nødvendige færdigheder til at organisere og lede audits af miljøledelsessystemer.

Dato

15.06.2026

Sted

Odense

Context& A/S
Webinar
Digital sammenhæng skaber bedre handel

Gratis webinar med inspiration til handelsvirksomheder, der ønsker at reducere kompleksitet og gør AI anvendelig med ét samlet digitalt fundament.

Dato

16.06.2026

Tid

10:00

Sted

Online - Microsoft Teams