Bilproducent sætter fokus på misinformation om klimaet forud for COP28

Polestar har lanceret en specialbygget bot på X (tidligere Twitter) med navnet Polestar Truth Bot, der har til formål at aflive de mest almindelige myter og unøjagtigheder om klimaforandringer i bilindustrien.

Siden 2020 har Polestar delt livscyklusvurderinger (LCA) for alle sine bilmodeller i produktion, der inkluderer detaljeret rapportering om emissioner og klimapåvirkning samt oplysninger om materialeindkøb og sporbarhed i forsyningskæden.. Foto: Polestar

28.11.2023

SCM.dk

Initiativet er blevet lanceret i lyset af en forværret tendens på sociale medieplatforme om deling af misinformation om klimaet. Forskere har slået alarm over en stigning i antallet af "klimafornægtende bots”. FN har advaret om, at misinformation "forsinker en hurtig indsats for at sikre en beboelig fremtid på planeten”.

Desuden viser en rapport fra Climate Action Against Disinformation, at X ligger lavest af de fem største sociale medieplatforme, når det gælder tiltag for at begrænse spredningen af misinformation.

"Det bevidste misbrug af klimadata er utroligt skadeligt. Særligt nu, op til COP28, er samtalen en mudret blanding mellem fakta og fiktion. Vi mener, at det modsatte – en sandfærdig brug af videnskabelige data – kan være et stærkt værktøj til at navigere i klimaindsatsen, og vi opfordrer alle til at være med til at dele dette på sociale medieplatforme”, siger Fredrika Klarén, chef for bæredygtighed hos Polestar.

"Polestar Truth Bot vil være live fra den 23.-30. november op til COP28 og vil svare på klimamyter på X ved hjælp af faktuelle data. Dette inkluderer den nylige IPCC-specialrapport 'Impacts of global warming of 1.5 °C' og IEA's rapport 'The Role of Critical Minerals in Clean Energy Transitions'.

Siden 2020 har Polestar delt livscyklusvurderinger (LCA) for alle sine bilmodeller i produktion, der inkluderer detaljeret rapportering om emissioner og klimapåvirkning samt oplysninger om materialeindkøb og sporbarhed i forsyningskæden. 

Læs også: De fattigste lande betaler den største plastikregning

Tidligere i 2023 tog Polestar sammen med Rivian initiativ til at skabe Pathway-rapporten, udarbejdet af Kearney, som sigter mod en fælles indsats for kollektiv klimahandling inden for bilindustrien. Den 6. december 2023 afholder Polestar en paneldebat kaldet Global Automotive Stocktake, som endnu et bidrag til gennemsigtighedsdebatten under COP28.

/ PiB

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Minirat fra Linde giver ergonomisk ALPI-gevinst

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

02.09.2026Global AGV

Sponseret

🎟️ Du er inviteret: Kom GRATIS med på Foodtech messe i Herning

01.09.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Robotter møder en anden virkelighed i fødevareproduktionen

SCM.dk

Fra Køge-virksomhed til global IoT-koncern

SCM.dk

Besætning forlader angrebet supertanker med råolie i Hormuzstrædet

13.08.2026PALOMAT

Sponseret

Kender du hemmeligheden bag effektiv pallehåndtering? 👀 X-faktoren er...

11.08.2026Global AGV

Sponseret

Gør det nemt at tage beslutningen om automation

05.08.2026Fyns Kran Udstyr A/S

Sponseret

Godt samarbejde i 25 år

04.08.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Hver kvadratmeter tæller

29.07.2026Implement Consulting Group

Sponseret

Before the robot, fix the loom

21.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Hvad koster det at vente?

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.09.2026

Sted

On-Demand Webinar

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Implementer med den internationale certificering fra PECB.

Dato

07.09.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
OHSMS Auditor/Lead Auditor course based on ISO 45001 | CQI IRCA Certified Course ID: 1877 (Engelsk)

This course is designed to develop a clear understanding of safety management in the modern era and provide those involved in audit conduct and management with the skills to fulfil their role.

Dato

07.09.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI and IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

07.09.2026

Sted

Nyborg

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

07.09.2026

Tid

08:30

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

07.09.2026

Tid

08:30

Sted

Online