Apps udfordrer det klassiske MES

Hurtige fleksible apps og iPad-agtige styringer, der leverer tilpassede funktionaliteter og branchespecifikke løsninger, er på vej til at overhale det klassiske MES-system.

”Der er dygtige opkomlinge på markedet, som udvikler små, smarte og fleksible apps-løsninger, der kan tilføre særligt mindre virksomheder store konkurrencefordele”, fortæller Ernst Madsen, konferenceansvarlig DAu. Foto: Photos.com. .

25.10.2013

SCM.dk

Hvad er MES?

Hvis man splitter forsyningskæden op i de fire hovedprocesser: source, plan, make og deliver, så styrer MES (manufacturing execution system) ”make”-delen, altså produktionen.

MES lukker hullet mellem PLC-laget, der står for den konkrete kontrol med maskiner og produktionsudstyr og ERP-laget, der styrer hele virksomhedens aktiviteter.

Det klassiske standard MES-system, som kan håndtere hele paletten af styringsfunktionaliteter, er ved at tabe terræn. Det var en af hovedkonklusionerne på konferencen ”Agilt MES med smarte it-byggeklodser” om MES-systemets fremtid arrangeret af Dansk Automationsselskab på Novo Nordisk den 23. september.

Læs også: Ny standard muliggør både tilretning og opgradering i samme it-løsning 

”Det klassiske MES er for tungt og langsomt at implementere og for ufleksibelt. Ofte fortaber business casen sig i implementeringsomkostninger og tunge vedligeholdelsesopgaver. Samtidigt har one size fits all systemet svært ved at tilpasse sig de mere og mere specialiserede krav, som vores forskellige industrier er underlagt”, lyder det fra ordstyrer Ernst Madsen, der er konferenceansvarlig for Dansk Automationsselskab.

MES er under forvandling
Han ser et stort opbrud på MES-banen de kommende år. De store MES-systemer vil selvfølgelig fortsætte med at spille en stor rolle alene fordi, de repræsenterer en stor investering i mange større virksomheder. Men særligt de mindre virksomheder vil have stor gavn af at gribe til de mindre og mere fleksible apps-agtige programmer, der på basis af en beskeden grundplatform kan tilføre virksomheden lige præcis den funktionalitet, der passer til deres produktion. Apps-strukturen vil også være nemmere at vedligeholde, opdatere og ændre i takt med, at behovene for produktionsstyring ændrer sig.

Læs også: Kanban bliver mobil

Han ser en parallel mellem webbaserede netbanker og netbank-apps til smart phones, hvor han mener, at smart phones’ bank-apps er bedre og mere brugervenlige end de webbaserede netbanker. Den teknologiske udvikling i apps-udviklermiljøer går bare så meget hurtigere end den teknologiske udvikling i de mere traditionelle miljøer.

Seks tendenser for MES
”Der er ingen tvivl om, at der vil ske mange nye ting på MES-området i de kommende år, det er kun et spørgsmål om, hvor hurtigt det kommer til at gå”, fortæller Ernst Madsen og lister en række forbedringspunkter og anbefalinger, som kom frem på konferencen:

  1. Bedre standarder: S95-standarden er et skridt på vejen, men den dækker ikke hele behovet. Der er brug for mere konkrete interface standarder, der kan det samme som bilindustriens standarder, der gør enhver automekaniker i stand til at sætte et stik i hvilken som helst bil og øjeblikkeligt aflæse status for bilens computer.
  2. Bedre interfaces: Integrationen mellem MES og ERP og andre omkringliggende systemer er mangelfuld og skaber meget spild og besvær.
  3. Del udvikling og implementering op i bidder: Mange MES-systemer er alt for store og dyre at implementere. Det vil være en fordel at klippe behovene op i mindre bidder og trinvist udvikle it-styring til det specifikke behov. Den fremgangsmåde præsenterede Chr. Hansen et eksempel på på konferencen. Chr. Hansen havde valgt at udvikle funktionaliteten selv på basis af en skalerbar Wonderware platform og køre med korte to-fire ugers deadlines med intens scrum-lignende udvikling.
  4. Sats mere på små dynamiske og tilpassede løsninger eller apps: Det giver mere præcis funktionalitet. Cisco fremhævede på konference for eksempel, at den fysiske placering med GPS kan tilføre store fordele i fx vedligeholdelsen.
  5. Optimer processer før MES: Se processer efter i sømmene og optimer dem før, I begynder at implementere MES eller produktionsstyring. Det er svært, dyrt og tidskrævende at tilpasse styringen efter implementering; det er meget nemmere og smartere først at optimere processerne og dernæst indføre styringen.
  6. Tilstræb realtid: MES og produktionsstyring kræver databehandling i minutter og sekunder, ofte er datarapporteringshastigheden i ERP-systemer for langsom til behovene i produktionen. Performance skal måles og vises nu og her, så der kan optimeres under drift, og ikke efter en eller anden rapport der kun kan genereres en gang i døgnet i ERP niveauet.

