Bæredygtighed er også genbrug af gode ideer

Hos Alfa Laval i Kolding deler man gerne ud af de bæredygtige ideer og initiativer. Det oplevede 21 lokale virksomheder, da de var samlet hos Alfa Laval i forbindelse med et netværksmøde i Go Green, der bliver faciliteret af Business Kolding.

Foto: Alfa Lava

15.10.2024

SCM.dk

"Bæredygtighed er meget og det kan også være genanvendelighed af de gode ideer og initiativer," siger Inger Bygum, der er Head of Sustainability Business hos Alfa Laval i Kolding.

Alfa Laval Kolding havde nemlig budt erhvervsnetværket Business Kolding Go Green indenfor til en lærerig eftermiddag, hvor der blev delt ud af de erfaringer, som Inger Bygum og hendes bæredygtighedsteam har gjort sig i deres arbejde med at reducere CO2-forbruger, mindske plasten i distributionen, men også i hvordan man kan få medarbejderne engageret i virksomhedens bæredygtighedsarbejde.

"Vi er utrolig glade for at Alfa Laval vil dele ud af deres viden og dermed inspirere de deltagende virksomheder til hvordan bæredygtighed i endnu højere grad kan blive en vedvarende del af deres forretning," siger Niels-Arne Lauridsen, der er forretningsudvikler hos Business Kolding og facilitator af netværket.

Miljøet og medarbejder i fokus

Det stod tydeligt for deltagerne, at Alfa Laval i Kolding har sat flere initiativer i gang, der blandt andet har nedbragt deres plastforbrug speciel i forsendelsen af deres produkter. Og netop i distributionscenteret har man over tid skabt en grøn kultur ved vedholdende at involvere og arbejde med initiativer på tværs af organisationen. Der er nemlig ikke muligt uden dedikerede kollegaer i hele virksomheden.

“Der er sjovt, hvordan man som virksomhed har fokus på CO2-aftrykket, genanvendeligheden i plast og andre materialer - og det er jo afgørende i klimaregnskabet. Men det kræver også en kulturforandring i virksomheden, som ikke bare kommer over nat. Præcis som CO2-aftrykket heller ikke bare falder over nat. Begge kræver en vedvarende indsats,” fortæller Inger Bygum.

Stor inspirationskilde

Meningen med netværksmødet var netop at dele ud af erfaringer og inspirere andre virksomheder til enten at tage arbejdet op med virksomhedens bæredygtighedsindsats eller give inspiration til dem, der allerede er godt i gang. Præcis som det er tilfældet hos LOWENCO, hvor Pernille Damgaard er ESG & Quality Manager.

“Det har været meget inspirerende at besøge Alfa Laval her i Kolding. Det er fedt at mærke, at der er andre virksomheder, der brænder lige så meget på et område som man selv gør. Og jeg er blot blevet bekræftet i, hvor vigtigt det er at hele virksomheden er engageret i bæredygtighedsarbejdet, så det bliver et fælles anliggende og giver mening i dagligdagen - præcis som vi også tænker det hos Lowenco,” konstaterer Pernille.

Der er forsat pladser i Business Kolding Go Green, så har man lyst til være en del af netværket, så ræk blot ud til Business Kolding. Det eneste det kræver er at man er medlem af Business Kolding.

- EHS

Dansk Standard

Sponseret

Standarden for miljøledelse styrker Unika Danmarks vækst og bæredygtighed

Descartes

Sponseret

Pakkeboom stiller nye krav til toldbehandling

Relateret indhold

16.10.2026SCM.dk

Ekspertise i Søborg baner vejen for global ordre på 750 millioner

15.10.2026PALOMAT

Sponseret

Sådan skaber du mere plads til dine palleteringsløsninger

SCM.dk

DCC Energi udvider HVO-netværk til 11 tankstationer

SCM.dk

Maersk indleder nyt værftssamarbejde i Indien

06.10.2026Langebæk A/S

Sponseret

Langebæk udnævner Rudi Kjeldsen til Partner

01.10.2026SCM.dk

Her er Danmarks 25 bedste supply chain ledere

28.09.2026PALOMAT

Sponseret

Amerikanske paller – intet specialbygget pallemagasin nødvendigt

25.09.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Få op til 125.000 kr. i tilskud til test af robotteknologi

21.09.2026Bredana Axcite A/S

Sponseret

SCM-dagen 2026 samler supply chain-profiler fra produktion- og handelsvirksomheder

21.09.2026PALOMAT

Sponseret

Slip for pallekaos – RetNemt viste vejen

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
Measurement system analysis (MSA)

I en virksomhed træffes der mange gange daglig beslutninger om produkters kvalitet og processers evne til at opfylde kvalitetskravene. Fejl i disse beslutninger fører til utilfredse kunder og/eller omkostninger til spild, omarbejde etc.

Dato

26.10.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI and IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

26.10.2026

Sted

Nyborg

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Modul 1: ESG og ledelsessystemet

Sådan bruger du virksomhedens ledelsessystem til at systematisere jeres bæredygtighedsarbejde.

Dato

27.10.2026

Sted

Odense

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27005 Diplomkursus - bliv skarp til risikovurdering af informationssikkerhed!

På dette kursus får du hjælp til at lave en risikovurdering med ISO 27005, som er med til at sikre det optimale niveau af foranstaltninger i din organisation i forhold til organisationens informationssikkerhed.

Dato

27.10.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
Statistical Process Control (SPC)

SPC er en effektiv metode til at overvåge en proces ved opsamling af data. Ved at indsamle prøver regelmæssigt fra processen skabes et grundlag for hurtigt at opdage og handle på trends og afvigelser, der påvirker produktets eller servicens endelige kvalitet.

Dato

27.10.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training (Online)

By combining lectures, workshops and practical exercises, the purpose of the online APQP4WIND Specialist Refresher Training is to update and refresh knowledge of the APQP4Wind framework, the rationale behind the changes, and to stimulate and mobilize the participants further for implementation.

Dato

28.10.2026

Sted

Online