Ahlsell accelererer den grønne omstilling i hele værdikæden

Ahlsell, der netop har offentliggjort sin bæredygtighedsrapport for 2024, har en klar kurs. I en foranderlig verden fortsætter den store nordiske koncern sine bæredygtighedsindsatser og tager nye skridt for at reducere klimaaftrykket i hele værdikæden.

Bæredygtighed vil også fremadrettet være en central del af Ahlsell-koncernens strategi, lyder det fra Claes Seldeby, CEO og Group President, Ahlsell AB. Foto: Ahlsell

04.04.2025

SCM.dk

I 2024 har Ahlsell fået valideret og godkendt videnskabeligt baserede klimamål af Science Based Targets-initiativet (SBTi) – og sætter kurs mod nettonul-udledning, det vil sige CO2e-neutralitet. Ahlsell har en klar ambition om at reducere klimaaftrykket i hele sin værdikæde og arbejder løbende på forbedringer indenfor de områder, der er vigtige for virksomhedens kunder, leverandører, ejere og medarbejdere.

”Med Ahlsell-koncernens forpligtende klimamål som pejlemærke prioriterer vi vores bæredygtighedsindsatser i forhold til, hvad der giver størst værdi for samfundet, vores interessenter og os selv, så vi både fremskynder den grønne omstilling og styrker forretningen”, siger Gitte Østergaard Futtrup, bæredygtighedschef, Ahlsell Danmark.

I løbet af 2024 har Ahlsell Danmark blandt andet lanceret det digitale værktøj Climate Navigator. Det hjælper byggeriet og industrien med CO2e-data på mere end en halv million produkter. Så kan virksomhedens kunder nemt få overblik over klimaaftrykket for de varer, de køber hos Ahlsell, og bruge data til rapportering.

”Det er fra vores produkter, at vi har den største miljøpåvirkning og for at kunne reducere klimaaftrykket er vi nødt til at kende udledningen fra produkterne. Climate Navigator er derfor også et værktøj, vi selv kan bruge til at målrette vores konkrete indsatser for at reducere CO2e i Scope 3”, siger Gitte Østergaard Futtrup.

Ahlsell-koncernen tester nye systemer til genbrug og genanvendelse og har foretaget betydelige investeringer i sin logistik- og forsyningskæde. Ahlsell Danmark har i 2024 blandt andet udbygget sit højteknologiske robotlager, der genanvender energi, når det er i drift, samt fortsat udfasningen af firmabiler, der kører på fossile brændstoffer. Hele 58 procent af virksomhedens firmabiler kører nu på el. Det er en del af forklaringen på, at Ahlsell Danmark har reduceret sine udledninger i Scope 1 og 2 med så meget som 18 procent fra 2023 til 2024.

Læs også: Vækst i B2B-gensalg på flere markeder

Som et udtryk for det høje ambitionsniveau valgte Ahlsell Danmark i slutningen af 2024, at  omorganisere og rykke bæredygtighedsfunktionen fra Logistik til at være en strategisk funktion med reference til Claudio Christensen, CEO Ahlsell Danmark: 

”Bæredygtighed er ikke et sideløbende initiativ – det er en integreret strategisk funktion i vores forretning, beslutningsprocesser og vækststrategi", siger Claudio Christensen.

Bæredygtighed vil også fremadrettet være en central del af Ahlsell-koncernens strategi, lyder det fra Claes Seldeby, CEO og Group President, Ahlsell AB: 

”I en foranderlig og på mange måder udfordrende verden er jeg stolt af, hvordan Ahlsell fortsætter med at skabe værdi. Sammen med vores kunder, ejere, leverandører og medarbejdere står vi fast i vores overbevisning om, hvilken retning der er den rigtige. I 2024 har vi arbejdet målrettet for at bidrage til og udnytte de forretningsmuligheder, der findes i den bæredygtige omstilling”.

Kilde: Ahlsell

/ PiB

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Efter 20 år med samme truckmærke sender lagerchef stafetten videre hos INOX

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

05.06.2026Antalis A/S

Sponseret

Emballageafgifterne er her: Automatisering bliver et strategisk valg

27.05.2026Global AGV

Sponseret

Få et gratis og uforpligtende automationstjek

SCM.dk

Amerikanske virksomheder sagsøger containerproducenter for prisaftaler

SCM.dk

16 partnere vil genanvende plast fra blodposer

12.05.2026Global AGV

Sponseret

Sig farvel til dyre produktionsstop og flaskehalse

06.05.2026Global AGV

Sponseret

Farvel til regning på 250.000 kr.

05.05.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Din AMR er ikke bare en selvkørende gaffeltruk

22.04.2026Q-SYSTEM A/S

Sponseret

Hvorfor automation ikke kun handler om robotter

22.04.2026Global AGV

Sponseret

60% besparelse på din drift

14.04.20269altitudes Danmark A/S

Sponseret

Make to Order i en uforudsigelig verden

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle