BOS Power skal levere batterier til Molslinjens elfærger

To batteriparker på hver 118 MWh skal sikre energi og redundans til Molslinjens kommende elektriske hurtigfærger mellem Jylland og Sjælland.

Foto: Molslinjen

21.08.2026

SCM.dk

Molslinjen har valgt BOS Power som leverandør af to store batteripakker til havnene i Aarhus og på Sjællands Odde. Batterierne skal understøtte driften af rederiets kommende elektriske mega-katamaraner på ruterne over Kattegat.

Hver batteripakke får en kapacitet på 118 MWh. Formålet er blandt andet at sikre, at færgerne har tilstrækkelig energi til rådighed, også når strømmen ikke kan trækkes direkte fra forsyningsnettet i det nødvendige omfang. Dermed bliver energilagring en central del af den kritiske infrastruktur omkring den elektriske færgedrift. 

Når en af de nye katamaraner lægger til, skal den typisk lade i en halv time gennem en kombination af strøm fra elnettet og havnens batterier. Ifølge Molslinjen vil færgen lade med 15 kV AC og 55.000 kW og modtage gennemsnitligt 25.000 kWh energi inden næste tur.

”Vi kan ikke bare lade direkte fra forsyningsnettet på alle ture. Så for at være sikre på hele tiden af have den nødvendige energi til rådighed, skal vi have batterierne til backup og til redundans. I batterierne kan vi gemme tre-fire færgeture, hvis forsyningen driller”, siger Molslinjens CEO, Carsten Jensen. 

Valget af batteriløsning er sket i samarbejde med Hybrid Greentech, som har rådgivet Molslinjen siden projektets begyndelse og fortsætter i projektet. BOS Power skal stå for energilagringen på de to kystnære anlæg fra design til netkompatibel idriftsættelse. 

De tre batteridrevne færger bygges hos Incat i Australien, og den første forventes sat i drift i foråret 2028. Når alle tre færger er i drift, forventer Molslinjen en årlig reduktion på 132.000 ton CO2. Færger og tilhørende landstrukturer har en samlet pris på 3,5 milliarder kroner. Prisen på de to batteripakker oplyses ikke. 

Kilde: Molslinjen

Molslinjen

  • Molslinjen er Danmarks største indenrigs færgeselskab.
  • Flåden består af 19 skibe.
  • Selskabet transporterer årligt mere end 15 millioner gæster.
  • Molslinjen har mere end 1.800 medarbejdere.
  • Selskabet har 10 overfarter og forbinder Danmark, Sverige og Tyskland.

Bredana Axcite A/S

Sponseret

I en ”Agentic World” er forudsigelighed stadig en konkurrencefordel

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

01.10.2026SCM.dk

Stadig 43 millioner kroner tilbage til grønne lastbiler

01.10.2026SCM.dk

NorDan vil elektrificere næsten al transport

SCM.dk

Shipping tjener styrtende – men 1970'erne var endnu vildere

SCM.dk

Flere containerrederier vender tilbage til Suez

25.09.2026SCM.dk

Kinesiske hackere angriber europæisk shipping

25.09.2026SCM.dk

Virksomhedsledere vil fastholde EU’s grønne omstilling

25.09.2026SCM.dk

FE: Rusland kan øge angrebene mod kritisk infrastruktur

24.09.2026SCM.dk

EU's første storskala CO2-lager åbner med både jubel, resignation og kritik

24.09.2026SCM.dk

Salling Group runder milepæl i egen energiproduktion

21.09.2026SCM.dk

FN erklærer 1,5-graders-målet for uundgåeligt overskredet

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
Sikkerhedsrådgiver temadag

Vores sikkerhedsrådgiver temadage er eksklusive temadage for de virksomheder, vi er sikkerhedsrådgiver for. Temadagene indeholder forskellige relevante emner, som løbende vil fremgå af denne side. Fælles for emnerne er, at de alle har med farligt gods at gøre.

Dato

07.10.2026

Sted

Fredericia

Dansk Standard
Kursus
Privatlivsbeskyttelse - ISO/IEC 27701 Diplomkursus – 2 dage

På dette kursus får du hjælp til at opnå en passende beskyttelse af personoplysninger i din organisations informationssikkerhed med ISO 27701, og få hjælp til at løse de gældende databeskyttelseskrav.

Dato

07.10.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
FSMA/PCQI Opdateringsdag – Version 2.0 og erfaringsudveksling (Kun for tidligere deltagere)

For dig, der allerede er PCQI: Få adgang til det nye version 2.0-materiale og del erfaringer med andre praktikere.

Dato

07.10.2026

Sted

Middelfart

Dansk Standard
Kursus
Privatlivsbeskyttelse - ISO/IEC 27701 Diplomkursus – 2 dage

På dette kursus får du et solidt fagligt grundlag for at opnå en passende beskyttelse af personoplysninger i din organisations informationssikkerhed med ISO/IEC 27701. Kurset giver dig samtidig konkret hjælp til at arbejde systematisk og praksisnært med de gældende databeskyttelseskrav.

Dato

07.10.2026

Tid

09:00

Sted

Nordhavn, København

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

08.10.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Webinar
Få indsigt i ISO 9001, ISO 14001 & ISO 45001

Deltag på dette webinar, hvis du ønsker et indblik i muligheder og fordele ved en certificering i ISO 9001, ISO 14001 eller ISO 45001.

Dato

08.10.2026

Tid

08:45

Sted

Online