Afgørende forskel at investere i medarbejdertrivsel

OJ Electronics har opnået stor tilfredshed blandt virksomhedens medarbejdere ved at investere strategisk i medarbejdertrivsel og arbejdsglæde. Gå-hjem-møder har givet værktøjer til at sikre den mentale robusthed og forebygge stress, ligesom elektronikvirksomheden fra Sønderborg tager ansvar for integrationen af deres mange internationale kollegaer.

”Medarbejderne udgør kernen og rygraden hos OJ Electronics, og det har de altid gjort. Vi er en arbejdsplads med et stærkt fællesskab og udtalte familieværdier. Her er plads til at være den, man er, og vi tror på, at den diversitet er med til at skabe et godt og sundt arbejdsmiljø. Vi skal gå glade på arbejde, ellers er man ikke i stand til at yde sit bedste”, siger Marianne Betzer, HR-direktør hos OJ Electronics. Foto: OJ Electronics..

28.08.2023

SCM.dk

Det bærer frugt at investere strategisk i medarbejdertrivsel og arbejdsglæde - det kan de glædeligt konstatere hos elektronikvirksomheden OJ Electronics.
I forbindelse med offentliggørelsen af deres seneste årsregnskab har den sønderjyske producent af elektriske styringer til ventilation og gulvvarme for første gang fremlagt nøgletallene fra deres ESG-rapport. I den fremgår det, at 93 procent af medarbejderne hos OJ Electronics enten er tilfredse eller meget tilfredse med at gå på arbejde.

Det tal vækker glæde hos Marianne Betzer, HR-direktør hos OJ Electronics.

”Medarbejderne udgør kernen og rygraden hos OJ Electronics, og det har de altid gjort. Vi er en arbejdsplads med et stærkt fællesskab og udtalte familieværdier. Her er plads til at være den, man er, og vi tror på, at den diversitet er med til at skabe et godt og sundt arbejdsmiljø. Vi skal gå glade på arbejde, ellers er man ikke i stand til at yde sit bedste”, siger Marianne Betzer.

Hun hæfter sig ligeledes positivt ved OJ Electronics’ stærke evne til at fastholde medarbejdere. I ESG-rapporten fremgår det, at elektronikvirksomheden har en gennemsnitlig udskiftning i medarbejderstaben på 11 procent - markant laver end markedsgennemsnittet, som ligger på 29 procent.

Som et led i arbejdspladsvurderingen gennemfører OJ Electronics hvert tredje år en tilfredshedsundersøgelse blandt medarbejderne - senest i 2021. Der afholdes herudover 2 gange årligt individuelle trivselssamtaler med alle medarbejdere. Det er dog ikke de eneste værktøjer, OJ Electronics gør brug af i arbejdet med at sikre arbejdsglæden og trivslen.

I efteråret 2022 søsatte elektronikvirksomheden en række ’gå-hjem-møder’, hvor medarbejdernes velbefindende stod øverst på dagsordenen. Formålet med møderne var at give både medarbejdere og ledere håndgribelige værktøjer til, hvordan de individuelt og i fællesskab kan arbejde med deres mentale sundhed og forebygge stress.

”Initiativet til møderne kom på bagkant af et par omskiftelige år med pandemi og efterfølgende krigen i Ukraine. Vi ønsker at agere på mistrivselstegn frem for først at reagere, når skaden er sket, og vi har nu nogle helt konkrete værktøjer, der gør det muligt for os at spotte mistrivsel og stress på et tidligt tidspunkt og dermed komme eventuelle udfordringer i forkøbet”, siger Marianne Betzer og tilføjer:

”Ud over de løbende trivselssamtaler med medarbejderne ønsker vi med møderne at signalere, at døren hos den nærmest leder altid står åben, og at man ikke skal være bange for at åbne op om de problemstillinger, man går og tumler med”.

Hos OJ Electronics ynder de at beskrive sig som en dansk familievirksomhed med et internationalt udsyn. Den beskrivelse dækker over deres markedsandele, som strækker sig ud over hele verden, ligesom det i lige så høj grad dækker over medarbejdersammensætningen.
Af ESG-rapporten fremgår det, at 20 procent af de 176 medarbejdere har andet pas end dansk, med nationaliteter fra blandt andet Brasilien, Indien, Pakistan, Østrig og Østeuropa.

