Ansatte går forrest for at spare på energien

Ifølge Energistyrelsen glemmer danskerne sparerådene, når de tager på arbejde. Hos Langå-virksomheden Unimec har de ansatte og ledelsen taget skeen i den anden hånd.

Ifølge Energistyrelsen glemmer danskerne sparerådene, når de tager på arbejde. Hos Langå-virksomheden Unimec har de ansatte og ledelsen taget huer, fleecejakker og lange underbukser på. Foto: Unimec..

25.10.2022

SCM.dk

På med huen, fleecejakkerne og de lange underbukser. Automations- og ingeniørvirksomheden Unimecs ansatte er parate til arbejdsdage med ekstra meget tøj på. De nye vaner er nødvendige, for medarbejderstaben og ledelsen har i fællesskab besluttet at gøre alt, hvad de kan, for at de gode sparevaner fra hjemmet også går igen på arbejdspladsen. Det betyder blandt andet, at temperaturen maksimalt må ramme 18 grader på lageret og kontoret i Langå.

Fremgangsmåden hos Unimec er ellers endnu ikke normen på de danske arbejdspladser. Det viser en ny undersøgelse blandt medarbejdere i danske virksomheder, som Energistyrelsen har foretaget. Resultatet viser at på trods af de gode spareråd, så glemmer mange af os de gode energisparevaner, når vi tager på arbejde.

Den mentalitet vil man gøre op med hos Unimec, hvor en enig medarbejderstab og ledelse på et møde i begyndelsen af måneden fastlagde en fælles kurs for at nedsætte energiforbruget på arbejdspladsen.

De ansatte fører an
Nok var det ledelsen som planlagde mødet om energibesparelserne, men det har været de ansatte, der har taget teten fra begyndelsen. De kommer også løbende med nye forslag til forbedringer.

”Det er en samfundspligt for os alle at forsøge at spare på energien. Jeg tænker over det derhjemme så hvorfor ikke også på arbejdspladsen? Her er der endnu flere muligheder for at tage et ansvar og gøre en forskel”, siger Sune Lykke, der er mekanisk montør hos Unimec. Han tilføjer:

”Der er en positiv stemning om projektet. Kulde bliver ikke noget problem, og vi er enige om, at vi gerne må huske hinanden på de gode råd”, siger Sune Lykke.

Læs også: Der er hjælp at hente til at mindske energiregningen

En anden vigtig del i processen er, at resultatet af initiativerne skal overvåges og løbende rapporteres til medarbejderstaben, så alle ved, at deres indsats giver mening.

”Som virksomhed har vi et ønske om, at initiativerne skal være vedvarende. Også når energikrisen en dag forhåbentlig vender. Det kan godt vise sig at blive en længevarende proces, så det er meget vigtigt for os, at vores medarbejdere kan se, at de gør en forskel”, fortæller Henrik Lund Andersen, sales manager hos Unimec.

Vil sænke forbruget med 20 procent
Som alle andre virksomheder kan Unimec se ind i en voldsom stigning på energiregningen. På nuværende tidspunkt budgetterer ledelsen med en stigning på mere en halv million kroner i udgifter til el og gas. Det er en merudgift, som Unimec ikke ønsker skal have varige konsekvenser for hverken konkurrenceevnen eller for deres kunders pengepung. Derfor har Unimec i første omgang indført et mindre energitillæg.

”Vi ønsker ikke, at krisen skal resultere i varige prisstigninger. Derfor har vi indført en midlertidig afgift, som skal fjernes, når energipriserne forhåbentlig falder igen. Alle vores kunder bliver løbende informeret herom, og vi håber, det bliver taget godt imod”, siger Henrik Lund Andersen.

Spareinitiativer hos Unimec
• Sænke rumtemperatur til 18 grader
• Skiftet pærer i kantinen til sparepærer
• Trykluftsystem efterses for utætheder
• Vandvarmer varmer kun morgen og aften
• Slukke specialmaskiner, når de ikke er i brug
• Slukke computer efter endt arbejdsdag
• Skrive forbrug for infotavlen
• Fremtidige investeringer i solceller, jordvarme og vindmøller
• Udskifte loftsvinduer til bedre kvalitet
• Besøg af energikonsulent
• ”Gardin” for porten, så varmen ikke slippes ud
• Slukke opladere til værktøj. Benyttes med timere i stedet
• Udendørs belysning slukkes. Udstyres med timer eller sensor i stedet
• Dæmpe / slukke belysning generelt
• Luxmåler så lyset i hallerne dæmpes i forhold til naturligt lys udefra
• Infoskærmen slukkes automatisk ved fyraften
• Timer på vandkøler, så den ikke er tændt efter fyraften

- PiB

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

29.05.2026Consafe Logistics

Sponseret

Cybersikkerhed i logistik er et ledelsesanliggende

27.05.2026SCM.dk

UNCTAD advarer om nye chok for verdensøkonomien

SCM.dk

Forvent massive AI-drevne automatiseringer de kommende 5 år

SCM.dk

Mangel på elnet kan forsinke virksomheder i op til 10 år

22.05.2026SIRIUS advokater I/S

Sponseret

Kære Bestyrelse – Kender I jeres digitale værdikæde?

20.05.2026SCM.dk

Toldspecialist går ind på det danske marked

19.05.2026SCM.dk

Fire ud af ti nye varebiler kører på el

18.05.2026SCM.dk

God ledelse gør kriser til en konkurrencefordel

14.05.2026SCM.dk

Månedens udfordring: Uforudsigelige omverdens-vilkår er den største trussel

13.05.2026SCM.dk

EU-Parlamentet vil skabe tydeligere regler for mobile chauffører

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Webinar
Lær at bruge ISO 27002

Hvis du åbner en standard og straks begynder at tænke på kaffe og slik, får lidt tunge øjenlåg og overvejer om det er tid til at male postkassen, så er dette webinar til dig.

Dato

04.06.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer - certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer med den internationale personcertificering i informationssikkerhed, PECB ISO/IEC 27001 Lead Implementer.

Dato

08.06.2026

Sted

Comwell, Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 kursus målrettet offentlig forvaltning, stat, regioner og kommuner

Med NIS2-direktivet følger nye krav, der skal sikre et højt niveau af cybersikkerhed på tværs af EU-landene, og med den danske lovimplementering vil også den offentlige sektor skulle leve op til kravene.

Dato

08.06.2026

Sted

Copenhagen, Denmark

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2026 – sådan sikrer du en smidig overgang

ISO 14001:2015 er på vej til at blive revideret, og en ny version forventes udgivet i marts 2026. Dette kursus kombinerer en introduktion til de nye krav med en genopfriskning af centrale elementer i miljøledelse, så du får indsigt i, hvordan standarden bedst implementeres i praksis.

Dato

08.06.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Emballage og cirkulær økonomi

EU-regler og den nye (EU) 2025/40-forordning

Dato

08.06.2026

Sted

Nyborg

Dansk Standard
Kursus
CE-mærkning af maskiner og anlæg - diplomkursus

Sådan udfører du CE-mærkning af maskiner, maskinlinjer og ombyggede maskiner – Diplomkursus – 2 dage

Dato

09.06.2026

Sted

3S, Fredericia