”Jeg tror, vi vil se iPad-agtige styringer af produktionen i fremtiden, hvor styringen bliver meget mere grafisk. Der er dygtige opkomlinge på markedet, som udvikler små, smarte og fleksible apps-løsninger, der kan tilføre særligt mindre virksomheder store konkurrencefordele. Så der er store muligheder for dem, der tør bryde med traditionerne og investere i nytænkning”, fortæller Ernst Madsen.

<p>”Kun 10-20 procent af verdens produktions-virksomheder gør brug af it, men de oplever til gengæld en produktivitetsvækst på 30-40 procent”. </p>

Dennis Brandl, MESA International

It batter på bundlinien
Dennis Brandl fra MESA International (Manufacturing Enterprise Solutions Association), der er en global non-profit interesseorganisation for produktions-it, præsenterede motivet for at interesse sig for de nye udviklinger inden for MES og andre produktions-it løsninger:

”Kun 10-20 procent af verdens produktionsvirksomheder gør brug af it, men de oplever til gengæld en produktivitetsvækst på op til 30-40 procent”.

Denis Brandl forventer en markant stigning i produktionsvirksomheders produktivitet de kommende årtier.

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Er det tid til at opgradere jeres truckflåde? Traigo_i sætter helt nye standarder

SCM.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

15.01.2026Global AGV

Sponseret

Din tur til at få en problemfri og gennemtestet løsning!

13.01.2026SCANLOX ApS

Sponseret

65% af tiden sparet

07.01.2026Global AGV

Sponseret

Få 125.000 kr. til at afprøve en Global AGV - Først til mølle!

07.01.2026SCM.dk

Danmarks IP-styrke løfter eksporten med 105 milliarder kroner

06.01.2026SCM.dk

Nyt program skal redde hardware-startups fra produktionsmuren

06.01.2026SCM.dk

Nyt nationalt netværk skal accelerere metal 3D-print i dansk industri

05.01.2026Fyns Kran Udstyr A/S

Sponseret

Ny og forbedret produktion krævede nye traverskraner

02.01.2026SCM.dk

AI har potentialet – men produktionen halter bagefter

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Webinar
Nye datoer klar for 2026

Gratis webinarer om ISO 9001:2026 & ISO 14001:2026

Dato

15.01.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Auditor – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Auditor med den internationale certificering fra PECB.

Dato

19.01.2026

Sted

København

Bureau Veritas
Kursus
IATA refresher Training

IATA Refresher Training forlænger dit eksisterende IATA-bevis med yderligere 2 års gyldighed og giver dig forståelse for de ændringer, der er kommet til IATA DGR de seneste 2 år.

Dato

20.01.2026

Sted

Hvidovre

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27001: Diplomkursus i informationssikkerhed

På dette kursus får du hjælp til at starte arbejdet med at få et effektivt ledelsessystem for informationssikkerhed, som passer til din virksomheds behov, med ISO 27001.

Dato

20.01.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training (Online)

The main purpose of the APQP4WIND Management Awareness Refresher Training is to update and refresh your knowledge of the APQP4Wind framework, the rationale behind it, and the value of using it from a management perspective.

Dato

20.01.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training (Online)

By combining lectures, workshops and practical exercises, the purpose of the online APQP4WIND Specialist Refresher Training is to update and refresh knowledge of the APQP4Wind framework, the rationale behind the changes, and to stimulate and mobilize the participants further for implementation.

Dato

20.01.2026

Sted

Online