”For mange af vores internationale kollegaer er situationen den, at de i Danmark skal skabe sig en helt ny tilværelse. Af erfaring ved vi, at den øvelse kræver støtte og hjælp, og vi ser det som vores ansvar at sikre, at de falder til og relativt hurtigt får en hverdag op at køre – også uden for arbejde”, siger Marianne Betzer.

Læs også: Logistikvirksomhed øger omsætningen i Danmark og nabolande

Hun fremhæver, at OJ Electronics blandt andet tilbyder de mange internationale kollegaer danskundervisning, da sproget er vigtigt for det sociale liv i virksomheden, som blandt andet byder på mange sociale arrangementer året rundt.

”Vi kan se, at det gør en afgørende forskel at investere i medarbejdertrivsel, for år efter år fejrer vi det ene jubilæum efter det andet, og her snakker vi kollegaer, der har været hos os helt op til 40 år. Det, synes vi, er den fornemmeste anerkendelse, vi kan få som virksomhed – at enkeltpersoner vælger at dedikere så mange af deres år til det, vi har skabt her i Sønderborg”, siger Marianne Betzer.    

- PiB

Bredana Axcite A/S

Sponseret

I en ”Agentic World” er forudsigelighed stadig en konkurrencefordel

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

09.09.2026SCM.dk

FDE Fonden åbner for transportprojekter

08.09.2026GS1 Denmark

Sponseret

Nu kan du gøre PPWR-dokumentationen lettere med en automatisk DoC

SCM.dk

Nye angreb presser skibsfarten i Mellemøsten

SCM.dk

Danske konkurser falder til femårigt lavpunkt

08.09.2026SCM.dk

Nordiske virksomheder ser fysisk AI som en stor hjælp til de ansatte

07.09.2026DTU Learn for Life

Sponseret

Fra specialist til leder: Hvad kræver den nye rolle?

07.09.2026DTU Learn for Life

Sponseret

Skab værdi gennem strategisk forretningsudvikling

07.09.2026DTU Learn for Life

Sponseret

Stærk ledelse skaber stærkere virksomheder

07.09.2026DTU Learn for Life

Sponseret

Fra strategi til handling: Styrk dine kompetencer i projektledelse

07.09.2026DTU Learn for Life

Sponseret

Styrk dine kompetencer i projektledelse

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.09.2026

Sted

On-Demand Webinar

Consafe Logistics
Webinar
Lås op for nøglen til smartere lagerautomatisering

Hvordan sikrer brancheledere, at deres automatiseringsprojekter giver ROI fra dag ét?

Dato

10.09.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Uddannelse
Kvalitetslederuddannelsen

Kompetencegivende uddannelse i kvalitetsledelse

Dato

15.09.2026

Sted

Odense

Dansk Standard
Kursus
Risikovurdering af maskiner - diplomkursus 2 dage

På dette kursus lærer du at risikovurdere maskiner og anlæg iht. til kravene i hhv. maskindirektivet og standarden EN ISO 12100.

Dato

15.09.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
Lithium-/Natriumbatterier, lempelige transportregler, ADR-RID-IMDG-IATA

Kurset om lempelige transportregler giver dig viden om forsendelse af lithium-/natriumbatterier efter lempelserne i SP188 (ADR, RID og IMDG) for UN3090, UN3091, UN3480, UN3481, UN3551 og UN3552 samt Section II (IATA), som er gældende for UN3091, UN3481 og UN3552.

Dato

15.09.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
Lithium-/Natriumbatterier, fuldt reguleret, IATA, ADR, IMDG og RID

Dette kursus giver dig viden om forsendelse af lithium-/natriumbatterier både løse og/i med udstyr, som er fuldt reguleret farligt gods efter reglerne i IATA. Dermed kan du tage ansvar for, at der kun sendes batterier på korrekt og sikker vis, samt at defekte batterier ikke sendes med fly.

Dato

15.09.2026

Sted

Fredericia