Amerikansk produktion fuld af optimisme

Der er forventninger om, at 2014 bliver et positivt år for de amerikanske produktionsvirksomheder. Investeringer forudsiges at blive fordoblet i forhold til sidste år.

21.01.2014

SCM.dk

Flyfabrikanten Airbus åbner en ny fabrik i Alabama. De første spadestik bliver taget til den nye produktionsenhed, der vil skabe amerikanske job. Foto: Airbus. .

Nye tal fra IHS Global Insight forudsiger en stigning i investeringer på syv procent i 2014 for amerikansk produktion. Sidste år steg investeringerne med tre en halv procent. Det skriver The Wall Street Journal.

Den positive udsigt begrundes blandt andet med lave omkostninger til lønninger og energi, som giver overskud i virksomhedernes budget og plads til nye investeringer.

”Jeg tror, forretningsfolkene er tillidsfulde på den lange bane”, siger Daniel Meckstroth, cheføkonom i Manufacturers Alliance for Productivity and Innovation, til Wall Street Journal.

Flere job i produktionen
Siden 2010 er antallet af job i den amerikanske produktion steget med fem procent, og cirka 12 millioner er nu beskæftiget i sektoren. Niveauet er dog stadig 13 procent lavere end niveauet i 2007, lige før krisen ramte.

Det er specielt i sydstaterne, at investeringerne bliver foretaget. Wall Street Journal nævner flyfabrikanten Airbus, der åbner en ny produktionsfacilitet i Alabama. I North Carolina investerer det kinesiske tekstilfirma Keer Group 218 millioner dollars i en ny fabrik.

Læs også: E-handel i USA stiger med 14,6 procent

Trods den positiv forventning til nye investeringer står amerikansk produktion dog stadig over for en række udfordringer, som omfatter problemer med infrastruktur, uddannelse og udsigten til højere skatter. 

- TK

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Efter 20 år med samme truckmærke sender lagerchef stafetten videre hos INOX

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

11.08.2026Global AGV

Sponseret

Gør det nemt at tage beslutningen om automation

05.08.2026Fyns Kran Udstyr A/S

Sponseret

Godt samarbejde i 25 år

SCM.dk

Lemvigh-Müller sætter fokus på forsyningssikkerhed

SCM.dk

Rekordmange virksomhedshandler trods global usikkerhed

21.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Hvad koster det at vente?

08.07.2026Global AGV

Sponseret

Danpo investerer i førerløse trucks – styrker produktion og arbejdsmiljø

02.07.2026Global AGV

Sponseret

Mangler du hænder på lageret?

30.06.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Nogle planlægger køreturen til Italien

25.06.2026Global AGV

Sponseret

Slip medarbejderne fri fra "dødt arbejde"

05.06.2026Fyns Kran Udstyr A/S

Sponseret

Nyt vakuumanlæg har øget sikkerheden og halveret håndteringstiden

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 inspirationsseminar

ISO 9001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for formål, baggrund og indhold for ISO 9001 standarden, som er en af de første og mest udbredte standarder og derfor betegnes som ”moderen af alle standarder”.

Dato

20.08.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhed (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhedskursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af ledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 22000:2018.

Dato

24.08.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Auditor – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Auditor med den internationale certificering fra PECB.

Dato

24.08.2026

Sted

København

Bureau Veritas
Kursus
IATA Basic Training

IATA Basic Training sætter dig i stand til at håndtere, pakke og mærke farligt gods forsendelser til flytransport samt at udarbejde og kontrollere Dangerous Goods Declaration. Kurset medfører samtidig, at du overholder uddannelseskravet til en Shipper IATA CBTA 7.1 (tidligere category 1) eller Freight Forwarder IATA CBTA 7.3 (tidligere category 3) som krævet i IATA kapitel 1.5.1.2.

Dato

25.08.2026

Sted

Fredericia

Dansk Standard
Kursus
Bliv intern auditor for informationssikkerhed – ISO/IEC 27001 – 2 dage

På dette kursus lærer du at auditere et ledelsessystem for informationssikkerhed. Du får metoder til at etablere det interne auditprogram samt til at planlægge og udføre de enkelte audits. Kurset tager udgangspunkt i vejledningen ISO/IEC 27007.

Dato

25.08.2026

Sted

Comwell H.C. Andersen Odense

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 Intern Auditor

Bliv ISO 9001 Intern Auditor

Dato

26.08.2026

Sted

Vejle