Amazon øger medarbejderstaben og hæver timelønnen

For at holde trit med den øgede vækst grundet coronavirussen, har Amazon erklæret at de åbner op for 100.000 nye positioner og hæver lønnen for timeansatte lagerarbejdere i både USA, Storbritannien og flere steder i det øvrige Europa.

Med de 100.000 nye stillinger ønsker Amazon blandt andet at give folk ansat i udsatte brancher mulighed for midlertidig ansættelse indtil corona-krisen er ovre. Foto: Amazon.

17.03.2020

SCM.dk

Med aktuelle situation med spredningen af coronavirus oplever Amazon en betydelig stigning i efterspørgslen på bestilling og levering af onlinegigantens varer.

Derfor åbner Amazon op for 100.000 fuld- og deltidsstillinger på sine lagre og fulfillmentcentre på tværs af USA. Tiltaget skal ikke kun imødekomme den stigende efterspørgsel, men også give personer ansat i hotel,- restaurations-, og rejsebranchen mulighed for midlertidig ansættelse indtil de er i stand til at vende tilbage til deres respektive arbejdspladser. 

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

N.C. Nielsen lancerer verdens mest effektive el-truck

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

21.04.2026DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

7 gode råd til det gode ledelsessystem

20.04.2026SCM.dk

EU enige om toldreform med stor betydning

SCM.dk

Tusindvis af søfarende er fanget i Hormuz

SCM.dk

Ledelsesstrukturen kan ikke holde trit i vækstvirksomheder

09.04.2026SCM.dk

Politisk opbakning til stort logistikprojekt i Ringsted

07.04.2026Implement Consulting Group

Sponseret

The next productivity revolution is deeply human

07.04.2026SCM.dk

Månedens udfordring: LEO Pharma vil bygge en digital tvilling for at håndtere risici

30.03.2026Bureau Veritas

Sponseret

Virksomhedstilpassede kurser (VTP)

27.03.2026SCM.dk

Danske virksomheder venter fremgang i 2026

17.03.2026Inact ApS

Sponseret

Vækst paradokset: Hvorfor virksomheder vokser, men mister overblikket

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle