Blue Water offentliggør rekordresultat

2019 går over i historien for Blue Water, der kunne levere et overskud på knap 200 millioner kroner. Resultatet er nemlig koncernens højeste nogensinde. Fremgangen skyldes blandt andet logistikaftaler og optimering af forretningsaktiviteter.

Blue Waters aktiviteter inden for vej-, sø- og lufttransport er ved hjælp af optimeringer og konsoldieringer i fortsat fremgang. Foto: Blue Water Shipping.

19.05.2020

SCM.dk

Regnskabet for Blue Water Holdning, der omfatter transportselskabets samlede aktiviteter, endte i 2019 med et yderst flot overskud på 192 millioner kroner før skat. Sammenlignet med 2018 er dette en forbedring på godt 180 millioner kroner, hvor overskuddet var på 10 millioner kroner.

Læs også: Blue Water vil pakke sig grønnere

Omsætningen steg derudover med 840 millioner kroner, og gik dermed fra 5,6 milliarder kroner til 6,4 milliarder kroner. Det er en stigning på 15 procent.

”Vi er meget tilfredse med at kunne levere dette rekordresultat, som viser en meget markant fremgang på omsætning og bundlinje. Vi er især tilfredse med, at vi gennem en dedikeret indsats har formået at forbedre driften med optimering og effektivisering af vores forretning samtidig med, at vi har fastholdt høj kvalitet og kundeservice”, siger Blue Waters CEO, Søren Nørgaard Thomsen.

Solid kerneforretning
Ifølge Blue Water ligger den primære årsag til resultatet i Energy & Projects Division, der på nuværende tidspunkt er igang med gennemførelsen af flere større logistikkontrakter i forbindelse med udvidelsen af Tengiz-oliefeltet i Kazakhstan. 

Aktiviteterne Reefer Sea, Port Services, Wind Logistics og Marine Logistics har ligeledes bridraget positivt til resultatet i 2019. Den generelle vej-, sø- og lufttransport fortsætter samtidig fremgangen gennem optimeringer og konsolideringer af operationen.

”Blue Water har en solid kerneforretning, og de enkelte divisioner udviklede sig alle positivt i 2019, hvilket er med til at understrege, at der er god efterspørgsel på vores transport og logistikydelser. Vi er kendt for løbende at udvikle vores løsninger, og det skal vi fortsat gøre fremover, da det er afgørende for at fastholde og styrke vores position i markedet”, siger Søren Nørgaard Thomsen. 

Ukendt horisont
Derudover har koncernen udviklet en ny strategi, der blev implementeret i andet halvår af 2019. Strategien baserer på et fortsat kundefokus og forbedring af forretningsprocesser og optimering af operationen. 

”Vi kom pænt ud af årets første kvartal, hvor vi var foran både budget og sidste år. Men i løbet af marts er aktivitetsniveauet faldet i dele af vores forretning, og da vi ikke kender tidshorisonten for en normalisering af verden, er vi mere forsigtige omkring dette års resultat, der ud over COVID-19 også kan blive påvirket negativt, hvis den lave oliepris fortsætter”, siger Søren Nørgaard Thomsen og uddyber:

Læs også: Det Blå Danmark er fortsat førende i dansk økonomi

“Vi står som virksomhed robust til at håndtere den nuværende krise og de muligheder, der måtte byde sig. Vi er dog afhængige af, hvor hurtigt og i hvilket omfang erhvervslivet kommer i gang igen, og det giver en vis usikkerhed om årets resultat, som dog forventes at blive på 60-140 millioner kroner”, slutter han.

- HCL

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Ny Linde Ei14–20 kombinerer kompakt el-drift med integreret Lithium-ION batteri

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

18.05.2026SCM.dk

God ledelse gør kriser til en konkurrencefordel

14.05.2026SCM.dk

Månedens udfordring: Uforudsigelige omverdens-vilkår er den største trussel

SCM.dk

APM Terminals udfordrer lovligheden af havneudvidelse

SCM.dk

Identitetssikkerhed skal følge AI’ens tempo

04.05.2026SCM.dk

Hormuz-krisen rammer danske forsyningskæder hårdt

27.04.2026AGR

Sponseret

AGR Inventory Summit 2026 sætter fokus på robuste forsyningskæder

24.04.2026SCM.dk

Uudnyttet arbejdskraft kan styrke virksomheder

21.04.2026SCM.dk

Ledelsesstrukturen kan ikke holde trit i vækstvirksomheder

21.04.2026DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

7 gode råd til det gode ledelsessystem

20.04.2026SCM.dk

EU enige om toldreform med stor betydning

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
BITO Storage Systems Nordic A/S
Messe
BITO inviterer til Elmia Automation i Jönköping

Kom og oplev en 200 m² stor automatiseringsløsning, der samler flere teknologier i ét integreret miljø!

Dato

19.05.2026

Tid

09:00

Sted

Elmiavägen 11, SE-554 54 Jönköping

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Auditorkursus i kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at få et grundigt kendskab til de værktøjer og auditprincipper, der skal anvendes af auditorerne, for at virksomheden får det optimale udbytte af virksomhedens kvalitetsledelsessystem efter DS/EN ISO 9001:2015 og den interne audit.

Dato

20.05.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden

Kurset Grundlæggende arbejdsmiljøledelse er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på arbejdsmiljøområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden.

Dato

20.05.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 til audit af trivsel og psykisk arbejdsmiljø (del 2)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

20.05.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

20.05.2026

Tid

08:30

Sted

Vejle

Implement Consulting Group
Webinar
Beyond firefighting: How S&OE turns decisions into execution

Are your S&OP decisions lacking impact once they hit daily operations?

Dato

21.05.2026

Tid

09:00

Sted

Online