Aftale på plads: Danmark forbyder udledning af scrubbervand

Regeringen har sammen med et bredt flertal i Folketinget indgået en aftale om et forbud mod udledningen af såkaldt scrubbervand i det danske territorialfarvand. Forbuddet træder i kraft den 1. juli 2025

Fra 1. juli 2025 træder forbuddet mod åbne scrubbere i kraft. Skibe med den type røgrensning skal i stedet benytte skibsbrændstof med lavt svovlindhold.. Foto: Miljøministeriet

11.04.2024

SCM.dk

Det skal være slut med at udlede forurenet scrubbervand i de danske farvande ud til 12 sømil fra de danske kyster.

Med aftalen vil udledningen af nikkel til havmiljøet kunne sænkes med op til 20 procent og udledningen af anthracen med 7 procent, skriver Miljøministeriet i en pressemeddelelse.

”Denne aftale er endnu et vigtigt skridt på vejen mod et bedre havmiljø. Scrubbervand udleder en række problematiske stoffer, som ophober sig på vores havbund og optages i havets fødekæder og ender i de fisk, vi spiser. Udledningen af miljøfarlige stoffer kommer fra mange forskellige kilder, men netop scrubbervand er en kilde, som vi har meget viden og data om, og derfor er jeg glad for, at vi nu sætter en stopper for forureningen med scrubbervand i det danske territorialfarvand,” siger miljøminister Magnus Heunicke (S).

”Dette er et fint lille skridt imod at passe bedre på vores havmiljø, men vi er smertelige bevidste om, at vi langtfra er i mål. Vi mener dog, at hvert et skridt tæller, og derfor bakker vi op om denne aftale, hvor Danmark følger trop med en lang række øvrige europæiske lande,” lyder det i en kommentar fra Mette Abildgaard, miljøordfører i Det Konservative Folkeparti.

12-sømil zonen er det havområde, der efter havretskonventionen kan reguleres nationalt.

Aftalepartierne er derfor også enige om, at Danmark skal arbejde for et lignende forbud i Østersøen og Nordsøen gennem de regionale havkonventioner HELCOM og OSPAR med henblik på regulering i regi af FN's Søfartsorganisation (IMO).

Med aftalen skal skibe fremover omstille til brug af enten lavsvovlsbrændstof eller lukkede scrubbere med nul udledning. Det betyder, at restproduktet fra den lukkede scrubber skal afleveres i havnenes modtagefaciliteter.

Ifølge pressemeddelelsen vil forbuddet dog også omfatte brug af lukkede scrubbere fra den 1. juli 2029

Det var IMO´s forbud mod brug af olie med højt svovlindhold, der fik en lang række rederier til at montere scrubbere på deres skibe. Dermed kunne de fortsat benytte den svovlholdige olie, fordi svovlen blev vasket ud af scrubberne.

Andre valgte at benytte bunkerolie med lavt svovlindhold, der til gengæld er meget dyrere.

Flere lande verden over - bl.a. Tyskland, Norge og Letland - har forlængst forbudt udledningen af spildevandet i visse havne og fjorde, da en for lav cirkulation eller vandmængde ellers ville forårsage høje koncentrationer af de skadelige stoffer fra vaskevandet.

-emte

Dansk Standard

Sponseret

Standarden for miljøledelse styrker Unika Danmarks vækst og bæredygtighed

Descartes

Sponseret

Pakkeboom stiller nye krav til toldbehandling

Relateret indhold

23.10.2026SCM.dk

MSC meldes på vej med ordre på 20 megacontainerskibe

23.10.2026SCM.dk

Over 500 containerskibe og bilskibe sejler nu med dual-fuel

SCM.dk

USA vil forlænge pause i ekstra havneafgifter for Kina

SCM.dk

Salling Group prioriterer kritiske varer i beredskabslagre

21.10.2026SCM.dk

Maersk indleder nyt værftssamarbejde i Indien

21.10.2026SCM.dk

Maersk i nyt vietnamesisk projekt til 22 milliarder kroner

21.10.2026BITO Storage Systems Nordic A/S

Sponseret

Micro-fulfillment: Små lagre til hurtig levering

20.10.2026SCM.dk

TX Logistik fordobler togafgange mellem Sverige og Italien

19.10.2026SCM.dk

DHL udvider globalt kølekædenetværk med seks nye flyruter

16.10.2026SCM.dk

A.P. Møller Capital køber havneoperatør

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden

Kurset Grundlæggende arbejdsmiljøledelse er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på arbejdsmiljøområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden.

Dato

29.10.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Modul 2: CSRD og ledelsessystemet

Hvordan du bruger dit ledelsessystem til at overholde CSRD.

Dato

29.10.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
Interessentanalyse med fokus på certificering

Dette halvdagskursus er designet til dig, der arbejder med certificering og ønsker at styrke dine analyser, så de ikke blot er korrekte, men også engagerende og handlingsorienterede. Med afsæt i krav fra bl.a. ISO 9001:2015 (pkt. 4.2) lærer du at identificere og analysere interessenter, præsentere resultater effektivt og understøtte ledelsens beslutninger.

Dato

29.10.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Grundlæggende miljølovgivning

Dette kursus om grundlæggende miljølovgivning giver dig, der arbejder med ledelsessystemer en indføring i lovgivning angående miljøbeskyttelse, som er relevant, når du for eksempel udfører audits i henhold til ISO 14001. Du får en indføring i centrale love, bekendtgørelser og vejledninger samt disses indbyrdes samspil – det hele tilsat praktiske eksempler.

Dato

29.10.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training

Event Description

Dato

29.10.2026

Tid

08:30

Sted

Online

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Supply Chain Management (SCM)

Få kompetencer til at designe og lede effektive produktions- og forsyningskæder, også kaldet supply chains, som er en forudsætning for virksomhedens konkurrenceevne.

Dato

29.10.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup