Brødrene Dahls logistikcenter opnår CSR-hæder igen

Brødrene Dahls logistikcenter i Randers er endnu engang blevet hædret for sit målrettede arbejde med CSR.

Brødrene Dahls centrale logistikcenter i Randers kan som den første virksomhed nu bryste sig af endnu en CSR-hæder. Foto: Brødrene Dahl..

10.06.2021

SCM.dk

Det er blevet væsentligt sværere at blive CSR-certificeret i Randers Kommune. Ud over at virksomhederne nu skal recertificeres hvert andet år, har kommunen også skærpet kravene, så kun de virksomheder, der arbejder med langtidsholdbar social ansvarlighed, hædres med det eftertragtede CSR-certifikat.

Brødrene Dahls centrale logistikcenter i Randers kan som den første virksomhed nu bryste sig af endnu en CSR-hæder. Logistikcentret har allerede modtaget flere priser for sit årelange arbejde med at tilbyde jobs til unge, sygemeldte og langtidsledige på kanten arbejdsmarkedet. Det gælder blandt andet Randers Kommunes CSR-certificering og den fagligt anderkendte TUR’s Uddannelsespris. Virksomheden er også nomineret til dette års CSR-pris, der uddeles til efteråret.

”Vi er meget stolte over at være den første virksomhed, Randers Kommune har besluttet at certificere under de nye krav. Selvom vi driver et højteknologisk lager, kan vi sagtens finde egnede jobs til medarbejdere med særlige behov, og det tror jeg, at alle virksomheder kan”, siger Lasse Halliday, logistikdirektør i SGDD, der ejer Brødrene Dahl.

Han mener, at det er en god og vigtig udvikling, at CSR-certificeringen nu er tidsbegrænset til to år, og at der er et skærpet fokus på jobfastholdelse.

-CH

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

N.C. Nielsen lancerer verdens mest effektive el-truck

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

24.04.2026SCM.dk

Uudnyttet arbejdskraft kan styrke virksomheder

21.04.2026SCM.dk

Ledelsesstrukturen kan ikke holde trit i vækstvirksomheder

SCM.dk

Uudnyttet arbejdskraft kan styrke virksomheder

SCM.dk

Geopolitisk uro giver panderynker hos danske rederier

15.04.2026SCM.dk

Skævvridning af afgifter kan ramme dansk erhvervsliv

09.04.2026SCM.dk

Stigende søgning til ingeniøruddannelser

09.04.2026SCM.dk

Politisk opbakning til stort logistikprojekt i Ringsted

07.04.2026Implement Consulting Group

Sponseret

The next productivity revolution is deeply human

07.04.2026SCM.dk

Månedens udfordring: LEO Pharma vil bygge en digital tvilling for at håndtere risici

30.03.2026Bureau Veritas

Sponseret

Virksomhedstilpassede kurser (VTP)

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training

Event Description

Dato

28.04.2026

Tid

08:30

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

28.04.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Introduktion til standarden: ISO 22301 – Business continuity Management

På kurset får du en introduktion til ISO 22301 og overblik over, hvordan standarden kan understøtte robustheden i din organisation.

Dato

28.04.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Dansk Standard
Kursus
Introduktion til standarden: ISO 22301 – Business continuity Management

På kurset får du en introduktion til ISO 22301 og overblik over, hvordan standarden kan understøtte robustheden i din organisation.

Dato

28.04.2026

Tid

09:00

Sted

Nordhavn, København

Bureau Veritas
Kursus
ISO 50001 Inspirationsseminar

I en tid, hvor der er mere og mere fokus på at reducere vores energiforbrug og dermed CO₂ emission, har du nu mulighed for at komme på en ISO 50001 inspirationsdag. På inspirationsdagen får du en forståelse for ISO 50001 standarden, og hvad den indeholder i forhold til de strategiske og operationelle kravelementer i ISO 50001 standarden.

Dato

29.04.2026

Sted

Nyborg

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 for topledelse og bestyrelsesmedlemmer

NIS2 kræver, at ledelse og bestyrelsesmedlemmer uddannes i grundlæggende cybersikkerhed. Fra store bøder og fratagelse af lederrollen kan blive konsekvensen for ledelsen, hvis der ikke er styr på sikkerheden, når NIS2 bliver implementeret i Danmark.

Dato

29.04.2026

Sted

Online