Bilproducent sætter fokus på misinformation om klimaet forud for COP28

Polestar har lanceret en specialbygget bot på X (tidligere Twitter) med navnet Polestar Truth Bot, der har til formål at aflive de mest almindelige myter og unøjagtigheder om klimaforandringer i bilindustrien.

Siden 2020 har Polestar delt livscyklusvurderinger (LCA) for alle sine bilmodeller i produktion, der inkluderer detaljeret rapportering om emissioner og klimapåvirkning samt oplysninger om materialeindkøb og sporbarhed i forsyningskæden.. Foto: Polestar

28.11.2023

SCM.dk

Initiativet er blevet lanceret i lyset af en forværret tendens på sociale medieplatforme om deling af misinformation om klimaet. Forskere har slået alarm over en stigning i antallet af "klimafornægtende bots”. FN har advaret om, at misinformation "forsinker en hurtig indsats for at sikre en beboelig fremtid på planeten”.

Desuden viser en rapport fra Climate Action Against Disinformation, at X ligger lavest af de fem største sociale medieplatforme, når det gælder tiltag for at begrænse spredningen af misinformation.

"Det bevidste misbrug af klimadata er utroligt skadeligt. Særligt nu, op til COP28, er samtalen en mudret blanding mellem fakta og fiktion. Vi mener, at det modsatte – en sandfærdig brug af videnskabelige data – kan være et stærkt værktøj til at navigere i klimaindsatsen, og vi opfordrer alle til at være med til at dele dette på sociale medieplatforme”, siger Fredrika Klarén, chef for bæredygtighed hos Polestar.

"Polestar Truth Bot vil være live fra den 23.-30. november op til COP28 og vil svare på klimamyter på X ved hjælp af faktuelle data. Dette inkluderer den nylige IPCC-specialrapport 'Impacts of global warming of 1.5 °C' og IEA's rapport 'The Role of Critical Minerals in Clean Energy Transitions'.

Siden 2020 har Polestar delt livscyklusvurderinger (LCA) for alle sine bilmodeller i produktion, der inkluderer detaljeret rapportering om emissioner og klimapåvirkning samt oplysninger om materialeindkøb og sporbarhed i forsyningskæden. 

Læs også: De fattigste lande betaler den største plastikregning

Tidligere i 2023 tog Polestar sammen med Rivian initiativ til at skabe Pathway-rapporten, udarbejdet af Kearney, som sigter mod en fælles indsats for kollektiv klimahandling inden for bilindustrien. Den 6. december 2023 afholder Polestar en paneldebat kaldet Global Automotive Stocktake, som endnu et bidrag til gennemsigtighedsdebatten under COP28.

/ PiB

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Helt elektrisk, 100% Terberg, RT253EV redefinerer RoRo-transport

Hans Schourup A/S

Sponseret

Humanoide robotter – den næste game changer i logistik og produktion

Relateret indhold

17.11.2025Global AGV

Sponseret

Automatiser din logistik helt selv

12.11.2025Global AGV

Sponseret

Book et GRATIS automationstjek med Global AGV og se en direkte besparelsen

10.11.2025SCM.dk

RAWBITE samler produktionen i Tyskland for at imødekomme stigende efterspørgsel

04.11.2025SCANLOX ApS

Sponseret

En endagstest, det er helt normalt

03.11.2025Fyns Kran Udstyr A/S

Sponseret

WILLBRANDT Gummiteknik har fokus på arbejdsmiljø og effektivitet med en vakuumløfter fra Schmalz

29.10.2025Global AGV

Sponseret

Kom til Automationsdag hos BILA - Oplev automation hands on🤖

29.10.2025SCM.dk

Spatial AI sparker det næste spring i automation på fabriksgulvet i gang

28.10.2025SCM.dk

Plantebøfproducent får 300 millioner til ny fabrik og eksporteventyr

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
STILL Danmark A/S
Messe
GRAND OPENING!

Still Danmark inviterer til Åbent Hus I nyt showroom i Kolding

Dato

25.11.2025

Tid

09:00

Sted

Essen 32, 6000 Kolding

AGR
Webinar
Chain reactions: The spark behind smarter supply chain decisions

Supply chain: The hidden link in financial success

Dato

25.11.2025

Tid

14:30

Sted

Online on LinkedIn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
AQAP NATO Kvalitetsstandarder - grundkursus

Er din virksomhed leverandør til Forsvaret eller har I planer om at blive det? Hvis ja, vil du blive mødt af krav om bevis for efterlevelse af kravene i AQAP, som er NATOs standarder for kvalitetsstyring.

Dato

26.11.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Intern audit af ledelsessystemer baseret på ISO 14001 og ISO 45001

Formålet med kurset er at give dig viden om hele auditprocessen og masser af træning i at levere effektive interne audits, der skaber værdi i virksomheden.

Dato

26.11.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
AQAP NATO Kvalitetsstandarder - grundkursus

Er din virksomhed leverandør til Forsvaret eller har I planer om at blive det? Hvis ja, vil du blive mødt af krav om bevis for efterlevelse af kravene i AQAP, som er NATOs standarder for kvalitetsstyring.

Dato

26.11.2025

Sted

Frederik VI´s Hotel, Odense

Bredana Axcite A/S
Webinar
Står I overfor at skulle vælge jeres næste ERP-løsning?

Måske kommer I fra Dynamics AX eller et andet ældre system og går med overvejelsen, om Dynamics 365 Finance & Supply Chain Management (FO) er det rigtige valg eller dækker Dynamics 365 BC jeres behov.

Dato

26.11.2025

Tid

10:00

Sted

Online